Кинески шпијуни ДЕЛУЈУ: Пекинг појачао сајбер шпијунажу?
Користи друштвене мреже како би дошла до информација
Шеф немачке обавештајне службе Ханс Георг-Масен упозорио је данас да Кина користи друштвене мреже у покушају да дође до извора информација међу посланицима и званичницима, док кинески хакери све више нападају европске компаније преко њихових снабдевача.
Прочитајте и:
Масен је истакао да је, према подацима до којих је та унутрашња обавештајна служба - БфВ - дошла, 10.000 немачких грађана "на мети" кинеске шпијунаже, нарочито политичари и чланови владиних агенција, преноси АП.
- Ово је најшире базиран покушај инфилтрирања у парламенте, министарства и владине агенције - упозорио је он.
БфВ, односно Савезна канцеларија за заштиту устава, задужена је за прикупљање података који би могли представљати претњу државном уређењу Немачке.
Масен објашњава да је, пре свега користећи мрежу LinkedIn, кинеска шпијунска агенција успоставила велики број лажних профила истраживачких института, консултантских компанија...
Према његовим речима, Кина користи и сајбер нападе на ИТ раднике и друге како би пронашла "задња врата" за улазак у мреже организација за које су заинтересовани.
ШПИЈУНСКА АФЕРА УЗДРМАЛА ЕВРОПУ: Берлин позвао амбасадорку Швајцарске на разговор!
Масен је рекао да је његова служба појачала фокус на одбрану од тих претњи и објавила листу најкоришћенијих лажних профила и организација.
Он је новинаре информисао о осам таквих профила које кинески шпијуни користе на LinkedInu, а међу њима су профили под именима Лили Ву, Летиција Чен или Алекс Ли, при чему лажни профили имају импресиван резиме, стотине контаката и актрактивне фотографије младих професионалаца.
Такође је новинарима казао да је БфВ раније ове године успоставила радну групу која је током девет месеци истраживала употребу лажних профила на друштвеним мрежама.
Немачка служба је, такође, установила да кинески шпијуни користе шест организација иза којих се крију, а међу којима су "Ашоциатион Франце Euro-Chine" и "Глобал View Стратегиц Цонсултинг", закључио је Масен.