Милијарде на ПРВОМ МЕСТУ: Америка ЗАКУВАЛА кризу у Заливу да би се ОТАРАСИЛА старог наоружања
Вредност продаје 36 америчких авиона Ф-15 Катару 12 милијарди долара
Иако је прошло десет дана од блокаде које су заливске земље увеле Катару ситуација се још не смирује, напротив, чини се да полако почиње да се открива позадина нове блискоисточне кризе.
ТРАМПОВ ТОМАХАВК У ПРИПРАВНОСТИ: Која држава ће бити СЛЕДЕЋА МЕТА Пентагона?
Трамп спрема НОВО Арапско пролеће?! Краљевина двају мора пред ескалацијом НЕЗАЛЕЧЕНИХ СУКОБА
На први поглед чини да су основни разлози избијања кризе у Заливу познати, ипак, дубља анализа ситуације на Блиском истоку упућује да су основни узроци кризе много сложенији. Разлози за сумњу у „праве“ узроке заливске кризе посебно су приметни након потписивања споразума између САД и Катара вредним 12 милијарди долара за продају борбених авиона Ф-15.
Коју улогу игра Америка у кризи са Катаром? Како то да је, након Трампове подршке изолацији Катара, дошло до потписивања још једног војног споразума између две земље? Да ли иза кризе са Катаром крију интереси америчке војне индустрије?
ДЕСЕТ РАТОВА БУДУЋНОСТИ: Ово су сукоби који могу запалити свет! (ФОТО)
Катар и Саудијска Арабија подједнако су битни савезници за Сједињене Америчке Државе. Да подсетимо, у Катару је стационирано 10.000 америчких војника и велика војна база која је највећа америчка војна база на Блиском истоку. У тој бази је и седиште америчке централне команде која управља операцијама против групе Исламска држава.
Као што смо рекли, када је криза избила Америка тачније председник Трамп је здушно стао иза Саудијске Арабије подржавши изолацију Катара. С друге стране, приметно је да су други амерички званичници, овде се највише мисли на војни врх, остали потпуно уздржани од целе ситуације позвавши на дијалог. Такође чудно је и то што се месец дана пре избијања кризе Трамп сусрео са катарским емиром описавши односе као „веома“ добре више пута истакавши да је реч о пријатељским односима.
Иран се спрема за РАТ?! Техеран упутио бродове у Аденски залив!
Да су прави разлози изолације Катара потпуно другачији од оних за које се првобитно претпоставља и да цела ситуација нема никакве везе са тероризмом, показује недавно потписан војни споразум између америчког министра одбране Матиса и његовог катарског колеге Калид Ал-Атија. Као што смо споменули, реч је о споразуму вредном 12 милијарди долара о продаји борбених авиона Ф-15 које америчко ратно ваздухопловство планира да се отараси до 2025. године јер је застарело.
- Продаја вредна 12 милијарди долара обезбедиће Катару модерну технологију и повећати безбедносну сарадњу САД и Катара - навело је америчко министарство одбране у саопштењу.
Међутим, овде се може поставити питање о каквој "модерној технологији" је реч ако се Катару продаје застарело наоружање?
Дакле, зашто Америка сада потписује споразум о испоруци оружја Катару ако је Доха претходно оптужена да финансира исламски тероризам и то од највећег америчког савезника на Блиском истоку - Саудијске Арабије? Да ли Америка продајом борбених авиона Ф-15 Катару подгрева нови рат на Блиском истоку или само жели да се отараси старог наоружања за велику суму новца и на тај начин убере још већи војни приход?
Катар пробио блокаду, бродови с робом стижу преко Омана, намирнице из Турске, храна из Ирана
Америка је највећи светски извозник оружја. Од пет компанија са највећим приходом од продаје наоружања чак пет су америчке. Највећи купац америчког наоружања је Блиски исток тачније Саудијска Арабија. Према студији коју је спровео Центар за истраживање међународног мира из Стокхолма Саудијска Арабија је била највећи купац америчког наоружања у периоду од 2011. до 2015. године. Стручњаци верују да ће Блиски исток остати топ „дестинација“ за продају америчког наоружања и у будућности. Према писању часописа „Фортуне“ Америка је само између маја 2015. и маја 2016. године продала наоружање државама Залива у вредности од 33 милијарди америчких долара.
Споразумом који је потписан између америчког министра одбране Матиса и његовог катарског колеге односио се на продају 36 борбених авио Ф-15 за чију продају ће Америка добити милијарде долара. Као што смо рекли, а подсетићемо још једном, Американци планирају се ослободе застарелог наоружања до 2025. године.
ЕРДОГАН ЉУТ ЗБОГ ТРАМПОВЕ ИЗЈАВЕ: "Време је да Катар престане да финансира тероризам"
Бројке и чињенице не лажу а према њима Америка је још увек број један у свету када је реч о продаји наоружања. Ако у обзир узмемо да су америчке компаније које се баве производњом наоружања међу највећима на глобалном нивоу, посебно када је реч о убирању годишњег прихода, не треба да чуди зашто је Пентагон одбио да изнесе детаље о продаји авио Ф-15.
Америка је 2016. године од продаје наоружања свету убрала приход од 33.6 милијарди долара. Ако погледамо вредност последњег споразума о продаји ловаца Ф-15 Катару највероватније је да ће вредност продатог наоружања 2017. године оборити прошлогодишњу.
Имајући у виду јачину америчке војне индустрије и годишње приходе од продаје наоружања, а посебно „рок трајања“ ловаца Ф-15, не треба да чуди зашто је Америка „пожурила“ да се отараси својих ловаца.