МАСОВНО ТЕСТИРАЊЕ - ДА ИЛИ НЕ? Које су предности, а које мане оваквог откривања короне код становништва?
Сваки пацијент који је био примљен и лечен у његовој болници је, наравно, прво тестиран.
Луксембург и Словачка су то већ урадили, а сада планира и Аустрија: масовно тестирање на ковид 19.
Да ли би то било решење и за земље са много више становника као што је то Немачка? Одговор гласи: и да и не.
Један потпуно нормалан Божић у кругу најдражих – зар то не би било лепо?!
"СТОТИНЕ ПРЕМИНУЛИХ ДНЕВНО" У Италији критично на одељењима интензивне неге
КОЛИКО НАС МАСКЕ ШТИТЕ ОД КОРОНЕ? Ово су нова истраживања Данских истраживача - мишљења су подељена
Грчки митрополит хитно примљен у болницу због короне
Како би се приближио том циљу, аустријски канцелар Себастијан Курц жели, ако је могуће, да све становнике тестира на корона-вирус.
Луксембург и Словачка већ су тестирали своје становништво, и те земље су пример Аустрији. Што више тестова, то веће шансе да се открију инфицирани који немају симптоме и што пре пошаљу у карантин. Зар то није добра идеја и за веће земље попут Француске, Италије, Шпаније или Немачке?
Питање смисла
- Масовна тестирања у основи имају смисла. Знамо да око трећина заражених не оболева, али да шири вирус - каже Матијас Орт, шеф лабораторије у болници Маријенхоспитал у Штутгарту и председавајући струковног Удружења немачких лабораторијских лекара (БДЛ), а преноси Дојче веле.
Сваки пацијент који је био примљен и лечен у његовој болници је, наравно, прво тестиран.
- Управо смо добили резултате једног младића који би требало да буде оперисан. Он има највећу количину вируса у организму коју смо икада измерили, а нема никакве симптоме - каже Орт. Такве особе би се пронашле масовним тестирањем.
Поред питања смисла, поставља се и питање изводљивости. Јер, ни Луксембург са својих 630.000 становника (дакле величине Црне Горе), а ни Словачка са 5,5 милиона становника, не могу да буду пример за Немачку или неке друге земље са великим бројем становника.
"Више не може!"
- Једну малу земљу попут Лукесмбурга је могуће снабдети брисевима и реагенсима - каже Орт. Да би масовно тестирање дало поуздану слику инфекције, оно би морало да се уради истовремено широм земље. Али, то би захтевало све расположиве капацитете.
- Узимање бриса по особи траје у просеку пет минута. Тако да можете слободно да израчунате колико би то трајало за 80 милиона становника - каже Орт.
А ми смо израчунали. Са сада расположивим капацитетима, то би трајало 53 недеље, дакле више од годину дана.
У овом тренутку, немачке лабораторије обраде милион и по тестова недељно. „600.000 Луксембуржана бисмо без икаквих проблема у Немачкој могли да тестирамо у року од недељу дана“, каже Орт.
Да би се комплетно немачко становништво тестирало у року од недељу дана, лабораторијски капацитети би морали да се упедесетоструче.
- Ми већ сада радимо у две смене, а понекад и у три смене у седам дана - каже Орт - Могли бисмо да наше капацитете повећамо за десет до 20 одсто, али више не.
Додатни проблем који отежава масовно тестирање је хронични недостатак материјала за тестирање.
- Производња неопходних реагенаса већ сада ради такорећи од јутра до сутра - каже Орт.
Упркос томе, и даље недостаје материјала у немачким лабораторијама.
Сви ти ограничавајући фактори масовно тестирање чине готово немогућим. Осим тога, ограничени ресурси захтевају и посебно промишљену стратегију испитивања. Са становишта лабораторијских лекара, начин који се тренутно примењује у Немачкој да се првенствено тестирају особе са симптомима ковида 19, не даје баш плода.
- Ако имам породицу у којој је отац заражен вирусом, а мајка такође има симптоме, онда нема потребе да тестирам и мајку - каже Орт. Јер, позитиван тест је скоро па сигуран и то би било само расипање ресурса.
Одлучујући фактор за ток инфекције јесте пронаћи асимптоматичне болеснике с великом количином вируса у организму.
- Уместо да се тестирају са симптомима, фокус би морао да се пребаци на оне који немају видљиве знаке болести - сматра Орт.
Такође би имало смисла да се капацитети за тестирање користе како би се тестирале прве контакт-особе заражених ковидом 19, а које не показују симптоме болести.
Ако би тест био позитиван, онда би морало да се настави с тестирањем наредник контакт-особа. У зависности од тога колико развучете те прстенове, на крају би могло да дође до масовног тестирања. Али и тада би то било регионално, а не и у читавој Немачкој.