Ко је прва дама Америке? Меланијин живот пре упознавања Трампа и није био тако "бајан", ево чиме се све бавила
Меланија Трамп, бивша Прва дама САД, поново је на тој позицији после победе њеног супруга Доналда Трампа на председничким изборима у Америци.
Ово су детаљи из живота Меланије Трамп, чији приватни део она и даље доста успешно чува од ока јавности, иако су временом поједине пикантерије успевале да нађу пут до медија. Бројне занимљивости о Првој дами САД сигурно нисте знали.
Меланија је бивши модел која је служила као прва дама Сједињених Америчких Држава од 2017. до 2021. године током првог председничког мандата свог супруга, Доналда Трампа.
Рођена и одрасла у бившој Југославији, а данашњој Словенији, Меланија је започела манекенску каријеру као тинејџерка, а временом се појавила на насловницама неколико међународних часописа, пиш Biography.com.
Она и Доналд су се упознали након што се преселила у Њујорк 1990-их. Пар се венчао 2005. године и имају сина, Барона. Као прва прва дама САД рођена у иностранству од времена Луизије Адамс из 1820-их, Меланија се залагала за добробит деце, као и за смањење интернет насиља и злоупотребе опиоида. Објавила је аутобиографију у октобру 2024. године.
Кратке чињенице
ПУНО ИМЕ: Меланија Кнавс Трамп
ДАТУМ РОЂЕЊА: 26. април 1970.
МЕСТО РОЂЕЊА: Ново Место, Словенија, Југославија
СУПРУЖНИК: Доналд Трамп (од 2005.)
ДЕТЕ: Син Барон
ХОРОСКОПСКИ ЗНАК: Бик
Одакле је Меланија Трамп?
Меланија Кнавс рођена је 26. априла 1970. године у Новом Месту. Њен отац, Виктор, био је трговац аутомобилима, а мајка Амалија, дизајнерка дечије одеће.
Меланија је одрасла у скромном дому са својом млађом сестром Инес и касније је сазнала да има старијег полубрата Дениса, којег је њен отац имао из претходне везе.
Као тинејџерка се преселила у Љубљану, где је похађала средњу школу. У том периоду је почела да развија интересовање за манекенство.
"Ајнштајнова виза"
Манекенска каријера ју је 1996. године подстакла да се пресели у Сједињене Америчке Државе. Добила је стални боравак у марту 2001. године преко ЕБ-1 програма, названог "Ајнштајнова виза" због тога што се додељује водећим академицима, пословним лидерима, оскаровцима и другима који демонстрирају "изузетне способности". Званично је постала амерички држављанин 2006. године.
Почетком 2018. године, док је администрација њеног супруга Доналда Трампа покушавала да реформише имиграционе законе, неки критичари су поставили питање да ли је Меланија заслужила да учествује у ЕБ-1 програму.
У августу те године је објављено да су Меланијини родитељи, Виктор и Амалија, добили америчко држављанство и да их је прва дама спонзорисала за зелене карте, што је било у супротности с председниковим предлогом за систем заснован на заслугама, који је настојао да ограничи спонзорисање чланова породице.
Каријера у манекенству
Меланија Трамп је почела да се бави манекенством са 16 година, а две године касније је потписала уговор с агенцијом у Милану.
Уписала се на Универзитет у Љубљани, али је одустала након годину дана како би се у потпуности посветила манекенској каријери. У раним фазама каријере, Меланија, која је висока 180 центиметара, радила је у Милану и Паризу, пре него што се 1996. године преселила у Њујорк. Током својих путовања, научила је више језика, укључујући енглески, француски, италијански и немачки.
Једном када се преселила у Сједињене Државе, стекла је стални посао са познатим фотографима попут Патрика Демаршељеа и Хелмута Њутна.
Као манекенка је позирала за насловнице часописа попут Harper's Базаар Бугарска, Vanity Фаир Италиа, Спортс Illustrated Swimsuit Issue и британског GQ-a, за који је у јануару 2000. године позирала нага. Године 2005. појавила се у реклами за Афлац и била ководитељка једне епизоде емисије The View.
Скандал са нагим фотографијама
Док је њен супруг Доналд Трамп водио председничку кампању 2016. године, Меланијине раније наге манекенске фотографије изазвале су контроверзу. Једна од првих контроверзних фотографија које су се појавиле на интернету била је њена насловна страна британског GQ-a из 2000. године, на којој лежи нага на крзненом покривачу.
