КИНА ОШТРО ОДРЕАГОВАЛА НА НЕПРИМЕРЕНЕ ОПАСКЕ: Они су највећа "нуклеарна претња" у свету!
Портпаролка кинеског Министарства спољних послова замољена је да одговори на коментаре највишег саветника за безбедност америчког председника Џозефа Бајдена, Џејка Саливана.
Портпаролка кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг реаговала је на коментаре највишег саветника за безбедност америчког председника Џозефа Бајдена, Џејка Саливана.
"ЧУЛА СЕ САМО ВРИСКА" Троје деце убијено, двоје у тешком стању - полиција затекла ЈЕЗИВ ПРИЗОР у породичној кући
ОД СЛАВЉА ДО СТРАВИЧНЕ ТРАГЕДИЈЕ! Отац одвео сина за рођендан у Атину, ОБОЈИЦА ПОГИНУЛИ у несрећи - а то није једина лоша вест овој породици
ОТАЦ ЈЕ 26 ДАНА ТРАЖИО ЋЕРКУ ОД ВРАТА ДО ВРАТА! Надзорне камере су снимиле комшију како је носи - потресна прича (ВИДЕО)
Сједињене Америчке Државе су највећа "нуклеарна претња" у свету, рекла је Кина, оптужујући Вашингтон да настоји да одржи "војну хегемонију" над другим државама након што су амерички званичници прогласили потребу да да доминирају над много мањим програмом наоружања Пекинга.
Обраћајући се новинарима током брифинга за штампу у петак, портпаролка кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг замољена је да одговори на коментаре највишег саветника за безбедност америчког председника Џозефа Бајдена, Џејка Саливана, који је изјавио да Бела кућа треба да "подстакне Кину да поради на смањењу нуклеарних претњи".
- Називање Кине "нуклеарном претњом" је згодан изговор за САД да прошире сопствени нуклеарни арсенал и задрже своју војну хегемонију - рекла је Нинг, инсистирајући на томе да Кина одржава "разбориту и одговорну" нуклеарну политику, у оштрој супротности са Вашингтонском.
После састанка министра спољних послова у Њу Делхију раније у петак у ком су учествовале четири земље алијансе КВАД, коју чине САД, Јапан, Аустралија и Индија, званичници су такође издали саопштење у ком су изјавили да сматрају да је "употреба или претња употребом" нуклеарног оружја "недопустива". Иако примедба није била изричито усмерена на Пекинг, група КВАД, понекад названа "азијски НАТО", често је указивала на наводне претње Кине у индо-пацифичком региону.
- Кина је више пута износила свој став о КУАД-у. Верујемо да сарадња између држава треба да буде у складу са трендом мира и развоја, а не са стварањем "искључујућих" регионалних савеза - наставила је Мао, констатујући предстојећи трансфер нуклеарне технологије из САД у Аустралију под посебним пактом АУКУС.
- САД су такође изградиле мале блокове који подсећају на хладни рат јачањем проширеног одвраћања и спровођењем сарадње у нуклеарним подморницама - рекла је она.
Даљи кораци за трилатерални споразум АУКУС, који укључује и Велику Британију, биће откривени касније овог месеца, а званичници се надају "беспрекорном трансферу" технологије нуклеарног погона из Вашингтона у Канберу. Пекинг је раније критиковао споразум о унапређењу "нуклеарне пролиферације" широм света, с обзиром на то да Аустралији недостаје сопствена домаћа способност за осетљиву технологију.