ДУПЛИ МУТАНТ КОРОНЕ РАЗЛИКУЈЕ БОГАТЕ И СИРОМАШНЕ У ИНДИЈИ? Једни сами прави ломаче за своје најмилије, други беже из земље
Драматично стање у Индији још једном је показало колико је велики јаз између богатих и сиромашних.
Док цели свет у неверици гледа шта се догађа у јужноазијској држави - готово 400.000 заражених и 2.700 умрлих дневно, несташица кисеоника, болничких кревета и места у кремотујумима због чега породице саме праве ломаче за своје најмилије - они богатији масовно беже из земље или обезбеђују болничке кревете преко реда.
ПОМАХНИТАЛИ МУШКАРАЦ УПАО У ВРТИЋ И ИЗВРШИО МАСАКР: Двоје деце убијено и 16 повређено у стравичном нападу у Кини (ФОТО)
ЧЕТИРИ ПАЦИЈЕНТА УБИЈЕНА У БОЛНИЦИ У НЕМАЧКОЈ: Ухапшена осумњичена, један детаљ шокирао полицију!
ИМУНИЗАЦИЈА СЕ НАСТАВЉА: Британија купује још 60 милиона доза Фајзерове вакцине
Наиме, влада је прошлог петка најавила да ће од недеље сви летови према Уједињеним Арапским Емиратима бити обустављени на 10 дана како би се зауставило ширење вируса. Ваздушни коридор између УАЕ и Индије иначе је један од најпрометнијих на свету.
Од кад је влада најавила забрану, цене лета од Мумбаија до Дубаија скочиле су у небо и авионске карте нису се могле наћи испод 900 евра, што је 10 пута више од уобичајене цене.
Портпарол чартер компаније "Аир Charter Сервице Индиа" рекао је да је потражња за приватним авионима била "апсолутно луда". Компанија је у једном дану примила више од 80 упита за лет до Дубаија и морала је да затражити више авиона из иностранства како би задовољила потражњу.
Најам једног њиховог авиона са 13 седишта за лет од Мумбаија до Дубаија кошта око 30.000 евра, а за најам авиона са шест седишта потребно је искеширати око 25.000 евра.
- Људи праве групе и договарају се међусобно како би унајмили наше авионе и добили место. Имали смо неколико упита за Тајланд, али углавном је потражња за Дубаијем - рекао је портпарол компаније.
У петак је такође ступила на снагу забрана уласка у Велику Британију из Индије, осим за британске и ирске држављане или држављане трећих земаља са правом боравка. Једносмерни летови из Мумбаија или Њу Делхија за Лондон у петак су коштали двоструко више од редовне цене.
Истовремено, утицајни Индијци примају се непотребно и преко реда у болнице, тврди Светска здравствена организација (СЗО).
- Тренутно је део проблема у томе што многи људи журе у болницу, зато што немају приступ информацијама или саветима, иако се њихово стање може сигурно пратити код куће уз кућну негу - рекао је Тарик Јашаревић, портпарол СЗО-а.
Прилив пацијената којима није потребна хитна помоћ у болнице натерао је западну државу Махараштру да претходна процена лекара постане предуслов за пријем. Такође, постоје извештаји о људима који су се физички сукобили због боце са кисеоникм.
У међувремену, власти Њу Делхија наредиле су да се луксузни хотел у том граду претвори у здравствену установу за лечење од корона вируса, намењену искључиво судијама Вишег суда и њиховим породицама, што је изазвало гнев грађана индијске престонице у којој од ковида на свака четири минута умре једна особа.
Локална влада навела је у обавешењу објављеном у понедељак увече да је примила захтев Вишег суда Њу Делхија због наглог пораста броја заражених и да је резервисла 100 соба у хотелу Ашока са пет звездица за судије. Како је додала, водећа градска болница управљаће тим објектом.
Адвокат и портпарол главне опозиционе Конгресне странке Џавир Шергил рекао је да је владина одлука у супротности са правом на једнакост, које је утврђено Уставом Индије, и позвао суд да одбије да овај специјални третман.
У уторак је јавност остала згрожена вешћу да је индијски гангстер Чота Рајан, који служи доживотну казну у затвору, примљен у водећу болницу у Њу Делхију, упркос томе што је службено индијски главни град остао без слободних болничких кревета. На друштвеним мрежама такође се тврди да индијски политичари заузимају болничке кревете иако не пате од тешких симптома.
Јаз између богатих и сиромашних осликава се и на примеру друштвених мрежа. На хештеговима попут #COVIDSOS Индијци деле информације о бројевима волонтера, продавцима који имају боце са кисеоником и које болнице могу да приме пацијенте. Многи људи креирају Твитер налоге само како би затражили помоћ од оних који су на моћнијим положајима. Иако је у већем делу света приступ друштвеним мрежама далеко од луксуза, стотине милиона сиромашних Индијаца нема паметне телефоне и никада није чуло за Твитер.