Како је пробијена "Гвоздена купола"? Иранци преварили чувени ПВО више пута: "Сваки пут када нађемо решење, они нађу нови начин напада"
Смртоносни напад Хезболаха на војну базу дубоко унутар израелске територије представља велики проблем за Израел, који и даље тешко успева да неутрализује претњу од ове милитантне групе коју подржава Иран, упркос интензивној кампањи бомбардовања и копненим операцијама против ње.
Само неколико минута пре смртоносног напада Хезболаховим дроном на војну базу на северу Израела овог викенда, израелски полицајци су обавестили Ваздухопловство о сумњивој летелици, саопштила је полиција. Речено им је да не брину јер је летелица била израелска, што је довело до затварања случаја.
Процена Ваздухопловства се показала погрешном: неколико тренутака касније, четири израелска војника су погинула, а десетине су рањене у Хезболаховом нападу – најновијем у низу напада дроновима који су открили слабости у израелском систему за откривање беспилотних летелица.
Дрон, лансиран из јужног Либана, успео је да непримећено пробије израелску ваздушну одбрану и погоди базу Голанске бригаде, која се налази око 65 километара даље од границе, унутар Израела. Напад је изведен у недељу, нешто после 19 часова, у време вечере, а иако војска није објавила детаље о месту удара, фотографије са лица места јасно показују да је дрон погодио трпезарију у бази. И време и место напада сугеришу да је Хезболах прикупио довољно обавештајних података и да поседује капацитете да максимизује број жртава. Голанска бригада се сматра елитном пешадијском јединицом израелске војске и распоређена је у јужни Либан као део израелске копнене операције. У нападу су погинула четири војника, а више од 60 других је повређено, од којих осам теже, чиме је укупан број погинулих израелских војника од почетка копнене операције пре две недеље достигао најмање 18.
Напад у недељу представља најсмртоноснији напад на израелске трупе унутар Израела од почетка рата у октобру прошле године.
Даниел Собелман, стручњак за међународну безбедност са Хебрејског универзитета у Јерусалиму, изјавио је да напад показује да Хезболах и даље може да наноси ударце. „То је јасан знак да Хезболах поново успоставља своју стратешку равнотежу након недавних разорних удара на његово вођство и командне структуре“, рекао је он за CNN, алудирајући на убиство дугогодишњег лидера Хезболаха Хасана Насралаха и других високих званичника.
Израелски системи ваздушне одбране су импресивни, пресрећу и уништавају већину пројектила испаљених на земљу. Међутим, они су првенствено дизајнирани да се боре против ракета и пројектила, а не против дронова, који могу бити лансирани са било ког места, лете ниско и споро, и брзо мењају правац.
Иако израелска војска није саопштила који тип летелице је коришћен у нападу у недељу, стручњаци су за CNN изјавили да је највероватније реч о дрону Мирсад, који је у Ирану познат као дрон Абабил.
Орна Мизрахи, виши истраживач у израелском Институту за националне студије безбедности (INSS) у Тел Авиву, рекла је за CNN да су такве беспилотне летелице (УАВ) теже за откривање јер су „мале, врло лагане, са веома слабим радарским одразом“.
Иран и његови савезници покушавају да преоптерете израелске системе одбране, додајући дронове у ову једначину након што су их идентификовали као „слабу тачку“ за Израел.
- Сваки пут када нађемо решење за нешто, они нађу нови начин напада - рекла је она.
Становници Израела су добро обучени у избегавању опасности из ваздуха. Већина људи иде у склоништа – која су свуда присутна широм земље – или се бацају у заклон када чују сирене које указују на непосредну претњу из ваздуха.
Међутим, дрон који је Хезболах послао током викенда успео је да прође непримећен, без активирања израелских система за узбуну. Војници у трпезарији су нападнути без икаквог упозорења.
И није први пут да се овако нешто догодило.
У јуну, Хезболах је објавио деветоминутни видео снимак начињен дроном, који приказује цивилне и војне локације у и око једног од највећих израелских градова, Хаифе. Чини се да ИДФ није открио ту беспилотну летелицу.
Као одговор на видео, начелник Генералштаба израелске војске Херзи Халеви тада је изјавио да израелска војска „припрема решења за ове и друге способности“.
У јулу, дрон који су лансирали побуњеници Хути из Јемена, које подржава Иран, убио је једног мушкарца и повредио најмање 10 других у Тел Авиву. Сирене нису активиране током тог напада. ИДФ је рекао да су испаљена два дрона и да је један пресретнут, док други није – због, како је наведено, људске грешке. Чини се да је Хезболах прошле недеље употребио исту тактику са два дрона.
ИДФ је саопштио да су у петак из Либана лансирана два дрона, додајући да је један пресретнут, али без објашњења шта се догодило са другим. У нападу је оштећен старачки дом у обалном граду Херзлији, у централном Израелу, али није било жртава.
