KORONA GAZI, A ANESTEZIOLOGA NI ZA LEK: Mračna upozorenja lekara
Italiji nedostaje veliki broj anesteziologa
Italiji nedostaje četri hiljade lekara specijalista anesteziologa i reanimatora, što je činjenica koja u vreme pandemije covida-19 zabrinjava i struku ali i građane.
Predsednik sindikata anesteziologa i reanimatora Alesandro Vergalo u razgovoru optužuje "politiku"koja već deset godina, uprkos zahtevima lekara, nije preduzela ništa da se zdravstveni sistem osigura sa neophodnim brojem lekara- specijalista.
"Pandemija covida-19 je naglasila problem i potvrdila naše procene da je dosadašnja politika planiranja specijalizanata bila pogrešna. Zaraza se širi veoma brzo i ako se nastavi ovim tempom, odeljenja intenzivne nege biće popunjena, a nedostajaće lekara sepcijalista koji bi trebali negovati te bolesnike - kaže Vergalo.
KONAČNO! Počinje najbolji fudbal na svetu, već večeras će sve da puca
ITALIJANSKU POKRAJINU JE PREGAZILA KORONA: Sada se priprema za novi KARANTIN
LAVROV DONEO ODLUKU O KARABAHU: Čeka odgovor, a onda kreće akcija!
On je potvrdio da je vlada premijera Kontea prošle godine i pre pandemije covida-19, povećala sa 900 na 1.500 broj mesta za specijalizaciju, ali "plodove te odluke ćemo videti tek za pet godina, koliko traje specijalistička obuka", podseća predsednik sindikata anesteziologa.
Na pitanje da li bi se potrebe zdravstvenog sistema mogle popuniti stranim lekarima Vergalo podseća da su italijanski lekari 30 odsto manje plaćeni nego kolege u drugim evropskim zemljama: -Ako jedan lekar Rus ili Indijac želi da radi u inostranstvu ići će u Nemačku, a ne Italiju, a i naši lekari, kada mogu, biraju inostranstvo ne samo zbog veće zarade već i boljih uslova rada - ističe dr. Vergalo.
U Italiji sada 15.000 diplomiranih lekara čeka na priliku da dobije specijalističko mesto ali su blokirani.
Prvo teškim prijemnim ispitom za koji je, čak iz Brisela, sedišta evropske vlade, stiglo upozorenje da je "neopravdano težak", a s druge strane za specijalizaciju, koja se plaća u visini jedne prosečne plate, moraju biti odobrena sredstva, to jest stipendije, kojih za sada očigledno nema dovoljno.
U jeku pandemije kovida-19, u martu i aprilu, vlada je pozvala mlade nezaposlene lekare da se dobrovoljno prijave za rad "na prvoj liniji fronta" to jest u kovid-bolnicama.
Odziv je bio veliki, nekoliko hiljada je bilo spremno da otpočne rad u rizičnim uslovima.
Deo njih je i radio, obećavali su im stalni posao, proglašavali herojima i slično, ali nakon što je vanredna situacija prošla, zahvalili su im se i situacija je ostala nepromenjena.