КАКО СЕ УГОСТИТЕЉИ У ЕВРОПИ НОСЕ СА КОРОНОМ: Четири приче из четири различита града (ФОТО)
Све четири приче говоре исто - угоститељство је због рестриктивних мера на коленима
Угоститељско-хотелијерски сектор у Европи погођен је затварањем због пандемије вируса корона и многи угоститељи су на ивици пропасти. Четири приче из различитих делова Европе откривају како се носе с последицама кризе у вези с короном.
ЗБОГ ВАКЦИНА БАЛКАНСКЕ ЗЕМЉЕ СЕ ОКРЕЋУ КА ИСТОКУ: "ЕУ је изгубила кредибилитет због набавке цепива"
АУСТРИЈА ТВРДИ ДА ЈЕ 100.000 МУШКАРАЦА МИГРАНАТА НА ВРАТИМА БАЛКАНА: Број долазака и даље расте!
КОЛИКО ЈЕ ЕУ ПОРУЧИЛА ВАКЦИНА И ПО КОЈОЈ ЦЕНИ: Познати детаљи највећег "рата за вакцине" на планети!
У Бечу је недавно организован протест под паролом "пет до 12" како би се упозорило колико је угоститеља пред банкротом. Учествовала је и Кристина Хумел, трећа генерација своје породице која води Цафе Хумел у бечкој четврти Јозефштат.
- Многи у сектору осећају да их из седмице у седмицу вуку за нос променама владине политике и не могу ништа да планирају - рекла је.
На питање хоће ли размотрити отварање кафане упркос закону, она је рекла да то не долази у обзир.
- Пре свега сам мајка шестогодишњег сина и одговорна сам за 30 породица у својој фирми. Не бих учинила ништа што би ме довело у неприлику или због чега бих морала да платим казну. Не поричем постојање ковида нити сам теоретичар завере, знамо да је сада у болницама ситуација веома озбиљна - додала је.
Одбацила је етикету обесних угоститеља коју је део медија доделио власницима кафића и ресторана, описавши се као особу која је "заљубљена у угоститељство". Али дугорочно она је оптимистична.
- Бечка култура кафана већ је преживела кризе. Тај бечки начин живота никада неће бити поражен. Како се каже, прави Бечлија никад не одустаје - закључила је.
Милитантнији приступ заузео је у Чешкој бивши десничарски политичар Јири Јаначек, који сада води пивницу и ресторан Мали Јанек у Јинцеу, градићу око 40 километара југозападно од Прага. Организовао је протесте против рестрикција заједно с другим власницима пабова и поново је почео с радом 9. децембра. Отад је отворен упркос карантину, посетама полиције и казнама јавноздравствених власти.
- Никад се нећу покорити владиним рестрикцијама - рекао је, обећавши да "неће стати док влада не престане наносити штету земљи".
Јаначек је изгубио стрпљење према влади кад је трипут променила правила у недељу дана. Одбацио је опасност од ширења заразе у угоститељским објектима какав је његов.
- Не постоји прецизно истраживање које би то са сигурношћу доказало - упоран је.
Лаурент Терлинчамп, председник удружења угоститеља у Женеви, укратко је описао тешку ситуацију у којој се налазе.
- Чекамо помоћ која никад не стиже, обећања која се никад не испуне, а оно мало помоћи што стигне је безначајно - рекао је. Терлинчамп је казао да су чланови његовог удружења очајни, додавши да је за 30 посто њих, што у Женеви одговара 600 фирми, већ прекасно.
Казао је да власти треба да им дају више конкретних информација како би заштитили посао од којег живе.
- Мени је важно да знам када ћемо моћи поновно да отворимо под одрживим условима и да у међувремену добијам помоћ која значи да нећу изгубити свој живот и своју страст - нагласио је Терлинчамп.
Власници ресторана и барова у Софији планирају ове седмице "протест за слободу" након што им влада није одредила датум кад ће моћи почети с радом. Један од организатора је Мартин Михајлов, који је више од две деценије водио неке од најпопуларнијих клубова у Софији и сада води три бара.
- Не могу да се сетим када су власти дале рок и онда га спровеле. Више не можемо да трпимо овакво понашање. Није нам драго да морамо да кршимо закон, али једном ћемо и то можда морати јер не видимо било какву помоћ државе - нагласио је Михајлов.
Има само речи хвале за своје поверенике због њихове помоћи и толеранције, укључујући власнике локала.
- И даље гомиламо дугове и добро знамо да ће, кад год да отворимо, опоравак бити веома спор - закључио је Михајлов.