"У СЛУЧАЈУ АГРЕСИЈЕ, ОБРАТИЋЕМО СЕ РУСИЈИ" Лидер Гагаузије: Желимо да живимо у независној Молдавији!
Ако Молдавија на проглашење независности Гагаузије одреагује слањем војних снага, регионалне власти ће се обратити за помоћ свима, укључујући Русију, изјавила је лидер Гагаузије Евгенија Гуцул.
-Надам се да до овога неће доћи. Уздам се у здрав разум наших власти. Али, ако до тога дође, обратићемо се свим земљама, наравно, укључујући Руску Федерацију - рекла је Гуцул.
Истовремено, она је нагласила да аутономна област Гагаузија жели да остане у саставу Молдавије, али ће „предузети мере“, уколико власти те земље одлуче да се уједине са Румунијом.
-Зато што ми желимо да постојимо и живимо у независној Републици Молдавији - објаснила је Гуцул.
Такође је оценила да у аутономној области Гагаузији не виде никакве претпоставке да Русија жели да нападне Молдавију.
Гуцул је оценила да молдавске власти чине све како да створе алармантну атмосферу, грађани стално слушају о некаквим „позивима регрута“ и споразумима са НАТО.
Она је такође додала да за сада нема никаквих помака по питању укључења области у чланове владе Молдавије.
Истовремено је нагласила да ниједан молдавски председник пре актуелног лидера Маје Санду није дозвољавао себи тако грубо кршење закона о посебном правном статусу Гагаузије који је био усвојен 1994. године, чак и Устав.
Према њеним речима, становници Молдавије не желе да се њихова земља придружи Европској унији, већ је њихова жеља да живе у сувереној и неутралној држави, која би била у пријатељским односима са својим суседима.
Ова аутономна област трпи огромне губитке услед економског рата који су против ње покренуле централне молдавске власти, казала је Гуцул.
Поред тога, она је подвукла да је кривични поступак који се води против ње у Молдавији политички прогон.
Раније је лидер Гагузије истакла да је председник Русије Владимир Путин на састанку који је одржан у марту изјавио да ће Руска Федерација увек бити уз народ Гагаузије и да ће га увек подржавати, без обзира колико власти Кишињева буду против аутономије области.
Претходно је министар иностраних послова Молдавије Михај Попшој такође изјавио да многи представници румунских власти, исто као и чланови политичких партија Молдавије, промовишу идеју уједињења две земље.
Парламенти Молдавије и Румуније су 2022. године први пут одржали заједничку седницу. Пре тога су се више пута састајале владе две државе, формиране су заједничке комисије и радне групе у многим областима.
Гагаузија је аутономија на југу Молдавије која се традиционално залаже за зближавање са Русијом, док се званични Кишињев залаже за европске интеграције. У фебруару 2014. године је одржан референдум на тему правца у спољној политици земље. Више од 98 одсто је гласало за интеграцију Молдавије у Царинску унију.
Извор: Србија Данас/Спутњик