КОРОНА РАЗОТКРИЛА ПРОБЛЕМЕ РАДА НА ЦРНО: У Немачкој настао егзодус кућних неговатеља, о старима нема ко да брине
Двадесет четврочасовну негу у Немачкој пружају пре свега жене из земаља источне и југоистичне Европе, попут Пољске, Румуније или Хрватске.
Многе неговатељке у кућној нези почетком корона-кризе су напустиле Немачку и више не могу да се врате. Након ускршњих празника у Немачкој би могло да недостаје стотине хиљада неговатеља.
"АМЕРИКА НИЈЕ СПРЕМНА" Медицинске сестре у Њујорку раде иако су ПОЗИТИВНЕ НА КОРОНА ВИРУС
Завладао страх због "прећутних преносионца": Свету прети нови талас корона вируса
Конте: ЕУ да помогне државама погођеним кризом, у супротном РИЗИКУЈЕ ДА ПРОПАДНЕ
Дамарис Шулц-Пепел из Ансбаха у Баварској има оца којем је потребна нега. И поред прогресивне деменције он је донедавно могао да живи у свом дому, у Бону, али само захваљујућу 24-часовној нези две Пољакиње.
- Онда је у Европу стигао корона-вирус. И одједном нисмо више никог имали за мог оца - каже Шулц-Пепел.
Једна неговатељка је била у паници када се прехладила и отпутовала је пре времена. Колегиница која је требало да је замени није се усудила да дође у Немачку. Бојала се да би на путу дугом хиљаду километера могла да се инфицира корона-вирусом и да онда зарази старијег човека, али и тога да више не може да се врати кући. Уз много среће Дамарис Шулц-Пепел је успела оца да смести у један дом за краткотрајно збрињавање. Шта ће након тога бити, неизвесно је.
Двадесет четврочасовну негу у Немачкој пружају пре свега жене из земаља источне и југоистичне Европе, попут Пољске, Румуније или Хрватске. На многим местима кретање је сада строго ограничено, аутобуси више не возе, на границама се контролише.
Удружење за кућну бригу и негу (ВХБП) у оквиру којег су организоване посредничке агенције, сматра да је стање алармантно.
Шеф тог удружења, Фредерик Зебом страхује да би од следеће недеље, после ускршњих празника за потребе кућне неге у Немачкој могло да недостаје између 100.000 и 200.000 неговатељки или неговатеља:
- Када је реч о особама које раде легално примећујемо одређену стабилност - каже Зебом.
- То значи да оне знају да цене то што су овде здравствено осигуране. Њих је могуће убедити да овде остану, захваљујући доброј подршци и саветима агенција.
Када је реч о онима који раде на црно, а то је највећи део тржишта, могло се видети да су многе неговатељке брзо напустиле земљу, а на њихово место није дошао нико други.
И до 300.000 домаћинстава у Немачкој запошљава жене које пружају 24-часовну кућну негу. Деведест одсто њих међутим ради на црно, процењују стручњаци. Без радних докумената, према наводима немачке полиције, више не могу да уђу у земљу.
Уколико неговатељке не буду могле да се врате, опстанак 24-часовне кућне неге ће бити доведен у питање, упозорава професор Михаел Изфорт са Немачког института за примењено истраживање здравствене неге (дип) из Келна:
- Оне су важне за систем – без обзира да ли раде легално или на црно.
Стручњаци за питања неге сматрају да недостаје свеобухватни план за случај пандемије. Поред амбулантних неговатељских услуга и амбулантне интензивне неге, велики сектор кућне неге је заборављен, критикује Изфорт. Како би се сузбила криза у области неге, неопходна је хитна помоћ. Градови и општине би требало да омогуће посебне телефонске бројеве за особе којима је потребна нега и за њхове породице, а неговатељским капацитетима у амбулантама и домовима би требало централно руководити.
Алтернатива кућној нези, попут старачких домова и домова за негу, све је мање. Савезне покрајине Баварска и Доња Саксонија већ су увеле забрану примања нових лица у старачке домове, како би спречиле нове заразе корона-вирусом. То се не односи да установе које за нове станаре могу да гарантују да ће претходно четврнаест дана бити у карантину. Према истраживану јавног сервиса БР тренутно је то тешко могуће у било ком дому. Чак и особе које имају место у дому, а неко време су провеле у болници, у дом могу да се врате само ако у њему могу да буду изоловане.
Поглед преко границе показује да су и друга решења могућа: Аустрија од 2007. године има закон који регулише правила кућне неге, који у великој мери даје правну сигурност, како неговатељима, тако и особама којима је помоћ потребна. Такође, поред новца за негу, постоји још и месечни додатак у износу и до 550 евра. Рад на црно у кућној нези готово да више није проблем.
Током корона-кризе Аустрија је обезбедила и један специјални фонд за постављање хотлајн линија за негу, а у клиникама за рехабилитацију је обезбедила хитно потребан простор за људе којима је неопходна нега. Влада у Бечу је уосталом увела и бонус од 500 евра за све неговатељке, које и поред корона-кризе свој уговор продуже на најмање четири седмице.
ДИРЕКТОР СЗО БЕСАН, БРАНИ РАД ОРГАНИЗАЦИЈЕ: Прекините да политизујете ову пандемију!
ХОРОР У ЊУЈОРШКОЈ БОЛНИЦИ: Патња, бол и смрт на сваких десет минута (ФОТО/ВИДЕО)
МРАЧНЕ ПРОГНОЗЕ АМЕРИЧКОГ ИСТРАЖИВАЊА: Најгоре ће проћи ОВА европска држава у току пандемије
ГОРИ СТАРАЧКИ ДОМ! Десетине људи заробљено у ватреној стихији, СПАСИЛАЧКЕ ЕКИПЕ на терену
У ИТАЛИЈИ БРОЈ СМРТНИХ СЛУЧАЈЕВА У ПАДУ: За 24 сата умрле 542 особе, Италијани не могу да се изборе са бројем НОВООБОЛЕЛИХ