КАКО ЋЕ БЕЗ "ЊЕГА"? Крај Кастрове епохе, Куба на раскршћу (ФОТО)
Урна са пепелом бившег кубанског лидера Фидела Кастра положена је јутрос на приватној церемонији на гробљу у Сантјагу де Куби, колевци револуције чији је предводник био, а Куба се припрема за нову епоху без лидера који је деценијама владао тим карипским острвом.
После деветодневног одавања поште и масовних окупљања широм земље у част лидера, преминулог 25. новембра у 90. години, Кастрови посмртни остаци положени су у близини маузолеја у којем почива херој кубанске независности из 19. века, Хозе Мартин, и његови другови у побуни подигнутој у Сантјаго де Куби.
Сахрани, која је била затворена за јавност, присуствовала је мала група људи, преноси АФП.
НА КУБИ ДЕВЕТ ДАНА ЖАЛОСТИ: Сахрана Фидела Кастра биће 4. децембра! (ФОТО)
- Нико се није обратио, Било је веома једноставно. Ту су само били пепео, који је положен, чланови породице, представници владе и остали званичници - рекао је француска министрка за животну средину Сеголен Роајал за АФП после сахране, која је трајала око један сат.
На фотографији, коју је објавила француска агенција, види се око 30 гостију и пет жена у маслинасто-зеленој униформи како стоје поред споменика побуњеницима, који су погинули у пропалом нападу кубанских револуционара, предвођених Кастром, на касарне Монкада 1953. године.
Гроб Кастра, који је Кубом владао скоро пола века, не види се на фотографији.
Војна музика могла се чути испред гробља, где је одржана сахрана након што су кубански званичници у последњем тренутку одустали од планова да се церемонија преноси уживо на телевизији на националном и међународном нивоу.
АП, међутим, преноси да је Кубанцима је дозвољено да на кратко уђу како би видели Кастров гроб.
Место где је кубански лидер испраћен на вечни починак чини округли камен висок око пет метара, на којем се налази плоча смарагдне боје с његовим именом.
УЗ ПОЧАСНИ ПЛОТУН И БЕЗ НОВИНАРА: Сахрањен Фидел Кастро у приватној церемонији! (ФОТО)
Поворка са посмртним остацима Кастра напустила је јутрос у 06.39 часова Трг револуције у Сантјагу.
Поворка је прошла кроз масу од више хиљада Кубанаца који су изашли на улице да се опросте од свог револуционалног лидера.
Из масе се чуло "Живео Фидел" и речи националне химне, док се возило у коме је урна са пепелом кретало ка гробљу Санта Ифигенија, где је Кастро сахрањен.
У тренутку када је поворка стигла на гробље у 07:15 сати по локалном времену, у Сантјагу је испаљен 21 плотун у Фиделову част.
Председник Кубе Раул Кастро у суботу увече је предводио масовни, завршни скуп у част свог брата на Тргу Револуције у Сантјагу, заклевши се пред његовим посмртним остацима да ће бранити братство и социјализам.
Такође је најавио да ће кубанска скупштина касније овог месеца усвојити закон којим ће, по Фиделовој жељи, бити забрањено да се улице називају по њему и да се у његову част подижу споменици, бисте и статуе.
Након доласка на чело Кубе, Кастро је постао совјетски савезник и константан "трн у оку" америчких председника, све док га болест није примоорала да преда власт свом брату Раулу 2006. године.
Од када је наследио свог брата, Раул је спровео скромне економске реформе, обновио дипломатске односе са САД и обећао да ће се повући 2018. године.
- Како више није у сенци старијег брата, Раул ће се сада можда осећати слободније да настави са скромним економским реформама, које је покренуо у последњој деценији - оцењује директор Кубанског истраживачког института на Међународном универзитету у Флориди Џорџ Дуани.
С друге стране, сарадник у Институту Брукингс у Вашигтону Тед Пикон сматра да иако је Кастро мртав, његово наслеђе неће нестати преко ноћи.
- Имајући у виду његов огроман утицај на Кубу и регион, то није заиста опроштај. Успомена на њега ће бити сенка над Кубом још доста времена - рекао је Пикон.