ДА ЛИ АМЕРИЦИ ПРЕТИ НОВИ ПЕРЛ ХАРБОР? Кинеска војска има спремну тактику за потенцијални рат (ВИДЕО)
Аналитичари имају своје мишљење о евентуалном сукобу који би поново потресао целу планету
Америчка војска мора пронаћи начине да порази сваки покушај Кине да изведе изненадне ударе користећи не-нуклеарно оружје, тврди аналитичар Сем Голдсмит у новом чланку за Нејвал Вор Колеџ Ривју.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/31/2021-01-31t035958z_1243769300_rc2ril94wsdg_rtrmadp_3_health-coronavirus-who-china.jpg?itok=0mOAi1AR)
СЗО ДАНАС ОБИШАО ПИЈАЦУ У ВУХАНУ: Порекло короне ће коначно изаћи на светло дана
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/31/pjimage_11.jpg?itok=kcpiJd9b)
ТРАМП ПОТПУНО СРУШИО СТРАТЕГИЈУ СВОЈЕ ОДБРАНЕ: Најновији потез бившег америчког председника изненадио све
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/31/pjimage_7.jpg?itok=O0yfpenq)
УПОЗНАЈТЕ ПРВЕ ТУРИСТЕ У СВЕМИРУ: Спремни су да плате милионе за скупу атракцију, а сви их осуђују због тога
- Кина би вероватно имала за циљ да се ограничи на употребу конвенционалног оружја током било ког потенцијалног сукоба високог интензитета са Сједињеним Државама - посебно с обзиром на то да Кина већ поседује смртоносан низ могућности за дуготрајни, конвенционални удар - написао је Голдсмит у "Конвенционална стратегија приступа: ускраћивање Кини конвенционалне способности за први удар".
- Таква стратешка, конвенционална опција првог удара је она за коју би Сједињене Државе требале да покушају да претекну Кину развијањем ефикасне стратегије конвенционалног приступа - стоји у тексту.
У случају рата са Сједињеним Државама због спорних пацифичких територија, кинеске снаге би вероватно покушале да неутралишу распоређене америчке снаге у Јапану и на Гуаму и на мору, објаснио је Голдсмит.
Следеће, Народноослободилачка војска напала би америчко појачање које је ишло на запад ка пацифичком позоришту, додао је Голдсмит.
У спровођењу ове стратегије, ПЛА ће ангажовати сваки од своја четири подређена сервисна огранка: ПЛА војска, ПЛА морнарица (ПЛАН), ПЛА ваздухопловство (ПЛААФ) и ПЛА ракетне снаге (ПЛАРФ). Подморнице ПЛАН извршиле би подморске нападе на америчке бродове и подморнице у луци или на мору и крстарећим ракетама гађале копнене циљеве.
ПЛААФ би извршио ваздушне ударе на америчке авионе на земљи или у ваздуху, као и на америчке бродове и подморнице у луци или на мору. Удари на америчке базе настали би ракетама ширег домета лансираним из борбених авиона ПЛААФ или конвенционалним балистичким ракетама лансираним са кинеског копна.
- Америчка војска би требало да размотри увођење конвенционалне стратегије приступа, посебно дизајниране да уравнотежи стратегију противинтервенције ПЛА - предложио је Голдсмит.
- Сврха би била пружити америчкој војсци побољшани капацитет за одвраћање од конвенционалног првог удара ПЛА и, ако је потребно, деградирати способности ПЛА конвенционалним ударним снагама великог домета, како би се олакшао приступ следећим снагама САД - додаје он.
Америчка стратегија конвенционалног приступа захтевале би четири различите могућности. Способност пасивне одбране широм ратишта повећала би способност напред распоређених америчких снага да преживе почетне конвенционалне ударе ПЛА.
Конвенционална способност удара омогућила би америчкој војсци да почне да деградира способности ПЛА одмах на почетку сукоба, без приступа танкерима за гориво у току лета или употребљивим пистама.
Могућност опоравка у позоришту вратила би основни приступ писти након конвенционалних удара ПЛА.
Способност брзог реаговања омогућила би бомбардерима великог домета да се брзо распореде у америчке базе у западном Пацифику, користећи свеже поправљене писте, као и резервисане залихе ваздухопловног горива и конвенционалних средстава за продирање у земљу.
Размотрите Голдсмитов предлог у светлу повезаног плана који је Вашингтон објавио у мају 2019. Центра за стратешке и буџетске процене.
Да би отупили кинеску предност, аналитичари Си-Ес-Би-Еја препоручили су Пентагону да спроводи "војну стратегију поморског притиска, која укључује нови одбрамбени оперативни концепт изнутра".
- Стратегија поморског притиска има за циљ да убеди кинеске лидере да ће покушај војне агресије у западном Пацифику пропасти, што ће их обесхрабрити да то покушају - објаснио је Си-Ес-Би-Еја.
Неке трупе - посебно америчке војске и маринаца с мобилним ракетним бацачима, подржане са неколико бродова америчке морнарице и малим контингентима ратних авиона америчког ратног ваздухопловства - грцале би на острвима близу Кине и око њих, припремајући се да ударе на кинеске трупе из унутар кинеских линија које се шире.
Ове "унутрашње" снаге помогле би да држе линију у кинеској одбрани што би могло да помогне да следеће снаге дођу до борбене зоне. То би било ризично.
- Спровођење овог унутрашњег одбрамбеног концепта захтеваће да неке америчке снаге делују и опстану у домету кинеских пројектила - приметили су аналитичари.
Голдсмитов сопствени предлог поставља један приступ обезбеђивању да се унутрашње снаге могу отупети и преживети почетну кинеску навалу, а затим добити појачање. Ракете са копна, могућности брзог реаговања и концепти за брзо распоређивање ваздушних појачања могли би да помогну америчким снагама да се опораве и преокрену, изненаде кинески напредак.