КОЈИ ЏО ВОДИ АМЕРИКУ? Бура у САД је све јача, Бајден сенатору удовољио, а он му ЗАБИО НОЖ У ЛЕЂА
Менчин, демократски сенатор из Западне Вирџиније, током ове године је често долазио у сукоб са другим члановима своје партије.
Да ли је Џо Бајден заиста председник Сједињених Америчких Држава? Или је то можда Џо Менчин, човек који тренутно веома фрустрира демократе јер кочи усвајање Бајденовог закона "тешког" два билиона (амерички трилион) долара?
Ово је питање које је водитељ емисије "The God’s Хонест Truth" na америчком каналу "Comedy Централ" поставио Бајденовој заменици Камали Харис.
СЛАВЉЕ У БЕЛОЈ КУЋИ: Бајденови добили новог члана породице, лидер САД се похвалио на Твитеру (ФОТО/ВИДЕО)
НАУЧНИЦИ ПОНОВО ЗАБРИЊАВАЈУ: Омикрон је настао у особи која ИМА ОВУ БОЛЕСТ? Почеле да им стижу и ПРЕТЊЕ СМРЋУ
КРАЈ ГОДИНЕ ДОНОСИ И ЦРНЕ СТАТИСТИКЕ: Већи број преминулих од КОРОНА ВИРУСА у 2021. години него раније
- Ко је прави председник ове земље, да ли је то Џо Менчин или Џо Бајден? - упитао је водитељ Шарлмања.
- Ма хајде, Шарлмања… - започела је Харис.
- Некад ми је тешко да кажем… - убацио се водитељ.
- Не, не, не… То је Џо Бајден. И немој да започињеш причу као републиканац о питању да ли је он председник или није… То је Џо Бајден. А ја сам потпредседница и зовем се Камала Харис - рекла је Харис, након чега је побројала нека од постигнућа Бајденове администрације, попут пореског кредита за децу и планове о замени свих оловних водоводних цеви у земљи.
- Чујем фрустрацију, али хајде да не поричемо утицај који смо имали и да се сложимо такође да има још много посла да се уради и то није лако. Али ми нећемо одустати нити ћу ја одустати - поручила је Харис.
Менчин, демократски сенатор из Западне Вирџиније, током ове године је често долазио у сукоб са другим члановима своје партије, повремено кочећи Бајденову домаћу агенду. Такође је наишао на критике да задржава предлоге закона око којих се слаже већина у странци, а сада прети Бајденовом масивном пакету Изградимо боље поново, предлогу закона за социјалну и климатску потрошњу вредном три билиона долара, за који је потребна подршка свих 50 демократских сенатора.
Правило које захтева гласове 60 од 100 чланова Сената можда ће натерати Бајденову администрацију да модификује своје приоритете о економској помоћи, климатским променама, расној једнакости и миграцијама како би стекао подршку умерених демократа и републиканаца.
Док демократа Александрија Окасио Кортез сматра да би партија требала да примора Менчина изношењем закона на гласање – са чиме се слаже и сенатор Ричард Дербин – вођа републиканске мањине у Сенату Мич Меконел рекао је да би "било сјајно" ако би Менчин, дугогодишњи демократа, одлучио да промени странку, пренео је "Бизнис инсајдер".
- Мислим да се то неће догодити - истакао је Меконел.
Бајден је у четвртак рекао да блиско сарађује са Менчином како би усвојили Изградимо боље поново. CNN пише да се демократе, које су иницијално гурале да се овај закон усвоји пре Божића, сада надају да ће га усвојити у новој години.
- Мој тим и ја имамо текуће дискусије са сенатором Менчином, тај рад ће се наставити следеће недеље - навео је Бајден у саопштењу, додајући да и даље верује да ће закон на крају бити усвојен.
Менчин је ове јесени боравио у Бајденовој породичној кући у Вилмингтону у Делаверу док су се демократе ломиле да задобију његову подршку домаћем пакету. Тамо је "почашћен" двочасовном дебатом, а Бајден му је у једном тренутку, како преноси АБЦ њуз, чак показао своју кућу.
Ипак, месецима касније, упркос томе што су демократе срезале Бајденов закон на пола и испунили друге захтеве "проблематичног" сенатора – Менчин није ни корак ближе да на гласању заокружи "да".
- Фрустрирани смо и разочарани - рекао је Дербин.
Бајден је у саопштењу у четвртак увече рекао да и даље верује да ће "премостити своје разлике и унапредити план Изградимо боље поново, упркос оштрој републиканској опозицији". Неуспех да се усвоји његов огромни пакет био би запањујући крај председникове прве године у канцеларији, оцењује АБЦ њуз, а како је Бајденова агенда запела у Конгресу изгледа да се све одлаже за следећу годину.
