КОРОНА ФОРМИРА "ВИРУСНИ ОБЛАК": Научници истражили колико се честице могу задржати у ваздуху
Немачки плучни лекари тврде да ризик од инфекције зависи од концентрације и карактеристика вируса.
У последње време спроведено је више студија које показују да се корона вирус не преноси само са површина и с човека на човека (капљичним путем кад кашљемо или кијамо), већ да сићушни вируси које заражени издахне доспевају у ваздух, где могу да се се задрже у облику аеросола (мешавина честица вируса и течних честица), те тако пренесу даље.
ЊУЈОРК У ВЕЛИКИМ ПРОБЛЕМИМА: Дали 69 милиона долара за респираторе, а са њима се десило нешто неочекивано
Нови доказ да се коронавирус задржава у ваздуху: Смртоносна зараза пронађена на још једном необичном месту
НИЈЕ МРТАВ! НАЛАЗИ СЕ НА ФАНТАСТИЧНОМ МЕСТУ? Испливали нови сателитски снимци воза севернокорејског лидера
За сада се, међутим, још не зна сигурнао колико дуго изазивач може да преживи у овом “вирусном облаку” у ваздуху. У недавно објављеној студији научника Универзитета Тулејн и Универзитета Питсбург научници су изнели податак, према коме вируси могу да лебде у ваздуху чак 16 сати. Није разјашњено ни да ли вируси у таквим облацима довољно заразни да би се људи разболели и испољили симптоме.
Научници су анализирали ваздух у Вухану
Сада су се и кинески научници позабавили овим феноменом. Да би испитали понашање вируса у ваздуху, концентрисали су се на две болнице и неколико јавних места у Вухану, како би утврдили где је највећа концентрација генетског материјала Сарс-ЦоВ-2, а самим тим и опасност од инфекције, а резултате су објављили у часопису "Натуре".
Јуан Лиу из Државне лабораторије за вирологију Унвиерзитета у Вухану и његов тим поставили су „аеросол-замке“, које су распоредили у две болнице у којима се лече искључиво оболели од ковида-19 и око њих.
Ниска концентрација око апарата за дисање
Научници су утврдили да је концентрацила виралне рибонуклеинске киселине (РНК) веома ниска на одељењима интензивне неге, тј. тамо где су пацијенти прикључени на апарате за дисање, што објашњавају ефикасним мерама изолације и учесталом заменом ваздуха. Повишена концентрација утврђена је у тоалетима за пацијенте, који немају вентилацију.
Највећа концентрација РНК вируса била је у просторијама у којима медицинско особље скида заштитну одећу, што наводи на закључак да аеросоли који садрже честице вируса могу да се усковитлају кад се скида заштитна одећа.
Изван болница концентрација је била релативно ниска (супермаркети, стамбени блокови). Изузетак су зоне у којима се задржава веома много људи, као што је парк у близини једне од болница. Научници претпостављају да је међу великим бројем људи било и инфицираних новим корона вируса, те да су од њих потекли вируси у ваздуху и аеросолима.
- Ово је прва студија аеродинамичких својстава Сарс-ЦоВ-2 у ваздуху у Вухану спроведена у реалним условима, на врхунцу епидемије ковида-19 када су важиле строге мере карантина и ограничења кретања – наводе научници у студији.