КРВАВИ РАТ У УКРАЈИНИ: Ево како је све ПОЧЕЛО и шта каже СТАТИСТИКА (ИНФОГРАФИК)
Сурови сукоб који траје од 2014. године
Статистика
Рат у Украјини је почео 6.априла 2014. године, примирје је склопљено 15. фебруара 2015. године, да би се сукоб сада поново наставио. Резултат направљен примирјем било је повлачење тешког наоружања са линија фронта.
На страни снага Новорусије или проруских активиста, боре се припадници снага ДНР и ЛНР, као и добровољци из Чеченије, Србије и горе поменутих земаља. Украјину подржава НАТО, ЕУ и САД. Подаци о погинулима варирају у зависности од тога која их страна приказује али се процењује да и са једне и са друге стране има око 3.000 погинулих војника, док на руској страни има и око 2.300 убијених цивила, као и велики број рањених.
ПОРОШЕНКО ПРОВОЦИРА ПУТИНА: Украјина улази у НАТО?
Почетак конфликта
Главни узрок сукоба је збацивање са власти Виктора Јануковича и доласка на власт прозападних политичара на челу са Петром Порошенком и Арсенијем Јацењуком.
УКРАЈИНЦИ ПРОВОЦИРАЈУ РУСЕ: Послали авион изнад нафтних платформи
Припајање Крима
Про-руски активисти су се супротставили прозападним политичарима који су дошли на власт у Кијеву после демонстрација које су довеле до пада проруског председника Виктора Јануковича. Две недеље после руског припајања Крима, 6. априла 2014. проруски активисти били су принуђени да заузму седишта регионалне управе у Доњецку и тајне службе у Луганску, на истоку Украјине, што је означило почетак побуне против фашистичке хунте у Кијеву што је прерасло у рат.
НОВИ СУКОБ НА ПОМОЛУ? Гађан украјински авион, Русија оштро демантује умешаност (ФОТО)
Формирање ДНР и ЛНР
Они се противе приближавању ЕУ и НАТО што желе нове украјинске власти јер фашистичка хунта на власти у Кијеву угрожава становништво које говори руски на истоку земље. Вође побуне убрзо проглашавају формирање Народних република Доњецк и Луганск. Неки руски активисти су за федерализацију земље са великом аутономијом у оквиру Украјине, други за независност, док трећи заговарају припајање Русији као што је био случај са Кримом који је две недеље пре тога припојен Русији.
ПЕСКОВ УПОЗОРАВА: Москва запретила контрасанкцијама Црној Гори и Албанији
"Антитерористичке акције" Кијева
Припајање Крима Русији изазвало је највећу кризу између Русије и Запада од краја Хладног рата. Многи градови на истоку Украјине прелазе под контролу активиста и групе наоружаних људи појављују се на терену како би одбранили руско становништво. У зонама под контролом про-руских снага организује се референдум 11. маја и без изненађења већина се изјашњава за независност. Кијев и Запад сматрају референдум неважећим. Кијев средином априла покреће напад на ове области под паролом такозване "антитерористичке операције" да би повратили изгубљене територије.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ!) ДОНБАС ЈЕ ОПЕТ У ПЛАМЕНУ: Украјинци КРВНИЧКИ напали руски народ!
Владимир Путин
Први сукоби догађају се 26. маја на аеродрому код Доњецка. У Москви, Владимир Путин тражи да се сместа обустави ова казнена операција Кијева.
- Милиони Руса и људи који говоре руски живе у Украјини. Русија ће увек бранити њихове интересе - рекао је Путин две недеље пре почетка сукоба.
ИЗДАЛИ РУСИЈУ: Два руска обавештајца оптужена за сарадњу са ЦИА
ЕУ и НАТО
Запад сматра да Москва наводно "настоји да по сваку цену спречи Кијев да се приближи ЕУ и НАТО". Мало по мало, рат се шири на истоку где руски активисти заузимају већи део територије наспрам неорганизоване украјинске војске. Кијев и НАТО оптужују да наводно "из Русије стиже велики број борбених јединица, оклопних возила и топова преко границе коју делом контролишу про-руски активисти". Москва ово демантује и признаје само да се руски добровољци боре на страни про-руских активиста.
