КО ТО КВАРИ МИР?! Турбулентно међу светским силама: Европски лидери одржали Трампу предавање из историје (ФОТО)
Европски лидери су уочи данашњег окупљања у Нормандији због обележавања Дана "Д" подвргли америчког председника Доналда Трампа убрзаном курсу историје.
Европски лидери су подвргли Трампа убрзаном курсу историје надајући се да ће уздрмати његов скептицизам у савезништва која су одржавала глобални мир у протеклих 75 година.
Трамп ће се данас видети људску цену коју су платиле хиљаде Американаца сахрањену испод густих редова белих споменика поред плаже на коју су савезнички војници јуришали 6. јуна 1944. године.
Њихово жртвовање у походу на Нормандију помогло је да се купи 75 година европске слободи и просперитета, као и да се Америка постави на место водеће светске силе и гаранта западне демократије.
Током Трампове тродневне посете Великој Британији постало је јасно да се његови саговорници труде да му ставе до знања да је амерички ангажман и заједничка жртва која је изграђена у послератно доба сада угрожена, како спољним силама, тако и његовим личним одлукама.
Краљица Елизабета, британска премијерка Тереза Меј и немачка канцеларка Ангела Меркел нагласиле су потребу да се одрже традиционални савези који су све више под притиском унутрашњих популистичких снага и конкуренције на истоку, пише CNN.
- Док се суочавамо са изазовима 21. века, годишњица Дана "Д" нас подсећа на све што су наше земље заједно постигле. Након заједничких жртава у Другом светском рату, САД и Велика Британија су са другим савезницима изградиле скупштине међународних институција како би се осигурало да се ужаси рата неће поновити. Свет се променио, али заувек памтимо да нације раде заједно да би се очувао тешко стечен мир - рекла је краљица, мешајући гостопримство са лекцијама из историје на банкету приређеном у Трампову част.
Трамп је саслушао жалбе, али се сада поставља питање да ли је схватио поруку да је Европа дубоко забринута због његовог понашања и реторике.
"Западни лидери хоће да ћућоре један са другим": Путин објаснио да није ДЕЖУРНИ ГОСТ
ДРАМА ИЗНАД МОСКВЕ: Ербас кренуо ка Француској, па се ХИТНО ВРАТИО у руску престоницу
Путин и Трамп разговарали: Постоји ОПАСНОСТ да се распадне контрола нуклеарног оружја
Он је својим "Америка на првом месту" реториком ставио до знања да верује да, уместо мултилатералних институција, основа међународних односа треба да буду суверене појединачне нације које се боре за своје интересе. То не искључује савезе, али сматра да припадност њима треба да буде лабавија него у међузависном моделу који заговарају многи европски лидери.
- Непријатељ који је окупирао ове висине видео је на хоризонту највећу поморску армаду у историји. Неколико миља од обале, седам хиљада бродова носило је 130 хиљада војника. Они су били грађани слободних држава, уједињени у дужности према својим сународницима - рећи ће данас Трамп, према објављеним исечцима његовог говора припремљеног за заједничку америчко-француску церемонију.
Постоје ризици за склоност Европе да држи предавање Трампу, јер он није особа која љубазно слуша лекције и не подноси да неко њиме управља. Такође, мало је доказа да је је ласкање светских лидера икада успело да промени његове дубоко укорењене ставове - чак и оне који се косе са чињеницама и логиком.
Амбивалентност председника
Европљани виде трансатлантски савез као неопходну карику која осигурава продужавање три четвртине века слободе и економије слободног тржишта.
Трампова подељеност дошла је у посебно осетљивом геополитичком моменту, јер силе попут Кине и Русије изазивају западни поредак и нуде алтернативне моделе развоја за вође које нису наклоњене универзалним вредностима. Можда није случајно што се руски председник Владимир Путин и кинески председник Си Ђинпинг састају баш у тренутку када су се западни лидери окупили у Француској.
Трамп је једини међу председницима након Хладног рата укинуо традиционално гледиште о НАТО-у и ЕУ као институцијама које подупиру ред под вођством САД и умножавају америчку моћ. Бивши тајкун ове институције посматра трансакцијски, правећи тешке калкулације о приносу на америчке инвестиције - у строго финансијском смислу.
Многи председници пре њега су се жалили да савезници нису могли да поделе терет НАТО-а и на неуспех многих да поднесу сопствену потрошњу на одбрану. Али Трамп је једини који такве притужбе користи као организационе принципе спољне политике - стратегија која се огледа у његовом ставу према азијским савезницима, Јапану и Јужној Кореји.
Он је оставио НАТО лидере у потпуном шоку после његове прве посете седишту савеза у мају 2017. године. Тада је отворено изнео да "неки савезници дугују огромне количине новца".
Трамп често, случајно или намерно, игнорише чињеницу да 2 процента њиховог бруто домаћег производа који државе чланице троше за одбрану, није плаћање чланарине савезу. Требало је много труда да Трамп прихвати НАТО принцип међусобне самоодбране. Његов невољан чин није умањио забринутост чланица због његовог става према савезу.
Његово чудно поштовање према Путину, човеку који је подривање западних институција поставио у центар своје каријере, такође је узнемирило европске лидере.
Амерички председници су деценијама користили слику инвазије на Нормадију да би нагласили спону између савезника уједињених у циљу већим од појединачних националних држава.
Немачки лист о спрегама албанске ВЛАДЕ и МАФИЈЕ: Сме ли ова земља да УЂЕ У ЕВРОПСКУ УНИЈУ?
НОВИ УСЛОВИ ЗА ПУТОВАЊА У ЕУ: Бржа, ефикаснија, али и скупља процедура за добијање визе за улазак у Шенген зону
Трампов ум, који се константно врти око процене губитака, не финкционише на тај начин.
Он је у прошлости одбијао предавања о савезничкој солидарности од стране Ангеле Меркел, његове вероватно најнеомиљеније лидерке једне велике европске силе.
Трамп је био бесан што Немачка, највећа европска економија, тек треба да потроши два процента од укупног БДП-а земље. Његова критика често вређа Немце који су, 74 године од краја нацистичке ере, још осетљиви на милитаризам.
Меркелова и Трамп су синоћ одржали кратак састанак у јужној Енглеској где је она присуствовала догађајима уочи комеморације Дана "Д", како би показала да су европске пукотине излечене у послератном свету.
- Инвазија је захтевала невероватне жртве стотина хиљада војника, што је довело до помирења којим се данас поносимо, уједињења унутар Европе, али и целог послератног поретка који нам је донео мир - рекла је она новинарима.
Расте број настрадалих у судару брода и крузера: Још два тела извучена из Дунава!
Нове тензије на Блиском истоку: Да ли ће се турбулентно подручје примирити? (ВИДЕО)
Путин у Ватикану: Папа Фрања ће четвртог јула примити руског председника!
Трампови бранитељи тврде да се он не противи свему овоме, већ да он жели да свако плати цену за своје поштовање, да би га задржао. То је поново истако пре два дана током састанка са Мејевом.
- Да би се одговорило на данашње изазове, сви чланови савеза треба да испуне своје обавезе. Немају другог избора - поновио је председник.
Бела кућа је, такође, послала нове америчке трупе у западну Европу као знак оданости савезу.
Уочи обележавања Дана "Д", када је више од 160 хиљада савезничких трупа прешло енглески канал у највећој инвазивној сили у историји, Трамп је оценио да је то било "ослобађање какво је мало људи видело пре".
Међутим, његови савезници чекају да виде како ће он схватити лекције Дана "Д" и како ће их уклопити у сопствени поглед на свет.