ЈОШ ЈЕДАН СУКОБ НА ПОМОЛУ? Европска земља страхује од напада Русије
Прошли месец је обновљена изложба експоната из 51 године дугог раздобља током којег је Летонија била део Совјетског Савеза од 1940. до 1941. године.
Летонија, балтичка земља на граници с Русијом, која броји 1.9 милиона становника, страхује да ће јој се Москва осветити због одлуке о уклањању споменика из времена Совјетског Савеза, а неки се прибојавају и инвазије.
Летонски парламент је 12. маја усвојио одлуку о уклањају споменика, међу којима и дивовског у главном граду Риги. Уклањање би могло бити проведено на јесен.
СТИГЛО НОВО УПОЗОРЕЊЕ ЗБОГ ТАЈВАНА: Може доћи до отворених сукоба и непредвидивих последица међу великим силама
НАПЕТОСТ РАСТЕ: Кина започела велике војне вежбе око Тајвана, издали ХИТНО упозорење
СНИМАК КОЈИ ЈЕ ШОКИРАО СВЕТ! Дрон откриво језиву истину о раскомаданим телима - шта се дешава са белим ајкулама (ВИДЕО)
- Верујемо да ће Русија покушати да се освети на неки начин - каже под условом анонимности особа из уреда Еуропске комисије у Риги.
- Можда ће они на неки начин напасти летонске објекте, робу, хаковати странице или на неки други начин узвратити - додаје.
Русија је пре пет месеци започела рат у Украјини, која је такође бивша чланица СССР, па се у Летонији прибојавају оружаног сукоба и на својој територији.
- Неке породице попут моје се припремају за тај сценарио. Жене и деца би напустили земљу аутомобилима, а мушкарци, од којих су многи прошли неку врсту обуке, остали би да се боре - каже исти извор.
Летонија је, за разлику од Украјине, чланица војног НАТО савеза предвођеног Сједињеним Државама па би потенцијалним нападом на њу остале чланице биле у обавези да интервенишу.
У срцу Риге налази се зграда која је 1970-их година била архитектонски симбол Совјетског Савеза, а која је 1993. претворена у "Музеј окупације", финансиран донацијама и новцем од улазница.
Прошли месец је обновљена изложба експоната из 51 године дугог раздобља током којег је Летонија била део Совјетског Савеза од 1940. до 1941. потом Немачке од 1941. до 1944. па опет Совјетског Савеза од 1944. до 1991, када је стекла самосталност.
- Остао је ожиљак - каже 38-годишњи водич Николајс док групи посетитеља показује на зиду карту и опис гулага, радних логора у Сибиру где су отпремани политички неистомишљеници.
Николајсова је бака Латвијка, а деда Рус.
Улица украјинске независности
У Латвији је 30 посто етничких Руса, од којих су многи потомци радника који су се досељавали тамо из других делова Совјетског Савеза након Другог светског рата.
Неки од њих сваког маја, на дан победе над нацистичком Немачком, доносе цвеће на споменик. Руско велепосланство у Риги обично организира манифестације на тај дан.
Али зграду руске амбасаде ових дана чувају три полицијска возила, дању и ноћу.
Улицу у којој се налази велепосланство градске власти су преименовале у "Улицу украјинске независности".
На зиду насупрот зграде осликан је руски предсједник Владимир Путин с мртвачком главом, а около се нижу украјинске заставе и позиви на заустављање рата.
Летонија истовремено повећава издатке за наоружање
- Већ смо прешли 2 посто БДП-а у ту сврху те идемо према 2.5 посто - рекао је летонски премијер Кришјанис Каринш.
- Ми повећавамо издатке, а повећавају их и наши партнери у НАТО-у. С људством, опремом и способношћу налазимо се на сигурној територији - додао је прошли месец у Риги.
Николајс наставља показивати експонате у "Музеју окупације", где последњих недеља прође око 200 посетилаца дневно.
Међу експонатима је бела мајица с црвеном бојом нацртанима тенком те српом и чекићем на којој пише: "Русија – светска турнеја. Од 1944. до данас."
- Људи виде сличност тадашњег времена с данашњим. Верујемо да ће број посетилаца расти - каже Николајс.