Велики сукоб АМЕРИКЕ и КИНЕ: Битка за контролу Пацифика почиње изнад Филипина!
Циљ евентуалне војне интервенције Сједињених Држава на Филипине јесте да се потврди америчко присуство у југоисточној Азији, што је за САД од стратешког значаја у будућем политичком надметању са Кином.
Сједињене Америчке Државе намеравају да отпочну војну операцију у којој ће Ратно ваздухопловство те земље извести ваздушне нападе на позиције ИС-а на територији Филипина, јављају амерички медији, позивајући се на изворе у Министарству одбране. Претпоставља се да ће у акцији бити коришћени дронови, то јест беспилотне летелице.
Коментаришући евентуалну интервенцију шеф Центра за проучавање проблема националне безбедности из Москве, Александар Жилин, за Спутњик каже да ситуација подсећа на оно што се догодило у Сирији, али и у другим земљама у којима је Америка интервенисала.
- Прво долази до дестабилизације ситуације, а онда у помоћ долази велики савезник и пријатељ — САД, које под изговором борбе против тероризма постижу сопствене циљеве, мењају владе и стварају себи упоришта у различитим регионима. Интересантно је да се тамо где постоје амерички интереси једног дана обавезно појаве терористи, зато не искључујем "сиријски сценарио" на Филипинима, посебно имајући у виду да Дутерте није баш лојалан Вашингтону - каже Жилин.
На Филипинима се већ налази мала група америчких војника који пружају подршку земљи у борби против, како се наводи, милитаната ИС-а. Међутим, истраживач-сарадник на Институту за међународну политику и привреду Владимир Трапара каже да управо ова тврдња о борби против ИС-а открива праве намере Сједињених Држава.
- Многи исламски екстремисти широм света се позивају на франшизу тзв. Исламске државе, за себе говоре да су Исламска држава која често преузима одговорност за терористичке нападе који се дешавају свуда, али илузија би била да верујемо да је то заиста једна моћна организација која је пустила своје пипке широм света. То су пре неке разнолике групације које су чуле за постојање Исламске државе која је извикана у медијима и онда им је најлакше да се на њу позивају. Изворна Исламска држава налази се практично пред поразом у Ираку и у Сирији. Не верујем да је моћна да у овом тренутку делује изван те две државе, кад не може ни тамо да опстане - каже Трапара.
ШОКАНТНО ОТКРИЋЕ! Америка се спрема за РАТ против Русије, сукоб који СВЕТ не може да преживи
Он додаје да је највероватнији циљ евентуалне војне интервенције да се потврди америчко присуство у југоисточној Азији и савезништво са Филипинима које ће у будућности бити од стратешког значаја за САД у будућем политичком надметању са Кином. Простор Западног Пацифика заправо ће бити најзначајнији светски регион, каже овај политиколог.
- Филипини су традиционални амерички савезник још из периода Хладног рата. Америка се, између осталих земаља са којима је тамо сарађивала, обилато ослања на Филипине, али у последњих неколико месеци Обаминог мандата, председник Филипина Родриго Дутерте имао је неколико противречних изјава, па је то донекле угрозило односе две земље. Сада Американци чине напоре да се они поправе, стало им је да сачувају тако битног савезника у том региону, посебно због будућих односа с Кином - уверен је Трапара.
Андреј Кошкин, шеф Катедре политичких наука и социјологије Руског економског универзитета "Плеханов", сматра да је најава слања америчких дронова у борбу против исламских екстремиста пре свега демонстрација моћи. Он се слаже са београдским колегом Трапаром да Трампова администрација жели и да исправи грешке својих претходника када су у питању односи са стратешки важним Филипинима.
Америчке ВОЈНЕ БАЗЕ добиле ЗЕЛЕНО светло да пуцају на приватне ДРОНОВЕ!
- САД желе да докажу свима да и даље играју водећу улогу у борби против међународног тероризма, без обзира на неколико озбиљних пропуста и чињеницу да је цео свет признао конструктивну улогу Русије у обезбеђивању мира у Сирији. Осим тога, претходна америчка администрација није успела да изгради добре односе са Манилом, али значај Филипина за САД у Азијско-пацифичкој регији тешко је проценити, пре свега у контексту америчко-кинеских односа. Трампова администрација жели не само да ојача америчке позиције на Филипинима, него и да спречи Филипине да спроводе независну политику - истиче Кошкин.
Засад је сигурно само једно, ако Америчко ратно ваздухопловство изведе нападе на положаје милитаната на Филипинима, то сигурно неће урадити без сагласности руководства те земље.
Филипинци МУКУ МУЧЕ с терористима: ИСИСОВЦИ не одустају од КРВОЖЕДНЕ борбе за Марави
Иако се филипински званичници још нису огласили, о извесности америчке "офанзиве" говори и изјава државног секретара САД Рекса Тилерсона, који је на самиту АСЕАН одржаном у Манили, нагласио да Вашингтон размењује обавештајне податке о екстремистима са Филипинима и да јој је уступио неколико лаких авиона и дронова за ваздушно извиђање.
Истовремено, из Пентагона је стигло подсећање да Вашингтон већ петнаест година сарађује са Манилом у борби против тероризма.