Нуклеарна катастрофа прети Европи - И то гора од оне у Чернобиљу: "Издржаће седам до 10 дана, а онда..."
Гађање трафостаница повезаних са три функционалне нуклеарне електране у Украјини ризикује нуклеарну катастрофу у Европи, кажу из Гринписа.
Украјинска електроенергетска мрежа је у "повећаном ризику од катастрофалног квара" након руског ракетног и напада дроновима у недељу, упозорила је та организација, подижући бојазан за безбедност за три оперативне нуклеарне електране у земљи.
Недавни удари Москве били су усмерени на електричне подстанице "критичне за рад украјинских нуклеарних електрана" и постоји могућност да би реактори могли да изгубе струју и постану несигурни, наводи се у брифингу Гринписа који је потом достављен британском Гардијану.
Шон Берни, нуклеарни експерт Гринписа у Украјини рекао је да је јасно да Русија користи претњу нуклеарном катастрофом као главну војну полугу за пораз Украјине. "Али, предузимајући нападе, Русија ризикује нуклеарну катастрофу у Европи, која је упоредива са Фукушимом 2011, Чернобиљом 1986. или још горе", упозорио је он.
Међународна Група за притисак позвала је Русију да одмах заустави нападе на украјинску енергетску мрежу и Међународну агенција за атомску енергију (ИАЕА) да распореди сталне мониторе у подстаницама критичним за нуклеарне електране у Украјини.
Гардијан подсећа да је управо Украјина 1986. године била место најгоре нуклеарне катастрофе на свету, када је неисправан дизајн довео до експлозије и уништења реактора у Чернобиљу. Тридесет људи је умрло у року од месец дана, а радиоактивни материјал се проширио у Украјину, Белорусију и Русију и у мањој мери у Скандинавију и Европу.
У недељу увече и рано ујутро, Русија је лансирала више од 210 пројектила и дронова усмерених на циљеве производње и преноса електричне енергије широм Украјине. Неколико сати касније, Укренерго, главни снабдевач електричном енергијом у земљи, најавио је рационисање широм земље како би помогао систему да се опорави.
Експлозије су се чуле у Кијеву, Одеси и Николајеву на југу, у Кривом Рогу, Павлограду, Виници у централној Украјини и Ривнеу и Ивано-Франкивску на западу. Експлозије су се такође чуле у близини границе Украјине са Молдавијом, где се украјинска мрежа повезује са суседном државом и са остатком Европе.
Иако се не сматра да су напади директно циљани на три преостале оперативне нуклеарне електране у Украјини, у Ривнеу и Хмељницком на западу, као и на електрану у Јужној Украјини, Гринпис каже да је Русија намерно покушавала да повећа стрес под којим се налазе Украјинци циљајући подстанице које су повезане са нуклеаркама.
У недељу је ИАЕА известила да су главни далеководи од четири трафостанице који воде до три нуклеарне електране прекинути, а да се у нуклеарној фабрици Хмељницки "чула јака експлозија". Два далековода до Ривнеа постала су недоступна, а производња је смањена у шест од девет оперативних нуклеарних реактора на три локације.
Иначе, објашњава Гардијан, на те три поменуте локације отпада око две трећине украјинске електричне енергије јер су претходни напади Русије уништили већину електрана на угаљ и нафту у земљи, док су неки од хидроелектрана у земљи такође оштећени.
Посебна забринутост је и да "озбиљна оштећења украјинског електроенергетског система, укључујући трафостанице, изазивају велику нестабилност", наводе из Гринписа, што би могло значити продужени губитак дотока спољне струје у реакторе. За хлађење реактора и истрошеног горива потребна је струја, чије је стабилно снабдевање угрожено, додала је еколошка група.
У случају нестанка снабдевања, украјински реактори имају на лицу места дизел генераторе и батерије за обезбеђивање основног снабдевања електричном енергијом са довољно горива за седам до 10 дана, али ако гориво не може да се одржи или врати струја, последице би могле довести до нуклеарне катастрофе.
"Губитак функције хлађења у једном или више реактора неизбежно би довео до топљења нуклеарног горива и радиолошког ослобађања великих размера", рекао је Гринпис у свом извештају.
"Најугроженији су људи и животна средина Украјине, али постоји потенцијал да велики део Европе и шире буде озбиљно погођен, у зависности од смера ветра у то време", наведено је у извештају.