Иако Бела кућа инсистира да се Менчин управља "у доброј вери", његови потези бациће демократе у проблеме, у време кад се САД муче са пандемијом ковида, а Бајденова партија треба да убеди гласаче уочи средњемандатних избора 2022. да Вашингтон може да одржи своја обећања из кампање.
У међувремену, демократски сенатори су се уморили од својих колега – како наводи АБЦ њуз без њихових гласова не могу, али се због њихових редовних разговора са Меконелом плаше да би могли да промене странку и одузму им танку палицу власти у изједначеном Сенату.
- Менчин, републиканци и сви други који мисле да запослени који се данас муче да подигну своју децу не треба да наставе да добијају помоћ коју имају, онда је то њихов поглед и треба да стану испред америчког народа и кажу: "Хеј, ми мислимо да вам не треба помоћ". Пустите их нека то кажу америчком народу - изјавио је независни сенатор из Вермонта Берни Сандерс.
Менчин је до сада добио шта је желео – Бајден је препловио свој предлог са 3,5 билиона на 1,75, што је сенатор "аминовао". Инсистирао је да стопа корпоративног пореза, коју је Бајден хтео да буде 28 одсто, не пређе 25 одсто (на крају уопште није повећана захваљујући опозицији другог демократе, сенаторке Кирстен Синема из Аризоне).
Такође је захтевао да нови подстицаји за обновљиве енергије за борбу против климатских промена не иду на рачун фосилних горива. Бела кућа је поцепала планове за национални стандард обновљиве енергије који су еколошки активисти сматрали најзначајнијим средством за борбу против климатских промена.
Менчинови захтев да се не дају "додатни поклони" ограничили су неке предложене социјалне програме. Али, шта он заиста жели није јасно, а то даље отвара питање да ли Менчин уопште жели да Конгрес усвоји закон Изградимо боље поново.
Ове недеље је сенатор изнео нови захтев, указујући да повећано смањење пореза на децу, што је била једна од најзначајнијих федералних политика коју су демократе донеле ове године, мора важити пуних 10 година традиционалног оквира федералног буџета уместо једне, као што је доњи дом Конгреса одобрио компромисом о смањењу трошкова.
Републиканка Рашида Тлаиб из Мичигена назвала је ово "трагичним". Њен колега из Мизурија Кори Буш је упозорио да "не смемо да поткопамо моћ владе нити моћ народа смештањем судбине Изградимо боље поново пред ноге једног сенатора – Џоа Менчина".
Председница Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси била је, међутим, мање фрустрирана.
- Ово је законодавство - рекла је резигнирано.
У тренутно једнако подељеном Сенату око Закона, 50:50, Менчин се нашао у јединственој позицији да има огроман утицај на председникову агенду, за коју је потребна сагласност свих демократских сенатора.
Такође, већина закона не може се усвојити без већине од 60 или више сенатора, дакле најмање 10 републиканаца уколико све демократе дају подршку. Према Ballotpedia.org, у нерешеном случају – као што је сада – глас потпредседника омогућиће његовој партији да освоји просту већину гласова. Међутим, специфичности контроле Сената у равномерно подељеној комори одређен су споразумом о подели моћи између лидера оба кокуса.
Иако праг од 60 гласова представља велику препреку за промене, демократе имају механизме да потенцијално избегну правила или их чак промене.
Можда је најзначајнија предност демократа, како наводи Pbs.org, способност да потврде Бајденов кабинет или номинације Врховног суда са простом већином од 51 гласа. Ти процеси су некад захтевали већину од 60 одсто док праг није смањен 2013.
Откако је Бајден ушао у канцеларију а демократе освојиле уску већину у Сенату, Менчин је отворено говорио о својој позицији моћи на којој се нашао.
- Мислим да републиканци не би били срећнији са мном него што су сада демократе… Мислим, то је отворено колико може да буде. Стога не знам где дођавола ја припадам - рекао је он у октобру на дешавању у Економском клубу у Вашингтону.
Да ће Менчин тек да зада главобољу сенаторима, наговестио је у недељу, кад је рекао да "просто не може да гласа".
- Не могу да гласам како би се наставило са тим законом. Просто не могу. Покушао сам све људски могуће, не могу да стигнем дотле. Ово је "не" овом закону. Покушао сам све што знам да урадим. И председник је радио марљиво. Било је предивно сарађивати с њим. Зна да сам имао забринутости и проблеме које сам имао и, знате, ствар на коју сви треба да усмеримо нашу пажњу а то је (нови) сој, ковид који нам се враћа у толико различитих аспеката на различите начине, поново утиче на наше животе - рекао је сенатор.
CNN наводи да је Менчин пре овог саопштења обавестио Белу кућу и руководство демократа.