Како су пукли преговори у Аустрији? Канцелар Нехамер поднео оставку, а ево шта се крије иза свега
Преговори о формирању нове тространачке владе у Аустрији пропали су у петак пошто се најмањи од потенцијалних коалиционих партнера повукао из преговора.
Разговори су се отегли откако је аустријски председник у октобру задужио конзервативног канцелара Карла Нехамера састави нову владу. Та одлука је уследила након што су све остале странке одбиле да сарађују са лидером крајње десничарске Слободарске партије Аустрије(ФПО), која је у септембру први пут победила на националним изборима.
Нехамер покушава да састави коалицију између своје Аустријске народне партије (ОФП) са социјалдемократама левог центра и либералном странком Неос. Његова странка и социјалдемократе су заједно управљале Аустријом у прошлости и имају већину у парламенту изабрану у септембру, са укупно 92 од 183 места. То се сматрало премалим улогом, па су две стране настојале да укључе и трећу страну - Неос.
Међутим, лидерка Неоса Беате Мајнл-Рајзингер рекла је да је обавестила Нехамера, лидера социјалдемократа Андреаса Баблера и председника Александра ван дер Белена да њена странка "неће наставити" разговоре о томе да буде партнер у новој влади. Она је као главни извор потешкоћа указала на "буџетске рупе" коју је оставила последња влада, додајући да су избори показали жељу за променама, али се чинило да се последњих дана преговори крећу више уназад него напред, пише АП.
Следећа влада Аустрије суочава се са изазовом да ће морати да уштеди између 18 и 24 милијарди евра, наводи Европска комисија. Осим тога, аустријска привреда је у паду због све веће незапослености и рецесије.
- Ове недеље је поновљено "не" фундаменталним реформама - рекла је Мајнл-Рајзингер новинарима у Бечу.
Генерални секретар Аустријске народне партије Кристијан Штокер окривио је "снаге које гледају уназад" међу социјалдемократама да су изазвале колапс преговора. Нехамер је у објави на друштвеним мрежама у петак увече рекао да "жали" због одлуке Неоса да се повуче из преговора о коалицији.
Он је додао да је његова странка и даље спремна да "преузме одговорност" и да спроводи реформе, посебно у областима унапређења економске конкурентности и спровођења јасне политике азила и миграција.
- Конструктивне снаге политичког центра су позване да сада крену овим путем са нама - рекао је Нехамер.
Лидер социјалдемократа Андреас Баблер рекао је на конференцији за новинаре у петак увече да је изненађен одлуком Неоса да се повуче из преговора о коалицији. Баблер је додао да су три стране преговарале до касно увече и да су, иако су преговори били "тешки", ипак "на добром путу".
Баблер је додао да је једна од главних тачака проблема како поправити буџетски дефицит и да су се социјалдемократе залагале за праведно решење.
- Наша рука остаје испружена. У овим кризним временима нема друге алтернативе осим преузимања одговорности - рекао је он.
Аустријски председник Александер ван дер Белен такође се обратио новинарима у петак увече и признао да су преговори о трочланој коалицији пропали. Он је рекао да задатак формирања владе и договора о владиној платформи и даље остаје на снази.
- У либералној демократији за ово је потребна већина у парламенту која може одлучивати о потребним законима. Карл Нехамер и Андреас Баблер су ми данас у личним разговорима рекли да настављају да раде на коалицији. Ово треба да се деси без одлагања. Желим јасноћу - рекао је Ван дер Белен.
Није одмах било јасно како се ситуација може решити. Две веће странке потенцијално би могле да покушају да саме формирају владу или да се обрате Зеленима као потенцијалном трећем партнеру.
Слободарска партија Аустрије, чији је рејтинг у анкетама порастао од избора, позвала је на Нехамерову оставку. Странка крајње деснице победила је на парламентарним изборима у септембру са 29,2 одсто гласова, али су и Нехамер и Баблер искључили сарадњу са лидером крајње деснице Хербертом Киклом. Према последњим истраживањима јавног мњења објављеном у децембру, подршка грађана Слободарској партији се повећала са 35% на 37%.
Њен генерални секретар Михаел Шнедлиц оптужио је канцелара да одбија да прихвати изборни пораз и рекао је да је већ дуго упозоравао на троструку коалицију "по немачком моделу", што се односи "на владу у којој се сви свађају" у суседној Немачкој, а која је, као што је познато пала у новембру, пренео је АП.
Као што је познато, Немачка одржава ванредне изборе следећег месеца, а немачки канцелар Олаф Шолц је поднео оставку на место канцелара.
Србија Данас/АП