КОРОНА ПОДГРЕЈАЛА ХЛАДНИ РАТ: Русија и Америка се утркују ко ће први да пронађе "решење" за опаки вирус
Русија настоји да буде прва држава која је увела у широку употребу вакцину против вируса корона
Ко ће пре да произведе вакцину за вирус корона, није само реч о спасавању живота, већ је постало и питање имиџа. Као што су се током Хладног рата Совјетски савез и Сједињене Америчке Државе утркивале ко ће пре да пошаље човека у свемир, а затим и на Месец, тако се данас, више од 60 година касније, Исток и Запад такмиче ко ће пре да нађе решење за пандемију која је обележила 2020.
ЦЕО СВЕТ ГЛЕДА КА АМЕРИЦИ: Жестоке реакције после прве дебате Трампа и Бајдена
КОРОНА НЕ ДА МИРА ФРАНЦУСКОЈ: Број оболелих не престаје да расте, преминуло више од 31.000 особа
БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ ОД КОРОНЕ ПРЕБАЦИО 34 МИЛИОНА! Предвиђања су црна, ево ко убедљиво најгоре стоји
И, судећи према изјавама званичника Руске Федерације, Исток је у надомак циља.
Како је објаснио Кирил Дмитријев, директор руског инвестиционог фонда РДИФ, постоји једноставно објашњење зашто Русија настоји да буде прва држава која је увела у широку употребу вакцину против вируса корона.
- Спасавање света је део руског менталитета – рекао је Дмитријев, човек који је задужен да свету прода руску вакцину против вируса корона.
Након што је 11. августа председник Русије Владимир Путин објавио да је руска вакцина "прошла све неопходне тестове", научници широм света изразили су негодовање. Многи су истакли да ниједан научни податак није објављен из раних испитивања, а испитивања треће фазе вакцине још нису ни почела.
Било је и ранијих навода британских безбедносних званичника да су руски хакери украли тајне из медицинских установа на западу. Дмитријев је одбацио критике и наводе као "заједнички напор да се оцрни руска вакцина из политичких разлога".
Оно што је јасно, јесте да је трка ко ће први направити вакцину постала још један фронт у сукобу између Русије и Запада. Није случајно што је Русија своју вакцину назвала Спутњик В, подсећајући на совјетски сателит послат у орбиту 1957. године усред оштре свемирске трке са САД.
Пружање првог решења за пандемију која је захватила све крајеве света за Русију би била потврда да су научни мозгови те земље и даље међу најбољим на свету.
- То је као свемирска трка пола века касније. Ако је то заиста прича о успеху, а Русија буде прва земља која је створила ефикасну вакцину, то је наравно велика прилика за промоцију - рекао је Андреј Кортунов, генерални директор непрофитне акдамеске и дипломатске институције "Руски савет за међународне послове" (РИАЦ).
Али прво, Русија мора да докаже да функционише Спутњик В, који производи Национални епидемиолошки и микробиолошки истраживачки центар Н. Ф. Гамалеј.
Почетком септембра научници из Гамалеја објавили су резултате прве и друге фазе испитивања у магазину "Ланцет", а сада је у току и фаза три, која би требало да укључи 40.000 добровољаца који ће се вакцинисати током наредних недеља. Међутим, чак и у овој раној фази, руска влада наставља са амбициозним плановима за широко представљање широм земље, али и изван ње.
Иако је светска слава један од циљева, производња успешне вакцине такође ће бити добродошла и код куће, с обзиром на то да је Русија четврта у свету по броју оболелих од ковида. Други талас је у току, а број нових случајева драматично расте последњих дана. У понедељак је Путин апеловао на Русе да преузму „максималну одговорност“ за своје понашање и покушају да смање ризике короне.
- Већ вакцинишемо ризичне групе у различитим регионима Русије, а у децембру ћемо прећи на око 10 милиона доза месечно - рекао је Дмитријев.
Он је проценио да ће у року од седам до девет месеци већина Руса бити вакцинисана.
Иако ће се дозе за Русе производити у тој земљи, Русија се нада да ће да лиценцира производњу за низ других земаља, укључујући Индију. Дмитријев је проценио да би капацитет могао да буде 500 милиона доза годишње до краја године.
