КАКО ДА ВАС ЗАОБИЂЕ ДЕЛТА СОЈ КОРОНЕ? Инфектолог дао ПЕТ савета које треба да поштујете
Инфектолог професор Ендру Добсон открио како да се не заразите делта сојем короне!
Делта варијанта корона вируса је заразнија него претходне, због чега се врло брзо раширила по целом свету. Стручњак за инфективне болести и професор еволутивне биологије на универзитету "Принстон", др Ендру Добсон, дао је пет савета како да се не заразите овом варијантом ковида-19.
"ПОЧИВАЈ У МИРУ" Позната водитељка у сузама због његове СМРТИ: Обратила се јавности сломљена од бола
МАЛИ ХУЛИГАНИ! ДЕЦА ЕКСТРЕМНИ ДЕСНИЧАРИ ПРАВИЛА ХАОС У СОЛУНУ: Летеле каменице, палили контејнере код школе (ВИДЕО)
МОНСТРУОЗНО: Мајка ОДСЕКЛА ГЛАВЕ сину и ћерки! Натали искасапила дечака и девојчицу у породичној кући
1. Вакцинишите се
- Не могу довољно да нагласим колико је то важно. Једина алтернатива невакцинацији је озбиљна болест или смрт од ковида јер ова варијанта није крај пандемије нити крај вируса. Већина вакцинисаних људи не развије тешку клиничку слику од делта соја, а 99,9 одсто људи није имало реакцију на сама цепива - каже др Добсон, додајући да иако су вакцине мање ефикасне у спречавању инфекције делта сојем, и даље знатно смањују ризик од умирања.
Он додаје да ћемо у будућности вероватно морати једном годишње да примамо такозване бустер дозе.
2. Наставите да носите маску
Професор објашњава да уколико заражена особа диже у близини здраве особе без икакве заштите на лицу, веће су шансе да се инфекција пренесе. С друге стране, истиче да ношење маске значајно смањује ризик од инфекције.
- То је једноставна мера која штити и вас и друге од заразе. Генерално, препоручује се ношење маске кад год излазите из куће, а посебно када улазите у неку просторију. Ношење маске је добра навика коју треба да развијете у контексту вируса. Делта неће бити последња варијанта, штавише, нове ће бити све вирулентније и заразније.
3. Одржавајте физичку дистанцу
Избегавајте блиски контакт са људима колико год је то могуће.
Професор Добсон наводи да је између 50 и 60 одсто нових случајева короне без сипмтома, те да су управо асимптоматски случајеви најзаслужнији за пренос вируса.
Његов савет је и да што мање боравите у затвореним просторијама, а да ресторане и ноћне клубове избегавате у потпуности.
- Колико год да тешко звучи подношење оваквих жртава, морамо да направимо одређене промене у животном стилу да би што више људи остало здраво. Ако се пак окупљате, гледајте да сви буду потпуно вакцинисани - саветује професор.
4. Смањите путовања
После толико времена борбе против вируса, ограничења и свега, људи имају потребу да путују, што је нормално. Међутим, инфектолог упозорава да на путовању, било авионом, таксијем или превозом до аеродрома и слично, има много прилика када можете да се инфицирате.
Наравно, нека путовања су неизбежна, али у таквим случајевима ће помоћи да носите маску, одржавате дистанцу, редовно перете руке...
5. Слушајте стручњаке
Професор упозорава да људи умиру због дезинформација, а те дезинформације најчешће шире људи који немају никакве везе са медицином. У оваквој ситуацији, када се читав свет бори проти вируса, здраворазумски је једино слушати стручна лица.
Занемарите приче о корона вирусу свих оних који нису стручни да о томе говоре и верујте лекарима, јер они дефинитивно имају тачније и прецизније информације од некога ко просто, ето, има приступ интернету.