ЛОНДОН БЕСАН И НЕМОЋАН: Пекинг регрутује бивше британске војне пилоте и стручњаке за обуку кинеске армије!
Британци запањени
Кина је досад регрутовала на десетине бивших британских војних пилота да обуче кинеску војску за борбу против западних бомбардера и хеликоптера, а ово откриће подстакло је британско Министарство одбране да предузме мере како би спречило одлазак својих стручњака.
НОВИ УДАРАЦ БРИТАНСКОЈ ПРЕМИЈЕРКИ ЛИЗ ТРАС: Министарка полиције поднела оставку, нација је БЕСНА!
ОСВОЈИО ЧЕТИРИ МИЛИОНА НА ЛОТОУ, а онда га ДЕВОЈКА ЗАВРНУЛА ЗА ПАРЕ и нестала без трага! Ојађен не зна шта ће од себе...
ПРОНАЂЕНО БЕЖИВОТНО ТЕЛО ТИНЕЈЏЕРА (16) НА УЛИЦИ! Адвокати послали захтев да се његовом другу из школе суди као одраслом
Сви бивши британски пилоти који су прихватили посао да обучавају кинеску војску "сигурно ће оснажити кинеско војно знање и капацитете", каже један званичник. Други указују да је то противно интересима Уједињеног Краљевства.
Британија засад не може да заустави одлазак својих стручњака у Кину
Упркос томе што могу да нашкоде националној безбедности, Британија изгледа нема моћ да заустави шему регрутовања или да натера бивше војне пилоте који су прихватили посао у Кини, да се врате кући, пише Sky News.
Око 30 бивших пилота војних авиона и хеликоптера, привучени годишњом платом од 240.000 фунти (око 275.000 евра), тренутно је у Кини где обучавају пилоте кинеске Народне ослободилачке војске. Пензионисани официр Краљевског ваздухопловства оцењује да је то ужасавајуће.
Пекинг ради на ангажовању много активних и бивших војних пилота и других srručnjaka из британске авијације, морнарице и копнене војске, као и припадника других западних земаља, рекао је западни званичник.
Ситуација је толико озбиљна, оценила је обавештајна служба министарства одбране у уторак када је упозорила активно и пензионисано особље да то не чине.
Британски државни секретар задужен за војску при министарству одбране Џејмс Хипи рекао је за Sky News да регрутовање британских пилота за обуку кинеских колега изазива забринутост у министарству одбране већ годинама додајући да је Лондон већ контактирао оне који то чине и да им је препоручено да обуставе обуку.
Најавио је измене закона по којима ће игнорисање таквих упозорења убудуће бити незаконито.
- Не идите и не обучавајте стране ваздуопловне снаге, а да не консултујете министарство одбране о томе, то би било добро правило - рекао је он. За регрутовање таквих кадрова, Кина користи трећу страну укључујући једну компанију из Јужне Африке.
Пораст оних који су отишли у Кину забележен је крајем 2019. године на почетку локдауна због Ковида 19. Званичници не могу да кажу колико је тачно бивших британских војних стручњака ангажовано у кинеској војсци, али верују да се њихов број сада утростручио.
Њихов идентитет није познат, али званичници тврде да је већина у касним педесетим годинама и да су пре неколико година отишли из британске војске. Уколико се нешто не предузме по том питању, таква пракса ће нашкодити Британији и савезницима, тврди неименовани западни званичник.
Шта Кина жели да постигне?
Кина трага за пилотима са великим искуством у управљању британским и НАТО војним авионима, укључујући хеликоптере, као и бомбардере Тајфун и Торнадо, који би обучили њене пилоте како да се супротставе њиховим капацитетима.
- Она не обучава кинеске пилоте на западним авионима. Она узима западне пилоте са великим искуством да помогну кинеској војсци да развије ваздухопловне тактике и капацитете - рекао је западни званичник.
Претпоставља се да је Пекинг покушао да регрутује и бивше пилоте који су се обучавали на авиону пете генерације Ф-35 чији рад се сматра строго поверљивим, али су такви покушаји до сада били неуспешни.
Ова летелица вредности више до 100 милиона фунти, користи високо осетљиву стелт технологију коју су Британци развили заједно са Американцима и важи за главну мету шпијунских активности.
Шта Британци чине да спрече одлазак бивших пилота у Кину?
Како би отежали Кини да привуче још више пилота, британско Министарство одбране ради на пооштравању безбедносних закона и радних уговора.
- Предузимамо одлучне кораке да зауставимо кинеску шему регрутовања бивших британских пилота - рекао је портпарол. Сви активни и бивши војни пилоти су већ предмет закона о државним тајнама и министарство ревидира употребу уговора о поверљивости.
Војни аналитичар Франсис Туса каже да су оваква открића проблематична јер је "Кина непријатељ".
- Имамо британске субјекте који мисле да им је у интересу да уче наше непријатеље како да нас поразе. То је невероватно застрашујуће - рекао је он за Sky News.
И челник обавештајне службе МИ5 Кен Мекелум каже да је Британија у стратешком надметању са државама које желе да подрију њену националну безбедност, демократске институције.
- Требају нам нова, савремена средства и моћ да се одбранимо, сразмерно али чврсто - рекао је он.