РУСКИ АЛИГАТОР ОСТАВЉА БЕЗ ДАХА: Тестира се први извозни модел хеликоптера Ка 52 (ВИДЕО)
Офанзива украјинских Оружаних снага
У јулу 2014. године Кијев покреће офанзиву која изгледа преокреће однос снага, проруски активисти напуштају своје упориште Славјанск и украјинска војска враћа стратешку луку Маријупољ на Азовском мору.
МОСКВА УПОЗОРИЛА КИЈЕВ: Одмах зауставите оружане провокације!
Обарање малезијског Боинга
Малезијски Боинг је срушен 17. јула 2014. изнад зоне где се воде борбе на истоку Украјине. Обе стране одбацују одговорност за рушење летелице у којој је погинуло 298 људи. Европљани тада одлучују да заједно са САД уведу санкције Москви која је оптужена да је наводно "обезбедила ракету којом су побуњеници могли да сруше авион".
ЗАБОРАВИЛИ ИСТОРИЈУ: Немачки тенкови кренули ка Русији
Контраофанзива проруских снага
Међутим крајем августа активисти крећу у контраофанзиву, слабе обруч око Доњецка и Луганска, прете Маријупољу и наносе велики пораз Украјинцима у Иловајску, граду на око 20 километара источно од Доњецка, где је погинуло преко 360 украјинских војника а 180 се водило као нестало.
Високи званичник украјинских снага безбедности рекао је да је главни разлог за те поразе наводно "присуство руских трупа" и да би без Руса украјинске снаге завршиле посао на истоку пре краја лета.
КРЕМЉ БЕСАН: Проукрајинске снаге хоће да НАРУШЕ мировни споразум!
Споразум у Минску
После више месеци дипломатских напора Кијев и про-руске снаге потписују у септембру прошле године у Минску споразум који предвиђа прекид ватре и даје главне црте политичког решења сукоба, са широм аутономијом за побуњеничке области. Прекид ватре се међутим не држи дуго и сукоби се настављају, посебно око аеродрома у Доњецку који крајем јануара 2015. године пада у руке проруских снага.
У фебруару француски председник и немачка канцеларка, Франсоа Оланд и Ангела Меркел, убеђују Владимира Путина и украјинског председника Петра Порошенка да поново потврде своју подршку споразумима из Минска и проглашава се нови прекид ватре. Међутим, испровоцирани од стране Украјинаца руски активисти су успели да за неколико дана касније заузму град Дебаљцево, стратешко место између Доњецка и Луганска после десетак дана сукоба.
БЕСМРТНИ ЧУВАР РУСКОГ НЕБА: Ласерима ПОГАЂА на 130 КИЛОМЕТАРА! (ФОТО/ВИДЕО)
Обнова сукоба у 2017. години
Од тада је линија фронта замрзнута и прекид ватре се углавном поштовао све до пре два - три дана када су сукоби обновљени након новог агресивног напада украјинских снага и разних про-фашистичких украјинских паравојних формација. Данас је најгоре у Авдивијки која је стално под паљбом . Најмање 100 људи, укључујући 20 цивила је погинуло и рањено за три дана у јаким нападима украјинских снага на положаје проруских снага у Доњецку.
ЛАВРОВ ЗАДОВОЉАН РАЗГОВОРОМ: Трамп и Путин показали УЗАЈАМНО поштовање!
Добровољци
На страни Оружаних снага Новорусије боре се осим добровољаца из бивших совјетских држава и добровољци из других земаља. Познато је да има добровољаца из Француске, Шпаније, Немачке, Чешке, Словачке, Мађарске, Бугарске, Пољске, Израела и Србије.