КО ЈЕ ИБРАХИМ РАИСИ, НОВИ ПРЕДСЕДНИК ИРАНА? Носи црни, а не бели турбан, Запад га оптужује за масовна убиства, миљеник је ајатолаха
Иран је добио новог председника
Ибрахим Раиси, тврдолинијашки ирански клерик близак врховном вођи ајатолаху Алију Хамнеију, победио је на иранским председничким изборима.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/19/pjimage_10.jpg?itok=wEa7mEvA)
ЛАСТ МИНУТЕ ПОНУДЕ ЗА ОДМОР НА МОРУ! Цена од 399 €: Египат, Кипар, Шпанија
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/06/05/iran_0.jpg?itok=Yl5A3eIS)
ПОБЕДИО ЈЕ ИРАНСКИ НАРОД: Моћни ајатолах Хамнеи не крије радост, послао је снажну поруку нацији
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/19/untitled.jpg?itok=ij4NhDQm)
ИЗАБРАН НОВИ ПРЕДСЕДНИК ИРАНА: Ибрахим Раиси освојио поверење 17,8 милиона гласача (ФОТО)
Шездесетогодишњак се представио као најбоља особа за борбу против корупције и решавање економских проблема које је Иран искусио за време одлазећег председника Хасана Роханија.
Он је главни судија у земљи и има ултраконзервативне политичке ставове. Многи Иранци и активисти за људска права указали су на његову наводну улогу у масовним погубљењима политичких затвореника 1980-их.
Ибрахим Раиси рођен је 1960. године у Машхаду, другом по величини иранском граду и дому најсветијег шиитског светишта у земљи. Његов отац, који је био имам, умро је када је Ибрахим имао пет година.
Раиси, који носи црни турбан идентификујући се у шиитској традицији као потомак пророка Мухамеда, следио је очеве кораке и са 15 година почео да похађа шиитску богословију у светом граду Кому.
Док је био студент, учествовао је у протестима против шаха Резе Пахлавија којег је подржавао Запад, а који је на крају свргнут 1979. године у Исламској револуцији коју је предводио ајатолах Рухолах Homeini.
После револуције придружио се правосуђу и служио је као тужилац у неколико градова, док га је обучавао ајатолах Хамнеи, који је постао ирански председник 1981. године. Раиси је постао заменик тужиоца у Техерану када је имао само 25 година.
Док је био на тој функцији, служио је као један од четворице судија који су седели на тајним судовима основаним 1988. године који су познатији као "Комисије за смрт".
Трибунали су наводно "поново судили" хиљадама затвореника који већ издржавају затворске казне због својих политичких активности. Већина су били чланови левичарске опозиционе групе "Муџахедин е Халк" (МЕК), познате и као "Народна муџахединска организација Ирана" (ПМОИ).
Тачан број оних које су трибунали осудили на смрт није познат, али групе за људска права рекле су да је наводно скоро 4.000 мушкараца и жена погубљено и сахрањено у необележеним масовним гробницама у злочину против човечности.
Лидери Исламске Републике не поричу да су се погубљења догодила, али не разговарају о детаљима и законитости појединачних случајева. Раиси није јавно признао своју улогу, али рекао је да су погубљења оправдана због фетве или верске пресуде Homeinija.
Пре пет година процурио је аудио снимак са састанка између Раисија из 1988. године, неколико других чланова правосуђа и тадашњег заменика врховног вође ајатолаха Хосеина Алија Монтазерија.
У њему се чује Монтазери који описује погубљења као "највећи злочин у историји Исламске Републике". Годину дана касније Монтазери је изгубио положај именованог Homeinijevog наследника, а ајатолах Хамнеи постао је врховни вођа након Homeinijeve смрти.
Раиси је служио као техерански тужилац, тада шеф Организације државног инспектората и први заменик шефа правосуђа, пре него што је именован за главног тужиоца Ирана 2014. године.
Две године касније, ајатолах Хамнеи именовао га је чуваром једне од најважнијих и најбогатијих верских фондација "Астан-е Кудс-е Разави".
Управља светилиштем осмог шиитског имама Резе у Мешхаду, као и свим разним добротворним организацијама и организацијама повезаним са њим. Према изворима из САД, она има огромна економска улагања у грађевинарству, пољопривреди, енергетици, телекомуникацијама и финансијским услугама. Раиси је 2017. изненадио посматраче када се кандидовао за председника.
Рохани, колега духовник, освојио је други мандат убедљивим бројем гласова у првом кругу избора, добивши 57 одсто гласова. Раиси, који се представио као борац против корупције, али га је председник оптужио да ради на превари као заменик шефа правосуђа, нашао се на другом месту са 38 одсто гласова. Пораз није окаљао имиџ Раисија и ајатолах Хамнеи га је 2019. именовао на моћно место шефа правосуђа.
Следеће недеље је такође изабран за заменика председника Скупштине стручњака, 88-чланог клеричког тела одговорног за избор следећег врховног вође.
Као шеф правосуђа, Раиси је спровео реформе које су довеле до смањења броја људи осуђених на смрт и погубљених због кривичних дела повезаних са дрогом у земљи. Међутим, смртне казне у Ирану нису осбустављене.
Правосуђе је такође наставило да сарађује са безбедносним службама на сузбијању неслагања и процесуирању многих Иранаца са двојним држављанством или страним пребивалиштем због шпијунских оптужби.
Када је господин Раиси најавио кандидатуру за председничке изборе 2021. године, изјавио је да је "дошао као независан човек на сцену да изврши промене у извршном руководству земље и да се бори против сиромаштва, корупције, понижења и дискриминације".
О приватном животу господина Раисија мало се зна, осим да његова супруга Џамила предаје на Универзитету Шехид Бехешти у Техерану и да имају двоје деце. Његов таст је ајатолах Ахмад Аламолхода, тврдолинијашки имам у Машхаду.