КОРОНА ПОНОВО БУКТИ, У ОВИМ ЕВРОПСКИМ ДРЖАВАМА НАЈКРИТИЧНИЈЕ: Међу њима и земље са Балкана, нове мере широм света
Из недеље у недељу стижу упозорења Светске здравствене организације (СЗО) да се корона никада брже није ширила.
Чини се да је други талас корона вируса одлучио да порани. Као непожељни гост поново је покуцао на врата, тек одшкринута после исцрпљујућег карантина, и потпуно затекао домаћине који су мислили да су му видели леђа, барем до јесени.
Из недеље у недељу стижу упозорења Светске здравствене организације (СЗО) да се корона никада брже није ширила, праћена статистиком о новим рекордним бројевима новооболелих на глобалном нивоу. Углавном би смо одмахнули руком, мислећи да се то односи на нова и "далека" жаришта на јужној хемисфери.
Међутим, почеле су да стижу вести и о "новом ширењу" и у земљама које су сматрале да су већ прегрмеле свој део пандемијског терета. Нема привилегованих. Корона се у Кину вратила на велика врата - право у престоницу, Јужна Кореја је забележила нови удар, не зна се који по реду, локална жаришта почела су да избијају широм Западне Европе.
МОГУЋЕ НОВО ЗАТВАРАЊЕ ГРАНИЦА У ЕУ: Огласио се шеф немачке дипломатије због ситуације са короном
БУКТИ ПАНДЕМИЈА У ВЕЛИКОЈ БРИТАНИЈИ: Још 100 преминулих од корона вируса
НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА СУ ПОКАЗАЛА: Деца углавном оболевају од блажег типа корона вируса, али постоји један проблем
У региону је Северна Македонија била та која је прва почела да пријављује бројке попут оних са врхунца кризе у априлу. Израел је једини ствари ословио директно и прогласио почетак злогласног другог таласа.
Регионални директор СЗО за Европу Ханс Клуге изјавио је да је на европском континенту забележен пораст броја заражених на недељном нивоу први пут у последњих неколико месеци.
- Пораст је забележен у 30 земаља. Убрзано ширење вируса у 11 земаља довело је до значајног новог таласа који ће, уколико се не обрати пажња, још једном довести здравствене системе до ивице издржљивости - упозорио је он, не откривајући имена држава нити конкретне бројеве.
Накнадно је рекао да је 11 европских држава посебно угрожено - Јерменија, Шведска Молдавија, Северна Македонија, Азербејџан, Казахстан, Албанија, Босна и Херцеговина, Киргистан, Украјина и такозвана држава Косово. Како упозорава, здравственим системима ових земаља прети колапс уколико брзо не успоставе контролу над епидемиолошком ситуацијом.
Ова недеља била је посебно забрињавајућа. Пример Немачке показао је колику штету може да направи само једно неконтролисамо извориште, па макар то била и фабрика, Америка пријављује нове рекорде, а аларм се упалио и у комшилуку.
Чешка
Чешка је у среду забележила рекордних 127 случајева заразе корона вирусом, што је највећи број у протекла два месеца. Земља са 10,7 милиона становника сада има готово 11 хиљада оболелих. Чешка је проше недеље имала више од стотину новозаражених три дана заредом, такође први пута од средине марта. Досад се опоравило 7,5 хиљада људи, а преминуло је њих 344. Чешка влада била је међу првима која је средином марта затворила школе, границе и продавнице, још пре првог смртног случаја.
Постепено је укинута већина рестриктивних мера осим обавезе ношења маски у затвореним просторима, ограничења радног времена кафића и већих културних догађаја, а власти су најавиле да ће се у будућности ослањати на локалне карантине, праћење контаката и тестирање уместо на затварање читаве државе.
Америка
У Сједињеним Америчким Државама у протекла 24 сата пријављено је 34.500 случајева корона вируса, што је нешто мање од највишег забележеног 24. априла.
Претходно је у уторак забележен други највећи дневни пораст са 35.588 заражених, док је у десетак савезних држава примећен велики скок. У Аризони, Калифорнији, Мисисипију и Невади у уторак су забележени рекордни бројеви новозаражених, док је у Тексасу тај рекорд оборен у понедељак.
Хоспитализација је у порасту у 21 држави, док неке савезне државе предузимају кораке да ограниче долазак потенцијално заражених путника из других, најтеже погођених држава.
Док се чинило да је Америка сузбила епидемију у мају, због чега су бројне државе укинуле рестрикције у друштвеним и економским активностима, вирус је почео да се шири у руралним подручјима и другим местима где раније није био толико раширен.
Бела кућа је у среду признала да се појављују жаришта, док се људи враћају на посао и окупљају у већем броју, али је нагласила да "нико не говори о новом затварању економије".
Словенија
Прва европска земља која је самоуверено и на опште изненађење погласила крај пандемије у уторак је пријавила 13 нових случајева, што је највећи дневни пораст још од 14. априла. У тренутку проглашења краја епидемије, 15. маја, Словенија је имала 1.464 потврђена случаја корона вируса и 103 жртве. Након званичног краја епидемије забележено је још шест смртних исхода и 83 новозаражене особе.
