ПОЧЕЛО ЈЕ! Кина променила став по питању Курилских острва - Пекинг откачио Јапан и стао на страну Русије?!
Став Москве је, да су острва после рата постала део СССР-а, и да је руски суверенитет над њима несумњив.
Кина је први пут после 60 година променила став по питању власништва над Јужним Курилским острвима Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, јавља јапанска агенција „Кјодо", позивајући се на кинеске дипломатске изворе.
Како се наводи, током посете Русији, кинески председник Си Ђинпинг је рекао, да Пекинг „не заузима ни једну страну у овом спору". Тако је, закључује агенција, Кина одлучила да промени своју позицију у неутралну, што указује на њено приближавање Москви.
ОДЛУКА ШОКИРАЛА МНОГЕ! Ево да ли ће принц Хари присуствовати крунисању оца Чарлса
СИ ЂИНПИНГ НАРЕДИО! "Хитно повећати ниво војне способности"
НОВИ УКАЗ ПОТПИСАН У БЕЛОРУСИЈИ: Лукашенко ће искористи радиоактивни отпад са једним циљем?
Агенција подсећа, да је у јулу 1964. Мао Це-тунг назвао Јужне Куриле јапанском територијом, и изразио мишљење да СССР треба да их врати Јапану. Кина у последње време није посебно прецизирала свој став, али је задржала претходни - на кинеским мапама граница између Јапана и Русије пролазила је између Урупа и Итурупа, а четири острва су означена као „окупирана од Русије".
Односи између Русије и Јапана годинама су били у сенци непостојања мировног споразума, који ове земље никада нису закључиле после Другог светског рата. Главна препрека остаје питање Јужних Курила, на које Токио полаже права, позивајући се на билатерални „Трактат о трговини и границама" из 1855. године.
Став Москве је, да су острва после рата постала део СССР-а, и да је руски суверенитет над њима несумњив.
СССР и Јапан су 1956. године потписали „Заједничку декларацију", у којој је Москва пристала, након закључивања мировног уговора, да размотри могућност пребацивања Хабомаја и Шикотана Јапану, али о Кунаширу и Итурупу није било говора. Међутим, каснији преговори нису довели ни до чега.
Руске власти су више пута наглашавале, да Јапан пре свега мора да призна резултате Другог светског рата, укључујући руски суверенитет над Јужним Курилима.