КОЈИМ ПУТЕМ ИДЕ АНКАРА: Шта Ердоганов избор значи за ТУРСКУ, а шта за СВЕТ?
Ново доба, нови проблеми
Исход избора у Турској пружа председнику те земље Реџепу Тајипу Ердогану "ветар у леђа" да против неистомишљеника примени све оштрије мере, што ће позвонити на узбуну у коридорима западних сила, оцењује Си-Ен-Ен.
Прочитајте и:
Америчка телевизија Ердогана описује као "човека који је обликовао Турску", а његову изборну победу види као јачање утицаја, али и као лошу вест за опозицију и додатни ударац за слободу изражавања.
- Поново изабран за председника на изборима одржаним у недељу, Ердоган нови петогодишњи мандат отпочиње као шеф државе са широким новим овлашћењима одобреним на прошлогодишњем референдуму који су његови критичари описали као отворено приграбљивање моћи - наводи се у анализи.
У складу са новим системом Турске, констатује се у тексту, функција премијера је укинута, овлашћења парламента смањена, док је председнику, с друге стране, поверен широк извршни ауторитет.
- Уз то, Ердоган ће моћи да се кандидује за нови мандат, што значи да би на функцији могао бити до 2028. - указује Си-Ен-Ен, истичући да је Ердоган учврстио власт на сваком кораку током своје каријере.
Што се турске опозиције тиче, америчка телевизија наводи да је она дала све од себе на изборима у недељу, али да је на крају - разочарана.
- Међутим, иако је Ердоган скоро ућуткао опозицију, готово половина Турака који су изашли на гласање гласала је против њега. То значи да они и даље имају глас у парламенту и да се опозиција нада наставку замајца из предизборне кампање - указује се у анализи.
Код Курда је, пак, како се наводи, изборни резултат наишао на мешовите реакције, па су тако, иако је победу на изборима освојио њихов непријатељ, многа курдска села славила јер је на парламентарним изборима одржаним истог дана курдски оријентисана Народна демократска партија прешла праг од 10 одсто и ушла у парламент.
Видећи Ердоганов реизбор као још један ударац за слободу изражавања, Си-Ен-Ен наводи да је сада питање да ли ће он ослободити новинаре који су и даље у турским затворима откако је у Турској 2016. изведен неуспели покушај пуча.
Америчка телевизија оцењује да је турска економија, после Ердогановог изборног тријумфа, и даље "на ризичном тлу", подсећајући да је Ердоган, који је рекао да жели већу контролу над економијом, ствари учинио још горим наговестивши да жели да контролише каматне стопе, што је отерало стране инвеститоре.
Што се тиче утицаја Ердоганове победе на развој догађаја у свету, Си-Ен-Ен предвиђа да ће се офанзива Турске у Сирији наставити, а указује и на то да остају питања у вези са НАТО чија је, како наводи, Турска постала најпроблематичнија чланица.
- Пут Турске ка ЕУ никада се није чинио даљим - оцењује америчка телевизија, која примећује и да су ово били први избори на којима се Ердоган кандидовао а да при том није критиковао Унију "можда из страха да не пољуља ионако крхку економију".
Међутим, указује се у анализи, неки аналитичари мисле да би он сада, са снажне позиције, могао да пожели да побољша односе са ЕУ.
Ипак, спољна политика Турске све се више фокусира на обнову односа на некадашњим територијама Османлијског царства и шире у муслиманском свету, а Анкара све чешће те односе карактерише као "братске везе", закључује Си-Ен-Ен.