Врло је вероватно да је иста тактика коришћена и у недељу. Непосредно пре првих извештаја о нападу на базу Голанске бригаде, ИДФ је саопштио да је пресрео УАВ лансиран из Либана у северној поморској области Израела. То сугерише да је дрон који је погодио базу био друга летелица, лансирана истовремено или непосредно пре или после прве. ИДФ није коментарисао број дронова који су лансирани у недељу.
Хезболах је саопштио да је испалио десетине ракета на северне израелске градове Нахарију и Акру како би преоптеретио израелске системе ваздушне одбране, истовремено лансирајући дронове.
Шта се десило са Гвозденом куполом?
Сада израелски истражитељи имају задатак да схвате зашто Гвоздена купола – неизоставни део израелске одбрамбене мреже која штити своје грађане од ваздушних напада ниског нивоа, кратког домета – није покупила дрон убицу и зашто сирене за ваздушни напад нису успеле да упозоре Голанске бригаде на њихову надолазећу опасност.
Израелски најсавременији систем противваздушне одбране састављен је од три „преклапајућа“ система који могу да открију и разнесу претње са неба различитим дометима и брзинама.
За циљање вођених балистичких пројектила које путују на већим висинама, већим дометима и већим брзинама брину домаћи системи противваздушне одбране „Стрела 2 и 3“.
Крстареће ракете средњег домета гађају „Дејвидовом праћком“, коју је развила израелска одбрамбена фирма Рафаел са америчким одбрамбеним гигантом Рајтеоном.
Али најпознатија компонента система је несумњиво „Гвоздена купола“, која је последња линија одбране резервисана за претње кратког домета као што су невођене ракете, пројектили и УАВ.
Гвоздена купола – противваздушни одбрамбени систем који је највише на свету тестиран у борби – био је у скоро сталној употреби од Хамасових напада 7. октобра и показао се непроцењивим, обарајући безброј пројектила испаљених на Израел из Газе и Либана.
Његов произвођач, Рафаел, тврди да је систем „ефикасан од 90 одсто“ – цифра коју су потврдили званичници америчке одбране.
Али постоје страхови да би он могао да буде надјачан ако се вишеструки удари спроведу истовремено, док су неки упозорили да је систем мање ефикасан против дронова који лете знатно спорије од ракета које се лако детектују.
Припреме за много већи рат
Хезболах наставља да напада Израел, упркос интензивним ваздушним бомбардовањима која ИДФ изводи у Либану, као и ограниченој копненој операцији усмереној на ову групу.
Више од 1.500 људи убијено је у Либану од 16. септембра, када је Израел појачао своју кампању против Хезболаха, према подацима либанског Министарства здравља које је пренела CNN-ova статистика.
Када је ИДФ покренуо копнену операцију против Хезболаха у јужном Либану, инсистирао је да ће свака акција преко границе бити „ограничена“ и у географском обиму и по трајању, и усмерена на демонтирање војне инфраструктуре Хезболаха у пограничним областима. Око 60.000 људи евакуисано је из северног Израела откако је Хезболах почео да испаљује салве ракета на Израел 8. октобра прошле године, у знак подршке Хамасу у Гази, који је дан раније извео смртоносне нападе на Израел.
Међутим, ситуација на терену показује да се Израел можда спрема за могућност много већег рата. У јужни Либан распоређене су јединице из четири дивизије, а становницима четвртине територије Либана наређено је да се евакуишу. Према подацима Уједињених нација, више од 1,2 милиона људи је сада расељено.
ИДФ не открива број својих војника, али се процењује да свака дивизија броји између 10.000 и 20.000 војника.
Аналитичари из Центра за стратешке и међународне студије (ЦСИС) навели су да је Израел приликом последње инвазије на Либан 2006. године послао око 30.000 војника преко границе.
Тај рат је завршен пат позицијом након 34 дана, у којима је убијено око 1.100 Либанаца и око 170 Израелаца, укључујући 120 војника.
ЦСИС је саопштио да би нова операција на терену могла захтевати веће снаге од оних које је Израел распоредио 2006. године против Хезболаха. Ипак, чак ни то можда неће бити довољно.
- Способност Хезболаха да води рат исцрпљивања, ремети живот на великом делу северног Израела и намеће болне трошкове Израелу показује да поново успоставља своју оперативну стабилност - рекао је Собелман, стручњак за међународну безбедност, за CNN.
Рекао је да у герилским ратовима оно што често највише значи је способност слабијег актера да се настави борити, да се бори и наноси губитке другој страни.
Са порастом броја погинулих војника ИДФ-а у рату против Хезболаха, јасно је да је ова милитантна група одлучна да настави – упркос тешким ударцима које је претрпела.
Србија Данас/Нова