ЈЕЗИВО ПРЕДВИЂАЊЕ: Северни пол ОСТАЈЕ БЕЗ ЛЕДА, Европа и Америка могу упасти у ОГРОМНЕ ПРОБЛЕМЕ
Научнике нарочито брине брзина отапања леда на Арктику.
Чак и када би се емисија штетних гасова у овом тренутку радикално смањила, до 2050. године нестао би велики део такозваног "летњег леда" на Арктику, односно глечера који преживе и топлије температуре од зимских, показују нова истраживања која су запањила научнике, а према којима је утицај гасова који изазивају ефекат стаклене баште толики да нам прети катастрофа.
КОНАЧНА РАНГ ЛИСТА 29. АПРИЛА! Свако у Србији има шансу да кроз клик заради месечну плату - ево како!
МИСТЕРИЈА КОЈА МУЧИ ЛЕКАРЕ: Корона се ширила Америком МНОГО РАНИЈЕ него што се мислило, једно питање и даље БЕЗ ОДГОВОРА
Објављен снимак крађе вредне слике Ван Гога - маљем разбио врата (ВИДЕО)
Процене иду толико далеко да се каже како је могуће да лед на Арктику потпуно нестане, чак и у хладним зимским месецима, што научници описују као "могућу катастрофу".
Овакве анализе посљедњи пут су рађене 2013. године, када је установљена опасност да би лед на Арктику могао почети да се топи већ у септембру, с обзиром на утицај гасова који изазивају ефекат стаклене баште. Међутим, нове студије, базиране на више од четрдесет компјутерских модела, показују да је стање и горе.
Опасност од поплава
Од 1979, од када се стање прати путем сателита, Арктик је изгубио око 40 одсто територије прекривене "летњим ледом", односно око 70 одсто њене запремине. Прошле године тај лед је био на другој најнижој разини у историји. Губитак леда драматично утиче на стање у океану. Не само да се повећава температура мора, што је велики проблем за цео екосистем, него отапање леда узрокује и поплаве широм Америке и Европе.
- Забрињавајуће је што модели показују да бисмо могли имати лета без леда на Арктику и пре 2050. године, потпуно независно од мера које предузимамо. Ово је неочекивано и изузетно забрињавајуће - каже Ед Блокли, руководилац британског поларног климатског програма који је један од научника укључених у истраживање.
Један од координатора анализе је и професор Дирк Ноц са Универзитета у Хамбургу.
- Чак и ако глобално загревање одржимо на нивоу испод два степена Целзијуса, арктички лед повремено ће нестајати до 2050 - рекао је он.
Ново истраживање објављено је у часопису "Geopshysical Ресеарсх Letters", а у њему је учествовао 21 институт из целог света. Наводи се како оно "није савшено", али показује јасне знакове које треба да схватимо као упозорење.
- Зима без леда на Арктику била би апсолутна катастрофа, нарочито за животињске врсте попут поларних медведа које живе и лове у околини леда - додаје Блокли.
Тил Вагнер са Универзитета Северне Каролине додаје да би губитак леда на Арктику могао створити "нови океан" људске експлоатације природе. јер би на Арктику могао да се развије туризам, повећа број бродова и порасте експлоатација нафте и гаса у арктичком поларном кругу.
Поруку наде шаље професор Џејмс Скрин са Универзитета у Ексетеру.
- Важно је да схватимо да ће нам се у свим сценаријима догађати лета без леда на Арктику до 2050. Али, високе емисије гасова који изазивају ефекат стаклене баште довешће нас до тога да су таква лета уобичајена, а мање емисије узроковаће да буду спорадична.