HEROJ MODERNOG DOBA: Ko je zapravo Džulijan Asanž i kako je postao najpoznatiji haker na svetu
Čuveni “Mendaks” je danas uhapšen nakon što mu je povučen azil u Ekvadoru. Džulijan Asanž je jedna od najkontroverznijih lica i ličnosti današnjice, brilijantnog uma, i hrabrosti koja je, zaista, retka.
Ali, ko je zapravo Džulijan Asanž? Svet ga poznaje kao hakera koji je upadao u sve što je mogao (ili, bolje rečeno, morao po ličnom pozivu), kao osnivača Vikiliksa, i kao internacionalnog begunca, a ljudi njemu bliski ne govore o njemu kao “najpoznatijem internet banditu”, već kao Džulijanu čoveku, sinu, spasiocu, i prijatelju.
Šta je Vikiliks?
Vikiliks je vebsajt koji svoju svrhu navodi kao “iznošenje u javnost klasifikovanih, cenzurisanih, i zabranjenih materijala i dokumenata, koji imaju etički, diplomatski, i politički značaj.
Džulijan Pol Hokins rođen je trećeg jula 1971. godine, u Taunsvilu, u Australijskoj državi Kvinslend, kao sin Kristine En Hokins, i Džona Šiptona. Majka vizuelni umetnik, otac anti-ratni aktivista i graditelj.
Čini se, danas, savršena genetska kombinacija za stvaranje čoveka poput Džulijana Asanža. Mada, s druge strane, nisu geni jedini uticaj koji je iskovao Džuliana u modernog heroja slobodnog proteka informacija.
U detinjstvu i mlađim godinama, tada Džulijan Hokins, promenio je mesto stanovanja preko 30 puta, i možemo biti sigurni da je nomadski život u tako mladom dobu ostavio veliki uticaj na budućeg “haktivistu” i, gledano u retrospektivi, već tada počeo popločavati put za Vikiliks i jednu modernu internet revoluciju.
Asanž je postao globalno poznat 2010. godine, pošto je 28. novembra Vikiliks (WikiLeaks, uzbunjivački sajt) obelodanio više od 251.000 diplomatskih depeša, odnosno prepisku između Stejt departmenta i diplomatskih predstavništava SAD širom sveta. Taj materijal sadržao je čak 40 procenata poverljive građe, a više od šest odsto tajnih dokumanata.
Ove reči je Asanž uzviknuo dok su ga hapsili (VIDEO)
PRVI SNIMAK HAPŠENJA ASANŽA: Na silu ga izvukli iz ambasade, on totalno neprepoznatljiv (VIDEO)
IZAZOVNE GODINE: Kavkaski narod Inguši kroz vekove
Asanž je Vikiliks osnovao 2006. godine, a s radom je počeo januara 2007. što će sam Asanž opisati kao "Vikipediju bez cenzure". Prvi objavljeni dokument optuživao je vlasti Somalije zbog angažovanja kriminalaca za obavljanje likvidacija. Verodostojnost ovog dokumenta odmah je osporena.
Sajt Vikiliks dnevno je obelodanjivao 10.000 stranica dokumenata, diplomatskih depeša koje se od tada nisu skidale sa naslovnih strana novina širom sveta, pri čemu su raskrinkavane brojne nepodopštine, od "prljavih poslova" u svetskoj diplomatiji, pa do zločina, ili jednostavno tračeva.
LIDER SEVERNE KOREJE OŠTRO ZAPRETIO ZAPADU! "Zadaćemo razorni udarac neprijateljskim snagama"
UKRAJINA GURA RUSIJU U RAT SA NATO! Moskva poslala ozbiljno UPOZORENJE KIJEVU zbog provokacija u Crnom moru
Vikiliks je u svom postojanju objavio milione dokumenata, a ovo su neki od najznačajnijih:
Užasavajuć snimak prikazuje poginuće 15 ljudi, koji su ubijeni od strane armije Sjedinjenih Država. Pilot vojnog helikoptera “Apači” se zajedno sa ostatkom posade (jasno se čuje na snimku) glasno smejao, i ismevao mrtve ljude. Među poginulima su bila i dva novinara Rojtersa. Amerika je odbila da disciplinuje pilota helikoptera pod izgovorom da su u području bili teroristi, i da je njihovo delanje bilo opravdano.
Standardne procedure kampa Delta za ophođenje prema zatvorenicima u Gvantanamo Beju je jedan od najužasnijih dokumenata koji je izašao u javnost u poslednjoj deceniji. Rećićemo samo da je jedna od “nagrada” za dobro ponašanje u ovom zatvoru bila rolna toalet papira.
Ova kontroverzna crkva je jedna od najmoćnijih i najtajnovitijih organizacija u čitavom svetu, a ludilo koje se događa iza zatvorenih vrata, “WikiLeaks” je izneo na svetlost dana. Novi članovi su prolazili kroz rigorozne procedure “ispiranja mozga” i “resetovanja ličnosti” i primoravani su da potpisuju ugovore koji bi važili i nakon smrti potpisnika.