Ови бројеви су можда нереални, али самопоуздање са којим се оне износе, указују на чињеницу да су руске власти много уложиле да вакцина буде успешна прича.
Бројне вакцине су у напредним клиничким испитивањима широм света, али вакцина Гамалеиа је једина која већ има велике планове за представљање.
Вакцинисање два пута с размаком од 21 дан
Вакцина користи два људска аденовируса, направљена је са геном за вирус корона. Људи ће да буду вакцинисани два пута у размаку од 21 дан. У среду је руски званичник који се бави безбедношћу потрошача рекао да је Државни истраживачки центар за вирусологију и биотехнологију "Вектор" већ завршио клиничка испитивања друге потенцијалне вакцине.
Научници из Гамалеја верују да би имунитет од вакцине са двоструким инјекцијама требало да траје две године, мада је Дмитријев признао да ће "само време показати".
Они који критикују брзину којим Руси покушавају да уведи вакцину рекли су да, иако вакцина сама по себи може да буде безбедна, она може да буде контрапродуктивна ако нуди минималне или само кратке имунолошке одговоре. Како су рекли, може да утиче на мање поверење у вакцине уопште.
Други научници су били позитивнији.
- Ризици повезани са овом врстом вакцина нису велики и мислим да ће вероватно пружити ниво имунитета који је користан - рекао је Јан Џоунс, професор вирологије на Универзитету у Редингу.
Појединци већ узели вакцину
Бројни највиши руски званичници узели су вакцину током лета, чак и пре него што је одобрена за употребу, као што је то учинила и једна од Путинових ћерки.
- Имао сам температуру један дан, узео сам парацетамол и онда сам био добро. Сада видим да имам антитела - рекао је један члан руске политичке елите који је вакцинисан још у јуну.
Ипак, неки осећају нелагоду због брзине увођења.
Један званичник је рекао да је то питање постало "толико исполитизовано" да је боље да се о њему не говори, нити да се стварају потенцијални ризици на званичним састанцима.
Журба и у Америци
Није само Русија та која је развој вакцина видела као трку. У америчкој председничкој дебати у уторак, Џо Бајден је оптужио Доналда Трампа да покушава да збрза вакцину.
- Он врши притисак и не слаже се са сопственим научницима - рекао је Бајден, као одговор на Трампову изјаву да ће вакцина да буде спремна "врло брзо".
Кључни моменат за вакцину
Тренутак истине за руску вакцину биће резултати испитивања фазе три. Према подацима руског министарства здравља, до прошлог петка у тестовима је учествовало 3.500 људи, а свих 40.000 требало је да прими прву вакцину до краја октобра. Једна четвртина учесника добиће плацебо, како би упоредили стопу заражености ковидом између две групе. Учесници у испитивању мораће да убацују здравствене податке у апликацију наредних шест месеци.
Нису сви добровољци
Званичници кажу да се много људи јавило за тестове, али постоје индиције да не учествују сви добровољно. Један службеник управе града Москва описао је притисак на послу да се пријави.
- Јасно нам је речено да морамо да се пријавимо преко интернета за тестове. Када су ме звали да ми кажу да дођем на састанак, морао сам да се смислим изговор зашто не могу - рекао је запослени.
Новинарка руског портала "Медуза", која се пријавила за вакцину, известила је да се по доласку на место вакцинације мушкарац жалио да је приморан да присуствује.
Министарство здравља и институт Гамалеј одбили су да одговоре на питања. Како наводи тај лист, прво су им обећали интервју, а затим су уместо тога понудили кратки писани одговор на питања у ком су навели да је вакцина "доказала да је безбедна и ефикасна".
Толико сигурни, да су спремни да плате одштету
Русија је толико уверена да ће Спутњик В бити успешна да од купаца вакцине неће да тражи одрицање од одговорности. Тиме је остала отворена за огромне захтеве за накнаду ако се касније открију велики нежељени ефекти.
Дмитријев тврди да је већ од 50 земаља добио привремене поруџбине за више од 1,2 милијарде доза вакцине за наредних годину дана.
- Запад ће је, нажалост из политичких разлога, и даље оцрњивати и поткопавати, а то је само несрећна стварност света – закључио је Дмитријев.