ИЗРАЕЛ И ЧИЛЕ ИМАЈУ НАЈВИШЕ ВАКЦИНИСАНИХ И ЈЕДНУ ВЕЛИКУ РАЗЛИКУ: Једна земља фактички побеђује корону, друга иде у КАРАНТИН
Израел је у последње време под брижним оком јавности јер је ова земља спровела најбржу кампању вакцинације против Ковида-19 у свету.
Док се земље широм света утркују да што пре вакцинишу своје становнике, неке су успеле да промиле главу из пандемије док се друге и даље муче. У тој борби предњаче две земље, али док се једна од њих приближила повратку у нормално стање, друга је поново потонула у локдаун.
У питању су Израел и Чиле.
ГЛАД И БЕДА ТЕРАЈУ РОДИТЕЉЕ НА ОЧАЈНЕ ПОТЕЗЕ: Потресне сцене деце која сама прелазе границу (ФОТО/ВИДЕО)
РЕТКА ВРСТА ПРЕД ИЗУМИРАЊЕМ: За само девет дана насукала се четири мртва сива кита
АГЕНЦИЈА ИЗ ТУРСКЕ НУДИ "ВАКЦИНА-ЕКСКУРЗИЈЕ" У СРБИЈУ: Хитно се огласила наша амбасада у Анкари! (ФОТО)
Израел је у последње време под брижним оком јавности јер је ова земља спровела најбржу кампању вакцинације против Ковида-19 у свету. Након тога забележила је велики пад броја заражених, хоспитализованих и умрлих.
Од врхунца у јануару кад је у једном тренутку било 10.000 инфицираних дневно, дневна статистика у броју заражених је опала за 96 одсто, број критично оболелих за 90, а умрлих за 85%. У уторак је, пише "Гардијан", укупни број активних случајева био отприлике половина бројке са врхунца у јануару.
Са обе дозе вакцинисано је више од половине од укупно девет милиона Израелаца, а захваљујући "зеленим пропусницама" живот у Израелу се вратио скоро потпуно на претпандемијско стање. Док их остатак света посматра са завишћу, Израелци одлазе у продавнице, хотеле, на концерте, у биоскопе, ресторане, теретане, базене и слично.
Ипак, неке рестрикције су и даље ту. Маске се носе ван куће а окупљања су бројчано ограничена. Такође, израелски успех потамнила је нова ситуација везана за питање невакцинисаних.
Ипак, у понедељак увече је професор Нашунан Аш, челник израелског штаба за борбу против короне, рекао да би Израелци могли ускоро да буду ослобођени и ношења маски на отвореном, можда већ следеће недеље, али да ће у затвореном маске важити и даље.
- Желимо да видимо како иде прва фаза, а затим ћемо видети шта следи - опрезан је Аш.
Како је Чиле кренуо у погрешном смеру?
С друге стране света у Чилеу, вакцинација се одвијала брже него у било којој другој земљи америчких континената. Више од трећине од 18 милиона становника примило је најмање једну дозу вакцине. Међутим, број заражених је скочио толико да је здравствени систем земље под притиском, а строге мере карантина су поновно уведене.
Шта је, међутим, кренуло погрешно у Чилеу?
Изгледа да су брзи програми вакцинације, како наводи “Гардијан”, довели до стварања лажног осећаја безбедности што је довело до прераног лабављења рестрикција, а људи нису марили за ризике. Чиле је отворио своје границе у новембру, а у јануару увео дозволе за Чилеанце да иду на летње одморе.
Без строге контроле људи који улазе у земљу и ефикасног система за праћење контакта заражених особа, путници су можда донели инфекцију са собом кад су се вратили кући, а власти то нису испратиле.
Вирус је имао више шанси да се прошири кад су се отвориле школе, ресторани, тржни центри, казина и цркве.
Председник Чилеа Себастијан Пињера почело је пребрзо да отвара земљу, упркос противљењу стручњака. У јануару су Чилеанци могли да путују по земљи, до марта су отворене школе, а од прошлог новембра дозвољен је улазак туриста, који могу да унесу са собом нове сојеве.
"Јутарњи лист" преноси да је сада мртвачница у граду Валпараису пуна и да је број дневних случајева досегао 8.000, чиме је премашен врхунац од 5.000 колико је било прошлог јуна, од када је први пут порастао и број умрлих, на преко 100 дневно.
А као одговор, Пињера је наредио ново затварање, којим је обухваћено око 80 одсто популације, укључујући престоницу Сантјаго.
С обзиром колико је сада висока стопа заразе у земљи, било би потребно вакцинисати далеко већи број популације да се пандемија стави под контролу, указује “Гардијан”.
Сличности и разлике
Разлике које су мождапревагнуле на погрешну страну у случају Чилеа су: различита друштва, демографија, могуће и други сојеви вируса који циркулишу. За Чиле је можда пресудно и питање времена.
Иако Израел тренутно има мали број заражених, изгледа да је требало дуже да се установи ефекат вакцине него што се испрва мислило. Штавише, земља је забележила свој најгори пораст броја инфицираних у пандемији упркос томе што је вакцинација била у току, све уз строги, вишенедељни карантин.
Тај локдаун, сличан оном који је сада уведен у Чилеу, такође ће имати утицај на стопе заразе, међутим британски епидемиолог Крис Вити, главни медицински званичник Велике Британије, упозорава да катастрофално искуство ове јужноамеричке државе показује да чак и брзи програм вакцинације можда није довољан да се избегне ново затварање.
Док су медицински стручњаци Чилеа оптужили владу да је крива за нови пораст броја инфекција због прераног отварања једног кад је вакцинација кренула у добром смеру, Вити истиче да је оно што се догодило у Чилеу супротно од оног што се догодило у Израелу.
Вити, иначе познат по песимистичким прогнозама у пандемији, указао је да није баш јасно да ли су разлике између две земље последица времена вакцинисања, врсте вакцине која је коришћена или појаве новог соја вируса.
- Још не знамо довољно. Морамо да учимо од оних који су далеко испред нас... а ту су Чиле и Израел кључни - истакао је.