НАЈВЕЋА ТАЈНА Пацифика: Ко може да смени Кима и зашто је Северна Кореја ЖАРИШТЕ које свима одговара
Велики интереси у игри
Тензије између Северне Кореје и САД трају већ годинама, а односи су се знатно погоршали након нуклеарних проба које је извео Ким Џонг Ун. Дошло је до нових санкција, а бројне претње могле су се чути како из Вашингтона, тако и из Пјонгјанга.
Прочитајте и:
Последњих дана медији су пласирали информацију да је председник Русије Владимир Путин, наводно, писмом, обавештен да Северна Кореја спрема напад на САД.
Како преноси "Спутњик", делегација из Пјонгјанга је на самиту Међупарламентарне уније предала руском председнику документ у којем се, између осталог, наводи спремност њихове државе да нападну САД.
Писмо, наводно, садржи реакцију севернокорејског лидера на Трампов говор у УН. Наиме, Ким Џонг Ун је био веома бесан након речи које је амерички председник упутио пред Генералном скупштином УН. Доналд Трамп назвао је, тада, Северну Кореју опасношћу по читаво човечанство, а лидера те земље, Ким Џонг Уна, "ракеташем".
Прочитајте и:
Нешто касније, амерички председник знатно је ублажио реторику, а последњих дана све више се могу чути понуде за преговоре и позиви Русији да помогне у постизању решења. Москва је позитивно реаговала, а руски председник саопштио је да има разлога за оптимизам.
Срђа Трифковић, српски и амерички публициста, политичар и историчар каже за портал SrbijaDanas.com да удар Северне Кореје на САД није могућ.
- Ким Џонг Ун је неко ко воли театралност, али сигурно се неће усудити да нападне. Велико је питање да ли су те њихове ракете и средњег домета, а камоли дугог - каже Трифковић.
Наш саговорник наводи да је кључни играч за смиривање ситуације у том региону, заправо Кина.
- Северна Кореја у потпуности зависи од Кине. Кинези ће ову чињеницу искористити како би испреговарали неки уступак САД, пре свега у трговинским односима - каже Трифковић и додаје - Не верујем да ће Кина дозволити владавину династије Ким у недоглед. Сигурно је да су кинески агенти високо инкорпорирани у безбедносним структурама Северне Кореје и да би на знак Пекинга, Ким Џонг Ун лако могао бити смењен, уколико се постигну одређени договори са Американцима.
На наше питање каква је заправо улога Русије у овом региону, Трифковић каже да они имају минималан интерес за кризу на Корејском полуострву.
Сви против уједињења
Да је Северна Кореја апсолутно зависна од Кине потврђује за SrbijaDanas.com наш саговорник, новинар и војнополитички аналитичар Мирослав Лазански.
- Кина никада неће оставити Пјонгјанг на цедилу. Само прошле године, Кинези су увезли камени угаљ из Северне Кореје у вредност од милијарду долара. Севернокорејска привреда без Кине, апсолутно не може да функционише - каже Лазански.
Овај аналитичар тврди да се цела прича око Северне Кореје заправо врти око спречавања уједињења две Кореје јер би та држава, са сто милиона становника, била технолошки џин.
- Ова земља би по уједињењу врло брзо постала економски развијенија и од Француске, и од Немачке. Уједињена Кореја би постала конкуренција Јапану, Кини, па и Русији. Никоме не би одговарао такав огроман поремећај у западном Пацифику и стварање једне војно-економске силе - каже Лазански.
- Садашња политика коју води Ким Џонг Ун одговара свима којима смета уједињење, али и САД. На овај начин Американци продају своје скупо оружје Јапану и Јужној Кореји и учвршћују своје војно присуство у овом региону - закључује наш саговорник.
Гвоздена песница разбија хегемонију
Криза око Северне Кореје највероватније ће добити свој епилог за преговарачким столом, а ова земља остаје гвоздена песница и главни адут Кине у преговорима са Американцима и успостављању новог поретка света, у коме се уздижу друге велесиле које ће водити равноправан разговор са досадашњим хегемоном.