ЛОТО СА ВАКЦИНАМА - СВАКА ЗЕМЉА РАДИ ПО СВОМ! Велика збрка са правилима за улазак у земље ЕУ - која цепива признају?
Од данас, 1. јула, када се званично пушта у употребу дигитални вакцинациони пасош Европске уније (ЕУ)
Правила за улазак у Европску унију за вакцинисане особе су неразумљива јер свака земља ради по свом. Бројни захтеви да се то разјасни стижу посебно са Балкана.
Подигни температуру на виши ниво: Узми 2.000 РСД и састави добитни тикет!
(ФОТО) ЈЕЗИВ ЗЛОЧИН У БЕЧУ: Дете (13) СИЛОВАЛИ, ДРОГИРАЛИ И УГУШИЛИ: Тело пронашли случајни пролазници
ДЕЧАК (3) ИЗВАЂЕН ИЗ ЈЕЗЕРА: Био је ПЛАВ и није ДИСАО, а онда је његова БАКА учинила ПРАВО ЧУДО
Од данас, 1. јула, када се званично пушта у употребу дигитални вакцинациони пасош Европске уније (ЕУ), тај документ би требало да олакша путовања унутар ЕУ, али моћи ће да га добију само особе које су имунизоване једном од четири вакцине одобрене у Унији.
Против те уредбе протестују Индија и Афричка унија јер у Индији се углавном за вакцинацију становништва употребљава индијска варијанта "Астра-Зенеке" под називом "ковишилд". У ЕУ је, међутим, само европска верзија "Астра-Зенеке" - "ваксерија" одобрена од стране Европске агенције за лекове (ЕМА).
Афричка унија указује на могућу дискриминацију путника са тог континента. Индијски произвођач вакцина "Институт Серум" заложиће се за брзо одобравање њихове верзије цепива од стране ЕМА. Но и једни и други промашују циљ, с обзиром на то да ни пасош, ни одобрење вакцине "ковишилд" нису у ствари неопходни у ЕУ.
Свака особа изван ЕУ вакцинисана "ковишилдом" може да уђе на територију ЕУ јер чланице ЕУ, као услов за улазак, могу да признају било коју вакцину коју је одобрила Светска здравствена организација (СЗО).
То је у Бриселу потврдио и портпарол Европске комисије Адалберт Јанц. "То се може применити и на друге вакцине које су на листи СЗО", каже Јанц.
А на листи СЗО нису само четири вакцине које се употребљавају у Европи, већ и индијски "ковишилд", али и верзија "Астра-Зенеке" произведене у Јужној Кореји - "СК Био".
Светска здравствена организација такође признаје "Синофарм" и "Синовак" из Кине, као и све варијанте вакцина "Бионтек-Фајзер", "Модерна" и "Џонсон и Џонсон". Те вакцине могу да се унесу у жути вакцинациони пасош СЗО.
- Постоји могућност да људи из трећих земаља добију сертификат, ако могу да докажу да су вакцинисани релеватном вакцином која се помиње у прописима за сертификат државе-чланице у коју путују - рекао је Кристијан Виганд из Европске комисије.
Дакле, 27 чланица ЕУ има могућност да прихвати вакцине са листе СЗО и изда вакцинациони пасош. Могу, али не морају. Јер, то правило ЕУ је само препорука, али не и закон.
За путнике који долазе из Азије, Јужне Америке или Африке није неопходан вакцинациони пасош ЕУ, већ би сваки појединац требало да докаже да је вакцинисан у матичној земљи, вакцином коју признаје земља у коју путује. То може да значи да нека Индијка, која је вакцинисана "ковишилдом" може да путује на Кипар, али не и у Немачку.
И сама Европска комисија признаје да су правила тешко разумљива и да морају да се побољшају у граничним службама и администрацијама држава-чланица. Стога су три европска комесара послала писмо на адресе 27 влада у којима сугеришу најједноставнију могућу "препоруку уласка" и што мање појединачних.
Збрка око вакцина не погађа само препарат из Индије, који је преко иницијативе "Ковакс" подељен у више 100 држава, већ и серум који је "Бионтек-Фајзер" развио у Немачкој. Поједине грађанке и грађани Канаде жалили су се, да без обзира на то што су вакцинисани овом вакцином, не могу да уђу у Немачку.
Према информацијама конзуларног одељења немачке амбасаде у Канади, немачке службе за издавање виза препознају само бренд "Comirnaty" који се употребљава у Европи за вакцину Бајонтек-Фајзер. Док се у Канади у вакцинациони пасош уноси ознака "Фајзер-Бајонтек". Изгледа као бирократски ћорсокак.
Америчке грађанке и грађани нису погођени тим проблемом. САД су у међувремену на "зеленој листи" ЕУ. За улазак у Европу неопходан је само једноставни негативни пи-си-ар тест. Доказ о вакцинацији је могућ, али није обавезан, али у супротном смеру то не важи. САД дозвољавају улаз у земљу чак и вакцинисаним грађанима ЕУ само у ретким случајевима.
"Астра-Зенека" из Европе (ваксерија) извози се у многе делове света, између осталог и у Канаду, Велику Британију, Мексико и Чиле. Они који су добили ту вакцину, могу да у земљи ЕУ у коју улазе добију и електронски вакцинациони пасош ЕУ.
Но, упитно је како и да ли то може да се докаже, ако у националним документима о вакцинацији не стоји егзактно име - "vaxzeria".
Руску вакцину, међутим, не признаје ни ЕУ, ни Светска здравствена организација. То значи да се не може користити као доказ имунизације за оне који долазе из трећих земаља.
Европска комисија најавила је да ће, што је брже могуће, одговорити на сва питања у вези са признавањем вакцина у путничком саобраћају.
- Добијамо гомилу упита за признањем из многих делова света. Морамо да проверимо за које земље је то могуће - објашњава Кристијан Виганд из Европске комисије.
Посебно много упита стиже од влада земаља западног Балкана, због тога што многи људи у ЕУ имају тамо родбинске везе. Сада би, након одмора у Србији или Босни и Херцеговини, ти људи желели да се без проблема врате назад у Европску унију.
Истовремено, још увек нису дозвољена туристичка путовања из највећег броја земаља у ЕУ. Унија је одлучила да би та ограничења требало укинути што је могуће пре, наравно сходно развоју инфекције у тим земљама.
А Велика Британија, која више није део ЕУ, иде другим путем. Они који допутују у ту земљу, а вакцинисани су, морају да приложе негативан тест и оду у карантин - без обзира коју вакцину су добили.