ДОК НЕКИ ДОГОВАРАЈУ ДЕТАЉЕ, ДРУГИ УСВАЈАЈУ МЕРЕ: У појединим земљама су већ увели КОВИД ПАСОШЕ - за шта их користе?
Дигитални сертификати односно "ковид пасоши" који треба да буду доказ да нека особа нема корону и може слободно да се креће, у неким облицима су већ ушли у употребу у појединим државама.
Европски парламент (ЕП) је усвојио преговарачку позицију о предлогу за сертификат којим се потврђује право на слободно кретање у Европи током пандемије. Међутим, он је прилично конфузан, јер иако су се посланици сложили да он неће бити коришћен као путна исправа, такође су се сложили да ће омогућавати олакшице пирликом путовања, те да "носиоци ЕУ сертификата не би требало да подлежу додатним путним ограничењима, попут карантина, самоизолације или тестирања".
ХОРОР У ИЗРАЕЛУ НА ВЕЛИКИ ПЕТАК! Током молитве прегажено и угушено 38 ПРАВОСЛАВАЦА, има доста повређених (ВИДЕО)
СПРЕЧЕНО КРВОПРОЛИЋЕ У ФРАНЦУСКОЈ: Ухапшени Исламисти, на друштвеним мрежама претили нападом
НОВА ПРАВИЛА СТУПАЈУ НА СНАГУ: Пооштрене мере уласка у Бугарску
Након гласања на пленарној седници, Хуан Фернандо Лопесз Агилар председавајући Одбора за грађанске слободе и известилац, рекао је: "Морамо да успоставимо ЕУ ковид-19 сертификат да бисмо поново успоставили поверење људи у Шенген док настављамо борбу против пандемије. Државе чланице морају на сигуран начин координисати свој одговор и осигурати слободно кретање грађана унутар ЕУ. Вакцине и тестови морају бити доступни и бесплатни за све грађане. Државе чланице не би требало да уводе даља ограничења након што сертификат ступи на снагу."
У међувремену неке државе су већ увеле своје сертификате и користе их у различите сврхе.
Од почетка ове недеље у Италији већ постоји дигитални "ковид-пасош", односно документ на којем су подаци о томе да ли је нека особа прележала ковид 19, да ли је вакцинисана, односно да ли је негативна на корону.
Власницима тих "зелених пасоша" дозвољено је слободно кретање у читавој земљи, преноси Дојче веле.
Неке веће дебате није било због тога што Устав Италије изричито дозвољава ограничавање слободе кретања из здравствених разлога.
Аустријска влада је такође решила да не чека ЕУ, већ је донела одлуку о увођењу ковид пасоша од 19. маја и то ће спровести у три фазе.
Прва фаза увођења овог електронског документа, који треба да омогући веће слободе током пандемије, биће обичан доказ о вакцинацији, негативном тесту или оздрављењу од короне.
Око две до три недеље касније он ће бити национално примењен уз QR код, након чега се чека на европско решење, преноси Танјуг.
То је најавио аустријски канцелар Себастијан Курц. Међутим, његова најава се, најпре тиче, електронског документа који ће у Аустрији особама које су вакцинисане, прележале корону или се тестирали омогућити посету манифестација, гастрономији и хотелима.
У другој фази влада жели да се докази о вакцинисању, прележаној корони и негативном тесту повежу са QR кодом, што би уследило почетком јуна, па би се од тада могло стварно говорити о аустријском ковид пасошу.
Након што ЕУ постигне договор о европској варијанти тог пасоша, који би регулисао туризам током лета, Аустрија ће своје решење прилагодити заједничком, рекао је канцелар.
Апликације
Данска је већ почетком априла лансирала свој систем корона пасоша односно зеленх пропусница, који ће помоћи да се бројна предузећа поново отворе за купце.
"Цоронапас" је доступан путем безбедне апликације или у папирном формату људима који су или били потпуно вакцинисани, имали су позитивне тестове на ковид-19 две до 12 недеља раније или негативне током претходна 72 сата.
Тренутно омогућава људима приступ одређеним услугама - укључујући фризере, салоне лепоте и ауто школе - са циљем да постепено поново отворе економију до краја маја.
Француска је такође на путу да направи своју апликацију која може да се користи као дигитални сертификат.
Влада у Паризу је актуелизовала званичну апликацију за корону ТоусАнтиЦовид тако да је могуће у њу „убацити“ и статус у вези са вакцином, односно резултате тестова на корону. До сада је било могуће само праћење контаката.
У Француској се тренутно не расправља о "награђивању" вакцинисаних особа, а председник Емануел Макрон редовно наглашава да су коришћење апликације и вакцинација добровољни и да ће то тако и остати.
Британија, сада бивша чланица ЕУ, има план да, као и Француска, измени своју постојећу апликацију Националног здравственог система (НХС) тако да људи у њу могу да додају да ли су примили вакцину против короне.
Земља даље планира да такве доказе да су људи примили вакцину искористи у сврху међународних путовања, изјавио је британски министар за саобраћај Грант Шапс.
- То ће бити апликација НХС коју људи користе када желе да закажу термин код НХС. Да бисте то могли показати морате примити вакцину или се тестирати. На међународном нивоу радим са партнерима широм света како би тај систем могао бити међународно признат - рекао је Шапс, а преноси агенција Ројтерс.
Он је за "Скај њуз" рекао да ће наредне недеље председавати састанком Г7 који ће окупити министре саобраћаја, а на којем ће се дискутовати детаљније о том плану.
Британија је одредила 17. мај као најранији датум када би, након зимског локдауна, међународна путовања могла да буду дозвољена из неесенцијалних разлога.
Фрагментација Европе
Претходно је, уочи гласања у Европском парламенту, европски комесар за правосуђе Дидије Рајндерс упозорио је на могућност "фрагментације широм Европе" ако се не буде постигао договор о заједничкој пропусници.
"Ризиковали бисмо да имамо разна документа која се не могу читати и верификовати у другим државама чланицама. А ризикујемо и ширење фалсификованих докумената, а тиме и ширење вируса и неповерења грађана", пренела је агенција Ројтерс његову изјаву.