Кина демонстрира војну супериорност: На сајму наоружања откривени нови борбени авион, 25-метарски мегадрон и напредно поморско оружје! (ВИДЕО)
Кина показала најновији арсенал на сајму ваздухопловног наоружања у Џухају.
Кина је показала да све више напредује у војној технологији представљањем најмодернијег арсенала на највећем сајму ваздухопловног и другог наоружања у тој земљи.
Сајам који се сваке друге године одржава у граду Џухај на југу Кине током прошле недеље је у шест дана привукао скоро 600.000 посетилаца.
CNN преноси наводе кинеских државних медија да су на том сајму договорене поруџбине у вредности већој од 39 милијарди долара које су стигле из целог света.
Америчка телевизија наводи да стручњаци многа приказана кинеска оружја виде као одговор на она из САД.
На овогодишњем сајму приказани су нови кинески борбени авиони и ракете, а први пут је читав један део простора био одвојен за дронове, што је знак њихове све важније улоге на бојиштима, укључујући и оно у рату у Украјини и потенцијално било какав будући сукоб око Тајвана, острва које Пекинг сматра својом територијом.
После више од деценије припрема, на сајму је представљен жељно очекивани нови стелт борбени авион Ј-35А, који се сматра делом напора Пекинга да држи корак са стелт борбеним капацитетима Америке.
Ово је други кинески стелт борбени авион, након Ј-20 који је ступио у војну употребу 2017.
Овим је Кина постала друга земља у свету после САД која има два типа стелт борбених авиона.
Неки од посетилаца сајма приметили су сличност у изгледу Ј-35А и америчког Ф-35., с тим што кинеска летелица има не један већ два млазна мотора.
Кинески војни стручњак Сонг Синџи процењује да је максимална тежина Ј-35А како би могао да полети негде око 30 тона.
Стручњаци су одмах овај кинески противваздушни систем нове генерације упоредили с америчким THAAD.
Ово кинеско оружје је постављено на возило с осам точкова високе покретљивости, а HQ-19 има шест ракета намењених за пресретање и користи механизам "хладног испаљивања" који смањује оптерећење лансера и омогућује брзо испаљивање пројектила.
Пекинг није објавио спецификације овог ПВО система, па није познато да ли има оперативни домет или брзину погађање циљева као амерички THAAD.
У годишњем извештају Пентагона о кинеској војсци, објављеном 2020, наведено је да су ракете пресретачи HQ-19 тестирани на балистичким пројектилима удаљеним 3.000 километара.
Овај огромни матични дрон може да понесе терет тежак до шест тона и има распон крила од 25 метара.
Према наводима медија у Пекингу, максимална тежина при полетању Џетанка може да буде 16 тона, што га чини једним од највећих оружја тог типа у кинеском арсеналу.
Ова беспилотна летелица на млазни погон намењена за напад и извиђање има осам тачака за ношење ракета и бомби, као и лако замењиви модул за мисије када је потребно да понесе различите типове малих дронова.
Званично име овог стелт пловила без људске посаде које се креже високом брзином је ЈАРИ-УСВ-А и тешко је 500 тона.
Орка је осмишљена тако да буде тешко приметна на радару има јединствену структуру тримарана која јој пружа стабилност приликом кретања по веома узбурканом мору.
Дуга је 58 метара, висока 23 метра и дубока четири метра, а креће се брзином до 40 чворова и има домет од 4.000 наутичких миља, што јој омогућује да дуго може да издржи без допуне горива.
Орка има четири радара и систем за вертикално лансирање, а може да испаљује ракете, противбродске пројектиле и ПВО ракете.
На њу могу да слећу беспилотни хеликоптери, а напред се налази и простор из којег могу да се лансирају мали подводни уређаји или сензори за откривање подморница.
Србија Данас/CNN