Каталонија вуче очајнички потез: Покушаће да прогласе независнот пре смене Пуџдемона
За четвртак сазвана седница каталонског парламента
Председник каталонске владе Карлес Пуџдемон али и сви његови министри требало би да буду смењени у петак када шпански Сенат, на захтев владе, одобри примену члана 155. Устава, али пре него што се то догоди, каталонска страна вуче потез који партију тешко може да одведе ка "ремију". Наиме, јуче је на захтев коалиције "Заједно За" и странке ЦУП, главних мотора сепаратизма, за четвртак сазвана седница каталонског парламента.
(НЕ)ПОКОЛЕБЉИВА: Да ли ће након Рахојеве најаве ЕК променити став о Каталонији?
Претпоставка је да ће се на седници тражити и вероватно изгласати независност!
У међувремену стижу наговештаји да је Пуџдемон вољан да се појави у Мадриду и пред комисијом Сената уложи жалбу на захтев владе за применом члана 155. Проблем је што му комисија Сената даје термин четвртак поподне, када би требало да буде у "свом" парламенту.
Из Мадрида и вест да је Сораја Саез Сантамарија, потпредседница владе, у интервјуу за један радио рекла да би влада, преко Сената, могла да "прилагоди степен примене члана 155" што се тумачи као још једна шанса да се избегне потпуна примена тог члана.
ЕК: Исти став
Европска комисија (ЕК) саопштила је јуче да није променила став о Каталонији након што је шпански премијер Маријано Рахој саопштио да ће покренути посебна уставна овлашћења како би распустио регионалну владу и расписао ванредне изборе.
- Увек смо говорили да поштујемо уставно и правно уређење Шпаније - рекао је портпарол Европске комисије. Током јучерашњег дана, из каталонског Министарства спољних послова је речено да ће Европска унија "изгубити кредибилитет" ако допусти Мадриду да Каталонији наметне директну власт.
Сантамарија је прецизирала да ако ипак дође до потпуне примене сада већ фамозног члана 155. постоји могућност да се одреди "министар за Каталонију" који би преузео све оперативне функције или ће овлашћења бити пренета на надлежна министарства централне владе. Додала је да би то значило да би председник каталонске владе "престао да обавља функцију, не би могао да доноси одлуке, остао би без плате и свих привилегија које има један председник". Ту могућност, каже, дозвољава Устав захваљујући коме су каталонски функционери бирани.
Потпредседница владе је признала да се са ПСОЕ и Сиудаданос дуго разговарало о ТВ3, каталонској телевизији, која је на списку организација и институција у којима ће централна влада интервенисати. Рекла је да је једина жеља да се "јавни сервиси врате на позицију неутралности".
Помоћ пријатеља
Мала група која се залаже за аутономију за регион француских Источних Пиринеја, али се не бори за независност, са седиштем близу шпанске границе у Француској, понудила је склониште лидеру Каталоније Карлесу Пуџдемону у вили у селу Теза. А ту је и 20-30 станова за чланове његовог кабинета у случају да буду принуђени да напусте Шпанију и оформе каталонску владу у егзилу.