ЛАМБДА МУТАНТ МНОГО ОПАСНИЈИ И БРЖЕ СЕ ШИРИ? Заобилази антитела, али вакцина ипак делотворна
Молекуларни биолог Пабло Цукајама, са универзитета у Лими, рекао је да се ламбда сој брже шири од осталих.
Здравствени стручњаци страхују да би ламбда, нови сој корона вируса, који се проширио на 27 земаља света могао, због необичних мутација у шиљку протеина, да постане озбиљан проблем за свет и да доведе до поновног разбуктавања пандемије.
НИ ПОРОДИЧНА КУЋА НИЈЕ БЕЗБЕДНО МЕСТО! Базени за бебе и бунари - да би се дете утопило не мора да изађе из дворишта
ГРАЂАНИ, ЧУВАЈТЕ СЕ ПРЕВАРЕ: Иду од врата до врата и ОВАКО вам ИЗНУДЕ НОВАЦ! Пошта Србије издала саопштење
ПОЖАР НА ПУПИНОВОМ МОСТУ: Запалио се шлепер, путници стају да помогну - велике гужве (ФОТО)
Први пут откривен у Перуу, у кратком временском периоду је од локалног соја, са тек понеким случајем постао доминантан и одговоран за 80 одсто зараза у тој земљи, пише аустралијски "Скај Њуз".
Из тог разлога, научници са Универзитета у Сантјагу, Чиле, урадили су студију, у којој су испитивали отпорност овог соја на заштиту коју пружају антитела. Први резултати ове неауторизоване студије су забрињавајући. Наиме, ламбда је по свему судећи заразнија и способнија да заобиђе антитела, што се може показати као проблем у будућности. Ламбда је у свету корона вируса остварила муњевит успех. Од у суштини локалној соја постала је најпре доминантна сој у Перуу, а затим и међународна претња - а све то у оштрој конкуренцији других сојева.
Молекуларни биолог Пабло Цукајама, са универзитета у Лими, рекао је да се ламбда сој брже шири од осталих.
- Имали смо 200 људи који су били заражени ламбда сојем у децембру. До краја марта њиме је било инфицирана половина позитивних на корона вирус у Лими - каже Цукајама.
Нови сој није стао на томе, већ је наставио даље, док није постао доминантан у целој земљи.
- Данас, три месеца касније, ламбда сој је присутан код 80 одсто заражених широм земље. Ламбда сој постао је доминатан у Перуу за веома кратко време - каже Цукајама.
Вирус је почео да циркулише и по другим земљама, раширивши се у 27 земаља, укључујући ту и Велику Британију, тако да је скренуо на себе пажњу Светске здравствене организације. СЗО је сврстала ламбда сој у категорију "под посматрањем", а ту одлуку су правдали тиме што овај сој доводи до учесталог заражавања и појављује се истовремено у више земаља.
Научници у студији су, на основу прикупљених података дошли до закључка да је нови сој, означен као Ц 37, заразнији од сојева који су тренутно у циркулацији (алфа, гама, делта). Још више забрињава могућност да је ламбда можда способнија да заобиђе антитела која пружају заштиту телу од поновне инфекције. Оно што разликује овај сој од осталих је специфичност протеина у шиљку вируса, којим се он качи на људску ћелију и заражава је. Ови протеини код ламбде дају вирусу већи потенцијал да избегне антитела.
Џеф Барет, директор ковид-19 Геномске иницијативе на институту Сангер у Великој Британији, каже да ламбда варијанта има прилично "необичан скуп мутација."
- Тешко је разумети опасност коју представља ламбда, тумачећи само компјутерске и лабораторијске податке. Ипак, она има прилично необичне мутације, ако је упоредимо са другим варијантама.
По чланку објављеном у "Финашијал Тајмсу", овај сој има јединствени образац од чак седам мутација на шиљку. Тај образац се повезује са већом или мањом инфективношћу.
- Приметили смо повећану инфективност у протеинима шиљка код ламбде, већу од оних које су присутне код алфа и гама сојева - наведено је у студији из Сантјага.
Научнике је даље занимало и да ли антитела добијена вакцинацијом успевају да зауставе заражавање. Они су испитивали антитела запослених у њиховом институту, претходно вакцинисаних КоронаВак вакцином, кинеских произвођача. Иако њихови подаци нису потпуни, оно што су успели да виде је да је нова варијанта заразнија и отпорнија на антитела добијена вакцинацијом - или барем антитела те врсте вакцине.
- Први подаци показују да мутације присутне у спајк протеину код ламбда соја дају повећану инфективност и могу да избегну антитела која изазива инактивисана вакцина. Подаци су непотпуни да би се извукли јасни и недвосмислени закључци, али једно је већ сад сигурно - нови сој има велики инфективни потенцијал.
Вакцина ипак делотворна
Ипак, мада овакви извештаји забрињавају, чују се и другачији гласови.
Хаиро Мендез Рико, стручњак за вирусне болести при Светској здравственој организаицији (СЗО), подсећа да је вакцина делотворно средство против мутираних сојева.
- Све одобрене вакцине генерално су ефикасне против свих варијанти короне који су тренутно у оптицају широм света. Нема разлога да претпоставимо да то није тако код ламбда соја - истакао је Мендез Рико.
Оно што такође охрабрује је што резултати досадашњих испитивања новог соја корона вируса, показују да он није агресивнији од ранијих сојева.
- За сада нема доказа да је ламбда сој агресивнији од других варијанти вируса САРС-ЦоВ-2. Могуће да је има већу стопу заразе, али би то тек требало испитати.
Као најчешће симптоме позитивни на ламбда сој корона вируса наводе повишену температуру, главобољу и бол у грлу, а неки и губитак чула мириса и укуса, симптоме који су били карактеристични за оригинални, алфа сој - што је у контрасту са делта сојем, који подсећа на "јаку прехладу".
У сваком случају, вакцинација остаје једино оружје човечанства у борби против короне - било ламбда било неког од нових сојева који се евентуално могу појавити.