МОЖЕ ЛИ "СУПЕР МАРИО" ДА ОБРНЕ ИГРИЦУ? Драги напустио пензију због НЕОБИЧНЕ политичке АВАНТУРЕ
Најјача странка у италијанском парламенту, Покрет 5 звезда, прихватила је бившег шефа Европске централне банке Марија Draghija за новог председника италијанске владе.
Више од 60 одсто Италијанки и Италијана сматра добрим да председник италијанске владе постане Марио Драги, показало је једно испитивање јавног мњења.
НАЈКРВАВИЈИ МАФИЈАШКИ ОБРАЧУН У ИСТОРИЈИ: Масакр на Дан заљубљених и даље обавијен ВЕЛОМ МИСТЕРИЈЕ
"ПРЕСТАНИТЕ ДА УПИРЕТЕ ПРСТОМ У НАШУ ЗЕМЉУ" Оштра порука Кине Американцима - тврде да су САД нанеле штету СЗО
ХОРОР У ЊУЈОРКУ: Нападач ножем избо четири особе у метроу, двоје убијено
Бивши председник Европске централне банке биће на челу владе "националног јединства", једне крајње шаролике коалиције. 73-годишњи Драги је већ био у пензији, али ће је напустити због ове необичне политичке авантуре, пише Дојче Веле.
- То што Марио Драги има пред собом, квадратуру круга, није прва таква влада него је у Италији релативно често била инструмент - каже Лутз Klinkhammer, стручњак за Италију на Немачком историјском институту у Риму. Али, крајње широка коалиција састављена од левице, деснице, популиста, социјалиста и конзервативаца, која намерава да подржи Драгија у парламенту, необична је и за италијанске прилике.
Председник државе Серђо Матарела поверио је Драгију задатак стварања "техничке" владе са стручњацима и упутио га да за то тражи подршку у парламенту. Лутз Klinkhammer сматра да Марио Драги, који у Италији никад није обављао неку политичку функцију, има велику предност. Веродостојнији је од бројних његових претходника који су водили прелазне техничке владе. "Управо зато је изабран. Важна је његова компетенција и поверење које он не ужива само у Италији него и у иностранству."
Нови предсједник италијанске владе ће, пре свега, морати да се бави расподелом око 200 милијарди евра помоћи италијанској привреди које на располагање ставља Европска унија. Већина тога су, истина, нови кредити. Странке које га подржавају имају, међутим, врло различите погледе које регије и које бранше би требале добити помоћ.
Европска унија је поставила одређене услове у погледу стандарда заштите околине, одрживости и смислености инвестиција.
Популисти из Покрета 5 звезда захтевају основни доходак за све грађане и више новца из Брисела, десно-екстремна Лега жели смањење пореза и олакшице за средњи слој. До краја априла Драги намерава да заврши главни план за реформу италијанске привреде. Он је изабран "јер се ради о томе да се новац из фонда 'Next Генератион ЕУ' смислено инвестира", каже Лутз Klinkhammer.
- Ако се то не догоди онда ће Италија, с обзиром на свој државни дефицит, упасти у црну рупу - каже Klinkhammer.
Рецесија од Милана до Палерма је тако дубока каква није била од Другог светског рата, индустријска производња опада, државни дугови експлодирају и ове године би могли достићи 160 одсто БДП-а. Као шеф Европске централне банке Драги је стално позивао на реформе у својој домовини како би се консолидовале финансије. Сад он мора сам покушати спровести то што није успело његовим претходницима у последњих 20 година.
Синдикати су саопштили да Драгијевој влади намеравају дати шансу. И италијански индустријски савез Цонфиндустриа изразио је поверење Драгију и нада се да ће владајућа коалиција постићи консензус.
Марио Драги је у Италији постао познат својом изјавом из 2012. у време кризе државног дуга да ће Европска централна банка у оквиру својих овлашћења учинити све што је нужно.
- И верујте ми, биће довољно - рекао је Драги на радост финансијских тржишта.
Евро је спашен јер је Марио Драги спорним откупом обвезница на финансијска тржишта гурао пуно јефтиног новца. Тако су спашене Италија и друге презадужене земље које су остале ликвидне. Тиме је добио надимак "Супер Марио". Финансијска тржишта очито верују да ће Марио Драги своју домовину извући из кризе изазване пандемијом. Камате које италијанска држава мора плаћати за своје обвезнице ниске су као што годинама нису биле.