"Ми смо умрљани блатом, а ви крвљу" само је једна од парола коју узвикује народ бесан на власт - Хиљаде на протестима у Валенсији
У Валенсији су се у суботу, 9. новембра, одржали масовни протести поводом смртоносних поплава које су погодиле регију у октобру. Према информацијама власти, око 130.000 људи изашло је на улице, захтевајући одговорност од регионалних власти, укључујући и оставку шефа регионалне владе Карлоса Мазона.
Протести су били најчешћи у Валенсији, али су се проширили и на околна подручја погођена поплавама.
Демонстранти су носили транспарента, узвикивали пароле попут: - Ми смо умрљани блатом, а ви сте умрљани крвљу - алудирајући на чињеницу да су власти, према њиховим речима, касно реаговале на катастрофу.
Више од 200 људи је погинуло у поплавама, а 80 особа се и даље води као нестало. Становници Валенсије, погођени уништењем својих домова и имовине, тврде да су власти прекасно издале упозорења о надолазећим поплавама и нису на време предузеле одговарајуће мере заштите.
Поплаве, које су биле узроковане изузетно јаким падавинама, изазвале су огромну штету у Валенсији и околним провинцијама, где су улице прекривене блатом, а многе куће и зграде су уништене. Грађани су изразили дубоко незадовољство због недостатка припремљености и реакције власти на ову природну катастрофу, а протести су постали начин да се изрази огорчење због смрти, несталих и великих материјалних губитака.
Градоначелница Марија Хосе Катала објавила је на друштвеним мрежама узнемирујуће слике разбијених прозора и видео снимке на којима се види пожар у центру града, поручујући да „вандализам није решење” за решавање проблема.
Протести су почели као израз огорчења због лошег управљања кризом, али су врло брзо попримили насилни карактер.
Упркос великим напорима власти да се носи са последицама поплава, које су односе људске животе и уништиле домове, град Валенсија и околна подручја остали су преплављени блатом и крхотинама. Ове поплаве, које су претходне недеље изазвале велике штете, поставиле су пред власти тежак задатак да помогну угроженим људима, а протести су све више долазили у први план као одговор на незадовољство грађана због неефикасног реаговања.
Ана Оливер, један од организатора протеста, изјавила је за новинску агенцију Ројтерс: - Желимо да покажемо своје огорчење и бес због лошег управљања овом катастрофом која је погодила толико људи -
Демонстранти су излазили на улице захтевајући одговорност од локалних власти и владе, док су позивали на брже и ефикасније решавање хуманитарних и инфраструктурних проблема.
Током посете града Паипорте, једном од најтеже погођених подручја, бесни демонстранти су гађали краља и краљицу Шпаније блатом и разним предметима. Премијер Педро Санчез такође је био на мети протестаната, те је морао бити евакуисан усред демонстрација.
За то време, штете од поплава настављају да се броје. Више хиљада људи је остало без домова, а многе области и даље су под водом и блатом, што је отежавало напоре спасилачких тимова. Иако власти настоје пружити помоћ и обновити погођена подручја, незадовољство међу грађанима расте због, како тврде, лоше координације и недостатка ресурса за ефикасно суочавање са овом природном катастрофом.
Власти су осудиле насилне протесте и позвале на мир и конструктиван дијалог, али остаје да се види како ће овај талас незадовољства утицати на политичку ситуацију у земљи, као и на даљи одговор власти на предстојеће изазове у обнови погођених подручја.