У јулу исте године, The New York Пост је објавио наге фотографије тада 25-годишње Меланије, укључујући једну на којој лежи у кревету са другом женом. Многе од ових фотографија су биле објављене за један француски мушки магазин који више не излази.
Говорећи о нагим фотографијама, Доналд Трамп је за The New York Пост рекао: "Меланија је била један од најуспешнијих модела и радила је много фото-снимања, укључујући и насловне странице и главне часописе. Ово је била фотографија снимљена за један европски магазин пре него што сам упознао Меланију. У Европи су овакве слике веома модерне и уобичајене."
Меланија Трамп је 2024. године у септембру бранила себе, изјавивши да је поносна на своје наге фотографије и критикујући медије због повећаног надзора.
-Да ли више не можемо да ценимо лепоту људског тела? - рекла је Меланија у видео-снимку на друштвеним мрежама док је промовисала своју аутобиографију.
-Требало би да поштујемо своја тела и прихватимо безвременску традицију коришћења уметности као моћног средства за самоизражавање.
Веза и брак са Доналдом Трампом
Меланија се први пут упознала са Доналдом Трампом на журци током Недеље моде у Њујорку у септембру 1998. године. У то време, Трамп је излазио са другом женом, али је рекао Меланији да је та веза завршена, и тражио је њен број телефона. У почетку је одбила да му га да, али је касније дала свој број.
-Рекла сам му: 'Нисам једна од жена које те јуре. Ако хоћеш да будеш са мном, мораш да ми даш свој број да бих могла да га проверим - рекла је она за ревију Харпер’с Базаар.
Меланија и Доналд Трамп су почели да се забављају, али су раскинули 2000. године, а касније су се поново спојили.
Доналд је јавно говорио о својој вези са Меланијом у емисијама као што су The Howard Стерн Show и Larry Кинг Ливе.
Меланија је 2004. године признала да није одмах могла да замисли како се удаје за Доналда: "Да ме је неко тада питао: 'Да ли ћете се удати за Доналда Трампа?' мислим да бих рекла 'Не'."
Пар се верио 2004. године, а венчали су се 22. јануара 2005. у Палм Бичу, Флорида. Свадби су присуствовале познате личности, укључујући Била и Хилари Клинтон. Меланија је за ту прилику носила Диорову венчаницу украшену кристалима и бисерима, процењене вредности од 200.000 долара, чија израда је трајала седам месеци.
Годину дана касније, Меланија је родила сина Барона Вилијама Трампа.
-Она је невероватна мајка, веома поносна на Барона, веома заштитничка и воли да буде са њим - рекао је Доналд 2016. године у интервјуу за часопис Пеопле.
Улога Прве даме
Када је Доналд Трамп покренуо председничку кампању 2015. године, Меланија је настојала да остане релативно у позадини, пратећи га на само неколико кључних митинга.
Међутим, у јулу 2016. године доспела је у средиште пажње када је одржала говор на Републиканској националној конвенцији, у којем су делови били веома слични реченицама из говора који је Прва дама Мишел Обама одржала на Демократској националној конвенцији 2008. године.
Меланија је у почетку бранила говор, рекавши да је писала са "што мање помоћи", иако је ауторка говора касније преузела одговорност за контроверзу.
Неколико месеци касније, Меланија је најавила планове да се фокусира на смањење интернет насиља и других активности на друштвеним мрежама, посебно међу децом и адолесцентима.
Почетак Трамповог мандата
У јануару 2017. године, Меланија Трамп је постала прва дама Сједињених Америчких Држава. На почетку мандата свог супруга, одлучила је да остане у Њујорку како би њихов син Барон могао да заврши школску годину, пре него што се у јуну те године преселила у Белу кућу.
Меланијина улога прве даме у многим приликама била је тиха и неупадљива. Није увек присуствовала догађајима уз свог супруга, као што су државни пријеми и вечере, често бирајући да се посвети приватним активностима и својој породици.
Иницијатива "Буди најбољи"
Меланија Трамп је покренула иницијативу "Бе Бест" 2018. године, која се бавила здрављем и благостањем деце, укључујући интернет насиље и злоупотребу опиоида. Њена кампања је наишла на мешовите реакције; док су неки хвалили њен труд, други су критиковали иницијативу због контрадикторности у вези са понашањем њеног супруга на друштвеним мрежама.
