НЕВЕРОВАТНА ПРИЧА О КРУНИ СВЕТОГ ЕДВАРДА: Краљ Чарлс Трећи носиће је само на крунисању, ево како изгледа (ВИДЕО)
Последњи пут је носила краљица Елизабета Друга током њеног крунисања
У подне 6. маја, краљ Чарлс Трећи биће крунисан величанственом круном Светог Едварда, у ритуалу који је исти већ вековима, али он ће је носити мање од сата током церемоније крунисања, и никада више.
НЕВЕРОВАТНА МАПА ЗАЛУДЕЛА СВЕТ Омогућава и да идете кроз време - где је био ваш дом у време диносауруса? (ФОТО)
КАКВЕ ВЕЗЕ ИМАЈУ БАЈДЕН И ХЕРИ СТАЈЛС? Због ове изјаве председника САД сви праснули у смех
РУСКИ ФСБ СКИНУО ОЗНАКУ ТАЈНОСТИ: Откривени досад непознати детаљи о последњим данима Адолфа Хитлера
Иако је Чарлс постао краљ одмах по смрти мајке, крунисање је древни обред који симболизује почетак његове владавине, пренео је Би-Би-Си (BBC). Биће то ретка прилика да се види непроцењива круна Светог Едварда, која се носи само током крунисања.
Направљена је од чврстог 22-каратног злата, висине је 30 центиметара и тешка око 2,23 килограма. Краљица Елизабета Друга је последња носила круну Светог Едварда на крунисању 1953. године и за ових 70 година, ретко је изношена из Лондонског торња.
Круну красе 444 драгуља и драга камења, међу којима су скупи сафири, рубини, аметисти и топаз, иако су већином светлоплави или плавозелени аквамарини. Постављени су у глазираним и златним оквирима.
Драго камење у круни се некада вадило из оквира и постављало само за крунисања. Тек су у 20. веку постављени заувек у круну. Круна Светог Едварда је направљена за Чарлса Другог 1661.
Добила је назив по круни која је у давној прошлости припадала англосаксонском краљу и свецу, Едварду исповеднику. Насликан је са круном на чувеној таписерији из Бајеа из 11. века.
Едвардова круна, која се сматра светом реликвијом од његове смрти, наводно је коришћена и за крунисање Хенрија Трећег 1220. године и следствених краљица и краљева.
Но круна је истопљена, као и друге краљевске регалије, када су парламентарци Оливера Кромвела током 17. века погубили краља Чарлса Првог. После Кромвелове смрти, и повратка монархије, краљ Чарлс Други наручио је нови комплет драгуља за двор, посебно за круну Светог Едварда, али и нову краљевску круну. На ободу круне су четири крста, хералдички љиљани и два лука који се спајају у центру.
Лукови су покривени сићушним златним перлама којима су замењене имитације бисера које су биле постављене у претходној круни. На врху круне је крст украшен драгуљима са којег висе перле, као и монде, шара која представља свет којим краљ влада.
Предња и задња страна круне су скоро идентичне. Ивица круне направљена је од самуровине, врсте белог хермелина чији реп има црни врх. Крзно ове врсте хермелина је вековима било симбол високог статуса међу аристократијом.
Најједноставнији начин да се препозна предњи од задњег дела круне су различите боје драгог камења, али је у прошлости често долазило до забуне. Пре крунисања Џорџа Шестог, оца краљице Елизабете Друге, наводно је црвени конац био завезан за круне да би се лакше препознала предња од задње стране, али је случајно склоњен пред саму церемонију.
Стилизована верзија препознатљиве силуете круне је грб на британском пасошу, на полицијским значкама, као и лого Краљевске поште који се види на поштанским сандучићима и комбијима, а има је и на друштвеним мрежама - сада постоји и и емоџи који ће се аутоматски појављивати у постовима на Твитеру када се употреби хештег везан за крунисање.
Док је краљица Елизабета Друга у модерно доба прославила круну Светог Едварда као симбол монархије, Чарлс је одабрао другачији лого за почетак његове владавине. Али значај круне Светог Едварда је и даље неприкосновен.
Трејси Борман, ауторка књиге "Круна и скиптар", каже да круна шаље јасну поруку да "представља прилагодљивост и истрајност монархије."
Чарлс Фарис, историчар у Дому Краљевских палата, каже да чињеница да се ова круна користи за сам тренутак крунисања изузетно значајна.
Тако је церемонија крунисања 6. маја ретка прилика да се права круна нађе у јавности.
После церемоније, круна ће поново бити враћена у Лондонски торањ да чека следећег краља.