КОРОНА ГАЗИ, А АНЕСТЕЗИОЛОГА НИ ЗА ЛЕК: Мрачна упозорења лекара
Италији недостаје велики број анестезиолога
Италији недостаје четри хиљаде лекара специјалиста анестезиолога и реаниматора, што је чињеница која у време пандемије covida-19 забрињава и струку али и грађане.
Председник синдиката анестезиолога и реаниматора Алесандро Вергало у разговору оптужује "политику"која већ десет година, упркос захтевима лекара, није предузела ништа да се здравствени систем осигура са неопходним бројем лекара- специјалиста.
"Пандемија covida-19 је нагласила проблем и потврдила наше процене да је досадашња политика планирања специјализаната била погрешна. Зараза се шири веома брзо и ако се настави овим темпом, одељења интензивне неге биће попуњена, а недостајаће лекара сепцијалиста који би требали неговати те болеснике - каже Вергало.
КОНАЧНО! Почиње најбољи фудбал на свету, већ вечерас ће све да пуца
ИТАЛИЈАНСКУ ПОКРАЈИНУ ЈЕ ПРЕГАЗИЛА КОРОНА: Сада се припрема за нови КАРАНТИН
ЛАВРОВ ДОНЕО ОДЛУКУ О КАРАБАХУ: Чека одговор, а онда креће акција!
Он је потврдио да је влада премијера Контеа прошле године и пре пандемије covida-19, повећала са 900 на 1.500 број места за специјализацију, али "плодове те одлуке ћемо видети тек за пет година, колико траје специјалистичка обука", подсећа председник синдиката анестезиолога.
На питање да ли би се потребе здравственог система могле попунити страним лекарима Вергало подсећа да су италијански лекари 30 одсто мање плаћени него колеге у другим европским земљама: -Ако један лекар Рус или Индијац жели да ради у иностранству ићи ће у Немачку, а не Италију, а и наши лекари, када могу, бирају иностранство не само због веће зараде већ и бољих услова рада - истиче др. Вергало.
У Италији сада 15.000 дипломираних лекара чека на прилику да добије специјалистичко место али су блокирани.
Прво тешким пријемним испитом за који је, чак из Брисела, седишта европске владе, стигло упозорење да је "неоправдано тежак", а с друге стране за специјализацију, која се плаћа у висини једне просечне плате, морају бити одобрена средства, то јест стипендије, којих за сада очигледно нема довољно.
У јеку пандемије ковида-19, у марту и априлу, влада је позвала младе незапослене лекаре да се добровољно пријаве за рад "на првој линији фронта" то јест у ковид-болницама.
Одзив је био велики, неколико хиљада је било спремно да отпочне рад у ризичним условима.
Део њих је и радио, обећавали су им стални посао, проглашавали херојима и слично, али након што је ванредна ситуација прошла, захвалили су им се и ситуација је остала непромењена.