-Као мајка и као Прва дама, забрињава ме то што у данашњем брзом и увек повезаном свету деца могу бити мање спремна да изразе или контролишу своје емоције и често се окрећу деструктивним или зависничким облицима понашања као што су малтретирање, зависност од дрога или чак самоубиство - рекла је она приликом представљања своје иницијативе у мају 2018. године.
Снажно верујем да, као одрасли, можемо и морамо бити најбољи у едукацији наше деце о важности здравог и уравнотеженог живота - додала је она.
Раздвајање деце на граници
Један од тренутака када је Меланија Трамп снажније привукла пажњу био је у јуну 2018. године, када је јавно коментарисала праксу раздвајања деце од родитеља на граници Сједињених Америчких Држава са Мексиком.
Ова контроверзна политика спровођена је у оквиру администрације Доналда Трампа, као део његове стратегије "нулте толеранције" према илегалним имигрантима.
Меланија је, преко свог портпарола, изразила незадовољство овом праксом и позвала на брже проналажење решења, рекавши да "мрзи да види децу раздвојену од својих породица" и да верује да је могуће пронаћи равнотежу између поштовања закона и хуманог приступа.
Ова њена изјава делимично је смирила критике усмерене на администрацију, али је сама Меланија поново изазвала контроверзу када је током посете прихватилишту за децу у Тексасу носила зелену јакну са натписом „И REALLY ДОН’Т ЦАРЕ, ДО У?“ (превод: „ЗАИСТА МЕ НИЈЕ БРИГА, А ТЕБЕ?“).
Јакна је изазвала бројне спекулације о њеном значењу, али Меланијин портпарол је тврдио да порука није била везана за децу или посету, док је Доналд Трамп касније изјавио да је натпис био упућен "лажним медијима".
Здравствени проблеми Меланије Трамп
Током боравка у Белој кући, Меланија је такође пролазила кроз неколико здравствених проблема.
У мају 2018. године, подвргнута је операцији због бенигног проблема са бубрезима у Војној болници Волтер Рид у Вашингтону. Након петодневног боравка у болници, Меланија се повукла из јавности на неколико недеља, што је изазвало забринутост за њено здравље.
Након што је Доналд Трамп у октобру 2020. године објавио да су и он и Меланија позитивни на ковид-19, породица је била под повећаном пажњом јавности. Меланија се опоравила од вируса, као и њихов син Барон, који је у почетку био негативан на тесту, али је касније потврђено да је такође био заражен. Упркос озбиљности ситуације, цела породица се успешно опоравила без већих компликација.
Живот после Беле куће
Након што је Доналд Трамп напустио Белу кућу у јануару 2021. године, Меланија је задржала релативно низак профил по питању појављивања у јавности.
Углавном је избегавала политичке догађаје, а њена улога у Трамповој председничкој кампањи за 2024. годину била је минимална.
У јулу 2024. године, издала је саопштење позивајући на "јединство" након атентата на Доналда Трампа, у којем је он задобио лакше повреде. Након тога се ретко појављивала у јавности, али је присуствовала Републиканској националној конвенцији неколико дана касније.
У октобру 2024. године, Меланија је објавила своју мемоарску књигу под називом "Меланиа", у којој је детаљно описала своје детињство, манекенску каријеру, брак са Доналдом Трампом и искуство које је имала као Прва дама. Књига је постала њен начин да се обрати јавности, при чему је нагласила да је писање било "дубоко лично и рефлективно путовање".
Нето вредност
Од августа 2024. године, Меланија Трамп има процењену нето вредност од 50 милиона долара, према сајту Celebrity Нет Worth.
Поред моделинга, Меланија је имала неколико пословних подухвата који су допринели њеном богатству.
Године 2010. покренула је линију накита у сарадњи са QVC-om под називом Меланиа Тимепиецес & Jewelry, која више не постоји. Такође је 2016. године креирала колекцију производа за негу коже, али је произвођач прекинуо сарадњу с њом годину дана касније.
Бивша прва дама тренутно продаје накит, украсе и дигиталне колекционарске предмете на својој веб страници.
Извор: Србија Данас/Телеграф