ОВЕ ГОДИНЕ ДЕФИНИТИВНО КРАЈ ПАНДЕМИЈЕ? "Морамо да живимо са чињеницом да ће увек постојати подваријанте"
Да ли пандемија коронавируса иде у историју или и даље треба бити на опрезу?
Доктор Фабио Скано, директор Канцеларије Светске здравствене организације за Србију истакао је за РТС да се нада да ће ова година донети крај акутне фазе пандемије коронавируса. Поручује и да морамо да живимо са чињеницом да ће увек постојати подваријанте, али да је важно колико смо припремљени да их контролишемо.
"НЕ МОГУ ВИШЕ, НЕМАМ СНАГЕ..." Челична премијерка најавила ОСТАВКУ
ЧВРСТО "НЕ"! Енглеска црква неће дозволити венчање истополним паровима
ОТАЦ УБИО ЋЕРКУ СА ПОСЕБНИМ ПОТРЕБАМА, а онда пресудио и себи: Жена му умрла пре неколико година...
Доктор Фабио Скано поручује да имамо нову подваријанту омикрона која се од октобра до 11. јануара појавила у 39 земаља, као и да је назван кракен.
- Технички тим везан за еволуцију вируса се састао како би проценио доказе везане за овај вирус и опасности по јавно здравље. За сада знамо да је ова подваријанта много преносивија - наводи Скано.
Истиче да треба бити опрезан, али да не треба паничити.
"Вирус какав знамо је увек један корак испред нас и морамо да будемо спремни да бисмо знали како да га контролишемо", додаје.
На питање да ли их забрињава ова нова подваријанта, Скано наглашава да морамо да живимо са чињеницом да ће увек постојати подваријанте.
- Али је важно колико смо ми припремљени да контролишемо ту подваријанту и да ли она има утицај на озбиљност болести и здравствени систем. Зато је важно да мере за које већ знамо функционишу, да их примењујемо, нарочито вакцинацију, како бисмо заштитили старије особе са хроничним обољењима - каже Скано.
"Пандемија још није завршена, желимо да изађе из акутне фазе"
Говорећи о томе каква је тренутно ситуација у Кини, Скано каже да је СЗО добила податке да је подваријанта која циркулише у тој земљи као она у Европи и другим деловима света.
- Имамо податке да се повећао број случајева, озбиљних случајева и хоспитализација у Кини и да сада тај талас опада. Не очекујемо велики утицај на ситуацију у Европи, мада увек треба да будемо на опрезу - додаје Скано.
Подсетио је на мере које фунционишу, вакцинацију нарочито за старије особе, али и примену маски. "То што нису препоручене, не значи да су забрањене. Такође, вентилација просторија и лечење када се људи заразе ковидом", додаје.
Истиче да још увек пандемија није завршена, а да желимо да изађемо из акутне фазе.
- Да бисмо то урадили у Србији, морамо да вакцинишемо старије особе. Имамо сјајну праксу са старијима у прошлости, 80 одсто старијих је вакцинисано и људи са хроничним обољењима. Дакле, у сарадњи са Министарством здравља и Владом лансирамо кампању да промовишемо вакцинацију међу овим групама људи - објашњава Скано.
На питање да ли ће 2023. донети крај пандемије, каже да нема кристалну куглу, као и да је то питање које сви постављају, али да се нада да ће ова година бити крај акутне фазе пандемије.