МАЛТА НУДИ РЕШЕЊЕ ЗА МИГРАНТЕ! Ограничити број захтева за азил, ко прими преко броја ПЛАЋА КАЗНУ!
О предлогу Малте, која до краја јуна председава ЕУ, разговараће представници држава чланица ЕУ у Бриселу у среду
Земље Европске уније могле би да добију по 60.000 евра за сваког тражиоца азила кога приме преко квоте за расподелу миграната или би могле да се определе да исто толику суму плате ако не испуне квоту која им је одређена, предложила је Малта, у покушају да оконча спор због миграције који је поделио Европу.
МАЛТЕШКИ САСТАНАК: Голема је мука ЕУ, ког Доналда подржати?
ПРЕМИЈЕР МАЛТЕ ОТКРИВА: Отмичари либанског авиона користили "лажно оружје" (ВИДЕО)
О предлогу Малте, која до краја јуна председава ЕУ, разговараће представници држава чланица ЕУ у Бриселу у среду.
- Да би се превазишле политичке препреке за пријем неодређеног броја особа. Укупан број оних које би ЕУ требало да прими могао би, на пример, да буде одређен на 200.000 захтева за азил по календрској години - наводи се у предлогу, у који је британска агенција данас имала увид.
Та бројка је амбициозна, с обзиром на то да су државе чланице ЕУ успеле да разместе само око 17.000 тражилаца азила у року од скоро две године, у складу са претходним програмом који је имао за циљ пријем 160.000 људи, али је пропао јер није био једногласно прихваћен.
БРЗА АКЦИЈА: Овако је полиција за трен ухапсила отмичаре либијског авиона (ВИДЕО).
Тај систем формално траје до септембра, а неколико лидера ЕУ се залажу за нови споразум до средине ове године. Уколико и нови договор пропадне, што би се лако могло десити, Унију чека велики "обрачун" по питању миграције у другој половни 2017, упозорава британска агенција.
Према предлогу Малте, државе чланице ЕУ би биле обавезне да приме барем половину своје квоте, док би другу половину могле да задовоље пружајући помоћ као што је новац или особље за скринининг људи који пристижу у земље које су највише на удару прилива миграната.
С друге стране, земље које приме више људи него што су дужне, добиле би по 60.000 евра по свакој особи коју приме изнад квоте, и то у року од пет година. Истовремено, земље које приме мање миграната у односу на квоту, платиле би исту толику суму за сваког тражилаца азила кога одбију да приме.
ПРЕДАЛИ СЕ ОТМИЧАРИ ЛИБИЈСКОГ АВИОНА! (ФОТО)
Источним Европљанима, који наводе безбедност и хомогени састав својих друштава као разлоге за одбијање пружања помоћи, Малта предлаже трогодишњи прелазни период "за даљи развој њихових система за азил и пријем".
Малта, у коју се мигранти искрцавају након што пређу Медитеран, нада се да ће убедити источноевропске земље да пристану на пријем тражилаца азила у складу са системом који има за циљ ублажавања притиска на јужне државе које су на удару прилива миграната.