ВАКЦИНА НА СВАКА ЧЕТИРИ МЕСЕЦА: Још једна земља смањује интервал између друге и треће дозе
Трећа доза вакцине биће понуђене од 4. јануара свим старијим од 18 година који су примили другу дозу четири месеца раније
Аустралија, која је већ смањила интервал између друге и треће дозе вакцине против коронавируса са шест на пет месеци, планира да додатно скрати време чекања, рекао је министар здравства Грег Хант.
ПОЖАР У КОВИД БОЛНИЦИ: Две особе настрадале, наређена хитна евакуација
ОБЈАВЉЕНА ФОТОГРАФИЈА СА АТЛАНТИКА: Флота теретњака препуних природног гаса спашава Европу од катастрофе!
ОДОБРЕН ПРВИ ЛЕК ЗА СМАЊЕЊЕ РИЗИКА ОД ЗАРАЗЕ ХИВ-ом: Ево како ће се користити и колико ће бити ефикасан
Трећа доза вакцине биће понуђене од 4. јануара свим старијим од 18 година који су примили другу дозу четири месеца раније, а потом ће до краја јануара интервал бити поновно смањен на три месеца.
- Ови су датуми одређени због опреза како би се Аустралијанцима пружила рана и континуирана заштита - рекао је Хант.
Већина држава врши притисак на савезну владу да омогући да више људи прими трећу дозу, како би се зауставио све већи пораст заражених омикрон сојем коронавируса. Власти су пред две недеље смањиле време чекања са шест на пет месеци.
Аустралија настоји да појача увођење треће дозе, након што је постала једна од земаља с највећим бројем вакцинисаних против ковида-19 на свету, при чему је више од 90 посто људи старијих од 16 година примило две дозе.
Након појаве омикрон соја, све већи број земаља скраћује време чекања на трећу дозу на мање од шест месеци. Јужна Кореја, Велика Британија и Тајланд су у децембру скратили тај интервал на три месеца.
Најновија промена долази у тренутку када је број заражених на дневном нивоу у Аустралији досегнуо рекордне нивое што је подстакло државу да поновно уведе неке врсте ограничења. Земља је пријавила више од 7.700 нових случајева, углавном у својим најнасељенијим државама Викторији и Новом Јужном Велсу.
Упркос рекордном броју случајева, власти се надају да болнице неће бити под екстремним притиском због новог соја, за који се тврди да је мање опасан од осталих сојева.
Број људи примљених у болницу стално расте, али је и даље далеко мањи него приликом ширења делта соја коронавируса. Од 20. децембра омикроном је заражено нешто више од четири одсто пацијената примљених у болницу, док је само један на интензивној нези.
Светска здравствена организација почетком децембра је упозорила богате земље да не гомилају вакцине против коронавируса а додатне дозе док покушавају да се носе с новим омикрон сојем, јер пати опскрбљеност сиромашнијих земаља у којима су стопе вакцинисаних још изузетно ниске.