Словеначка влада је крајем прошле недеље пооштрила услове за улазак путника из "трећих" држава изван ЕУ. Тако су се на "црвеној листи" земаља, чије путнике након преласка словеначке границе чека обавезни двонедељни карантин, нашле Србија, Албанија, Црна Гора и Сверна Македонија. Хрватској је запрећено да ће испасти са "зелене листе" уколико не поправи епидемиолошку ситуацију.
Хрватска
Хрватска је у среду имала други најтежи дан од почетка епидемије у коме је пријавила 95 новозаражених. Вирус корона је "ушао" и у неке загребачке болнице, међу којима је и психијатријска болница "Свети Иван" где су заражене четири медицинске сестре и 16 пацијената.
Директорка Клинике за инфективне болести Алемка Маркотић истакла је да ситуација била добра док су мере заштите биле на снази, али да је у "људској природи да се опусти, чим јој се учини да опасност престаје".
Број пријављених случајева и Хрватској почео је да расте прошле недеље, али је премијер Андреј Пленковић за то окривио путнике из Србије и осталих комшијских земаља. У међувремену је враћен двенедељни карантин за све који из Србије, БиХ, Косова и Северне Македоније пређу хрватску границу, а број ново заражених је наставио да скаче до скоро рекордних нивоа.
Ношење маски сада је обавезно су свим затвореним просторима, а најављена је и могућност скраћивања радног времена, као нова мера очувања радних места.
Немачка
Немачка, која је почела да ублажава мере пре седам недеља, суочена је са новим таласом епидемије. Власти су због тога поново морале да уведу ванредне мере за више од 600.000 људи у два округа на северу земље. Све је еписемилошка ситуација је ескалирала након што је у једној фабрици за прераду меса заражено више од 1.500 радника.
Фабрика се налази у области Гитерслох у држави Северна Рајна-Вестфалија, која је поново смештена у карантин. Локална власт је нагласила да је у питању превентивна мера, али да ће бити на снази најраније до 30. јуна. Људи у Гитерслох сада смеју да имају контакт само са једном особом ван свог домаћинства, а затворени су и барови, биоскопи и фитнес центри.
Црна Гора
Од почетака епидемије Црна Гора је углавном пријављивала једноцифрене бројеве новозаражених, а била је и прва европска земља која је низала дане и недеље без иједног новог случаја. То се од прошле недеље променило. Број новооболелих претходних дана креће се око 10, због чега је забринута влада одлучила да уведе нове мере.
У општини Бијело Поље уведене су нове привремене мере. Забрањена су окупљања у затвореним и на отвореним јавним местима (јавна окупљања, јавне приредбе, спортски, политички, културно-уметнички и приватни скупови, свадбе, као и друге манифестације). У општини Рожаје поново је уведен полицијски час.
Португал
Иако је у априлу хваљен као пример земље која је обуздала епидемију без великих жртава, Португал протеклих дана пријављује преко 300 случајева дневно и доспео је на неславно друго место листе европских држава са највећим бројем новозаражених по глави становника. Због тога је Португалцима сада забрањен улазак у шест других ЕУ држава.
Влада се вратила корак уназад и вратила рестриције за подручје Лисабона. Окупљања су ограничена, кафићи и барови затварају се у осам часова, а забрањена је и конзумација алкохола на јавним просторима.
Аустралија
У аустралијској држави Викторији у четвртак је забележен рекордан број новозаражених, чак 33. На целој територији је пријављено нешто више од 7.400 случајева и 104 смрти, што је много мање него у многим другим земљама, али ти бројеви почињу да убрзано расту.
Влада је предузела досада невиђен потез и у Викторију послала 1.000 војника. Преко 1.300 здравствених радника тренутно проверава жаришта у предграђима Мелбурна и спроводи масовно тестирање.
У Бразилу и Индији и даље критично
У Бразилу је ситуација и даље драматична - само у среду је забележено 42.725 нових случајева, а преминуло је 1.185 људи. За три дана пријављено је преко 100.000 нових случајева.
Индија је у среду регистровала највећи пораст броја новозаражених од 15.968 случајева, а најтеже погођени градови су Мумбаи и Њу Делхи. Стварни број оболелих, као и свуда у свету, вероватно је много већи из бројних разлога, међу којима је и ограничено тестирање.
У ИРАНУ ЗАБЕЛЕЖЕН НАГЛИ СКОК: Скоро 2.500 новозаражених, оболело укупно више од 220.000 људи
ЛАБОРАТОРИЈА "НА НАДУВАВАЊЕ" У ПЕКИНГУ: Зову је "Ватрено око", машина може да тестира 96 узорака ИСТОВРЕМЕНО
УЗНЕМИРУЈУЋИ ПОДАЦИ: Неки људи који су имали КОРОНУ можда се никада неће опоравити, ево када треба да се забрину
ЛЕКАРИ ОТКРИЛИ НАЈВЕЋУ ОПАСНОСТ КОРОНА ВИРУСА: То што напада плућа је најмањи проблем, постоји ФАТАЛНИЈА ствар
СКОРО ДЕСЕТ МИЛИОНА ОБОЛЕЛИХ У СВЕТУ: Поједине државе постале жаришне зоне због корона вируса