ХЕРОЈ МОДЕРНОГ ДОБА: Ко је заправо Џулијан Асанж и како је постао најпознатији хакер на свету
Чувени “Мендакс” је данас ухапшен након што му је повучен азил у Еквадору. Џулијан Асанж је једна од најконтроверзнијих лица и личности данашњице, брилијантног ума, и храбрости која је, заиста, ретка.
Али, ко је заправо Џулијан Асанж? Свет га познаје као хакера који је упадао у све што је могао (или, боље речено, морао по личном позиву), као оснивача Викиликса, и као интернационалног бегунца, а људи њему блиски не говоре о њему као “најпознатијем интернет бандиту”, већ као Џулијану човеку, сину, спасиоцу, и пријатељу.
Шта је Викиликс?
Викиликс је вебсајт који своју сврху наводи као “изношење у јавност класификованих, цензурисаних, и забрањених материјала и докумената, који имају етички, дипломатски, и политички значај.
Џулијан Пол Хокинс рођен је трећег јула 1971. године, у Таунсвилу, у Аустралијској држави Квинсленд, као син Кристине Ен Хокинс, и Џона Шиптона. Мајка визуелни уметник, отац анти-ратни активиста и градитељ.
Чини се, данас, савршена генетска комбинација за стварање човека попут Џулијана Асанжа. Мада, с друге стране, нису гени једини утицај који је исковао Џулиана у модерног хероја слободног протека информација.
У детињству и млађим годинама, тада Џулијан Хокинс, променио је место становања преко 30 пута, и можемо бити сигурни да је номадски живот у тако младом добу оставио велики утицај на будућег “хактивисту” и, гледано у ретроспективи, већ тада почео поплочавати пут за Викиликс и једну модерну интернет револуцију.
Асанж је постао глобално познат 2010. године, пошто је 28. новембра Викиликс (WikiLeaks, узбуњивачки сајт) обелоданио више од 251.000 дипломатских депеша, односно преписку између Стејт департмента и дипломатских представништава САД широм света. Тај материјал садржао је чак 40 процената поверљиве грађе, а више од шест одсто тајних докуманата.
Ове речи је Асанж узвикнуо док су га хапсили (ВИДЕО)
ПРВИ СНИМАК ХАПШЕЊА АСАНЖА: На силу га извукли из амбасаде, он тотално непрепознатљив (ВИДЕО)
ИЗАЗОВНЕ ГОДИНЕ: Кавкаски народ Ингуши кроз векове
Асанж је Викиликс основао 2006. године, а с радом је почео јануара 2007. што ће сам Асанж описати као "Википедију без цензуре". Први објављени документ оптуживао је власти Сомалије због ангажовања криминалаца за обављање ликвидација. Веродостојност овог документа одмах је оспорена.
Сајт Викиликс дневно је обелодањивао 10.000 страница докумената, дипломатских депеша које се од тада нису скидале са насловних страна новина широм света, при чему су раскринкаване бројне неподопштине, од "прљавих послова" у светској дипломатији, па до злочина, или једноставно трачева.
ЛИДЕР СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ ОШТРО ЗАПРЕТИО ЗАПАДУ! "Задаћемо разорни ударац непријатељским снагама"
УКРАЈИНА ГУРА РУСИЈУ У РАТ СА НАТО! Москва послала озбиљно УПОЗОРЕЊЕ КИЈЕВУ због провокација у Црном мору
Викиликс је у свом постојању објавио милионе докумената, а ово су неки од најзначајнијих:
Ужасавајућ снимак приказује погинуће 15 људи, који су убијени од стране армије Сједињених Држава. Пилот војног хеликоптера “Апачи” се заједно са остатком посаде (јасно се чује на снимку) гласно смејао, и исмевао мртве људе. Међу погинулима су била и два новинара Ројтерса. Америка је одбила да дисциплинује пилота хеликоптера под изговором да су у подручју били терористи, и да је њихово делање било оправдано.
Стандардне процедуре кампа Делта за опхођење према затвореницима у Гвантанамо Беју је један од најужаснијих докумената који је изашао у јавност у последњој деценији. Рећићемо само да је једна од “награда” за добро понашање у овом затвору била ролна тоалет папира.
Ова контроверзна црква је једна од најмоћнијих и најтајновитијих организација у читавом свету, а лудило које се догађа иза затворених врата, “WikiLeaks” је изнео на светлост дана. Нови чланови су пролазили кроз ригорозне процедуре “испирања мозга” и “ресетовања личности” и приморавани су да потписују уговоре који би важили и након смрти потписника.