Како ће избори у Америци утицати на светско буре барута?! Све би могло да експлодира док кључни људи кују ТАЈНЕ ПЛАНОВЕ
Избори у Америци су практично из ћошка, али последице овог, по мишљењу многих, судбоносног гласања, неће осетити само грађани Америке. Напротив, чини се да се и Блиски исток припрема за новог лидера Сједињених Држава.
Израелски премијер Бењамин Нетањаху појачао је контакте са републиканским кандидатом Доналдом Трампом, а кандидаткиња демократа Камала Харис каже да јој то не смета. Ипак, обоје морају да имају спремну тактику за један од кључних геополитичких проблема.
Имајући у виду актуелну ситуацију са предизборним анкетама у Америци, које показују да су разлике између Трампа и Харисове на нивоу статистичке грешке, треба размотрити оба сценарија - повратак Трампа у Белу кућу и потенцијални историјски успех Камале Харис, која може да постане прва жена на челу Америке.
Али шта то значи за Блиски исток - светско буре барута? Кренимо од актуелне потпредседнице Америке.
План Камале Харис за Блиски исток
Камала Харис је важан део администрације Џозефа Бајдена, стога не чуди што се држи политике према Блиском истоку коју та администрација заступа. Ипак, мало је вероватно да ће Харисова драстично мењати тај пут ако постане председница.
Она се више пута у току кампање и нашла "на тапету" због односа Америке према Израелу. САД су највећи и један од ретких савезника Израела. Вашингтон је стајао уз Тел Авив од напада Хамаса 7. октобра прошле године, али и након крвавог и бруталног рата у Гази, копненог упада у Либан и повремених окршаја са Ираном.
Бајденова администрација често се због тога налази на мети критика, јер је израелска офанзива на Газу довела до више од 40.000 жртава, удара на болнице, школе, избегличке кампове... Израел је оптужен за кршење међународних правила ратовања, Уједињене нације су небројено пута позивале на поштовање Женевске конвенције и чување живота цивила.
Главни тужилац Међународног кривичног суда (МКС) у Хагу Карим Кан затражио је издавање налога за хапшење израелског премијера Нетањахуа и министра одбране Јоава Галанта.
Америка је до сада за све поступке Израела проналазила оправдање, појачавала испоруке оружја, али и своје снаге на Блиском истоку. Вашингтон засада у овом изазову изгледа слабо и немоћно да заустави Нетањахуа.
Недавно је један студент зауставио говор Камале Харис, тражећи прекид ватре у Гази и оптужујући америчке власти за учешће у ратним злочинима у енклави. Немоћна Камала само је кратко рекла да он има право на своје мишљење и глас, као и да се она сама залаже за прекид ватре.
Али ту се прича углавном и завршава. Американци су претходних годину дана улагали напоре да натерају Израел и Хамас да пристану на прекид ватре, али ова дипломатска офанзива до сада није била успешна.
Очекује се да ће Харисова на Блиском истоку наставити стазом коју је утабала актуелна администрација, чији је и сама део. Није искључено да ће она у приватним разговорима са Нетањахуом инсистирати на прекиду ватре и изласку израелских трупа из Либана, али не треба заборавити да је Нетањаху "политичка мачка са девет живота" и да већ извесно време успешно балансира у односу са Америком.
Уосталом, он у задње време све чешће разговара са Трампом.
Трампове везе са Блиским истоком
Трамп је још у току претходног мандата успео да себи обезбеди савезнике, али и смртне непријатеље на Блиском истоку. Он и Нетањаху имају сличне ставове по многим питањима, па и не чуди што му се израелски премијер често обраћа претходних недеља.
Трамп је недавно рекао да га је Нетањаху звао да га пита како Израел треба да одговори на напад Ирана, што се само неколико дана касније и десило.
Разлога за то је више.
Трамп је чврсту позицију у Израелу изградио када је за време његовог мандата амбасада Америке премештена из Тел Авива у Јерусалим. Овим поступком је Америка јасно ставила до знања кога подржава на Блиском истоку, а Трамп постао особа са којом у Тел Авиву имају заједнички језик.
- Трамп ће сигурно и даље да излази Израелу у сусрет - сматра Петер Линтл, стручњак за Блиски исток у немачкој Фондацији за науку и политику за "Дојче веле".
Могуће је, каже, да ће сви планови за окончање рата ићи у корист Израела.
Уз то, бивши председник Америке је непријатељ Ирана откако је наредио убиство генерал-мајора Револуционарне гарде Ирана Касема Сулејманија. Иран се зарекао да ће се осветити Трампу, а управо у току ове кампање су се више пута појавиле сумње да Иранци хакују податке из његове кампање, па чак и да су хтели да га убију.
Имајући у виду да је Иран највећи непријатељ Израела на Блиском истоку, јасно је како Трамп и Нетањаху могу да нађу заједнички језик.
Трамп је више пута истицао како Иран за време његовог мандата није има новца и ресурса да било кога нападне, а нарочито не да финансира више милитантних група као што је сада случај са Хезболахом, Хамасом, Хутима...
Његов план је да потпуно смањи борбену способност Ирана, што укључује и наводни нуклеарни програм ове земље, како не би постојале претње за Америку.
Слично као и са Украјином и Русијом, Трамп тврди да може да натера Израел и Хамас на договор о прекиду ватре и да ће успети да постигне мир на Блиском истоку.
Србија Данас/Блиц/Аутор: Анђела Крстовић