МИСИЈА КОЈА ЋЕ ПРОМЕНИТИ НАША СХВАТАЊА О СВЕМИРУ: Лансирана сонда која ће проучавати Сунце (ВИДЕО)
Њено путовање трајаће две године, а научна мисија између пет и девет година.
Сонда Европске свемирске агенције (ЕСА) лансирана је у недељу увече по локалном времену с Кејп Канаверала на Флориди, у сарадњи с америчком НАСА-ом како би проучавала Сунце.
ШОК У НЕМАЧКОЈ: Наследница Ангеле Меркел ОДУСТАЛА од кандидатуре за канцелара
ПУТИН УПОЗОРАВА: Ситуација у свету постаје турбулентна, човечанство се ближи ОПАСНОЈ ЦРТИ
ОДНОСИ НА НАЈНИЖОЈ ТАЧКИ ОД КРАЈА ХЛАДНОГ РАТА: Трамп дао налог амбасадору у Москви да побољша руско-америчке односе (ВИДЕО)
- То је била предивна слика. И одједном се стварно осетите повезаним с остатком Сунчевог система - казао је Данијел Милер, научник ЕСА, након лансирања.
Сонда носи са собом десет научних инструмената који ће између осталог проучавати олује које могу да буду кобне за телекомуникациону инфраструктуру.
Након што прође Венерину орбиту и потом Меркурову, сателит, чија ће максимална брзина достићи 245.000 километара на сат, моћи ће да се приближи Сунцу на 42 милиона километара, што је мање од трећине удаљености Земље од Сунца.
Из те путање Солар Орбитер "моћи ће директно да проматра Сунце", рекао је Метју Бертомије, научник Националног центра за научна истраживања (ЦНРС) који ради у лабораторији за физику плазме при француској Éцоле polytechnique.
Прикупљени подаци допуниће оне НАСА-ине сонде Паркер, лансиране 2018. године, која се много више приближила Сунцу (на седам до осам милиона километара), али без технологије за директно проматрање јер је температура на тој удаљености превисока.
Са шест инструмената за даљинско снимање (теледетекција), европска сонда моћи ће да снима Сунце с удаљености која до сада није била могућа. Омогућиће да први пут видимо Сунчеве полове. За сада смо упознали само Сунчева екваторијална подручја.
Четири друга инструмента за мерења "ин ситу" (у стварним условима) послужиће за истраживање простора око Сунца.
Главни циљ мисије је да се "схвати како Сунце ствара и контролише хелиосферу", балон материје који окружује сваки соларни систем, резимирала је Ан Пакрос, системска инжењерка која води ту мисију ЕСА.
Летелица ЕСА је вредна милијарду и по евра и лансирана је ракетом Атлас В 411 из свемирског центра Кенеди.
Њено путовање трајаће две године, а научна мисија између пет и девет година.
ОД ДАНАС ЈЕ ХОМОФОБИЈА КРИВИЧНО ДЕЛО: Швајцарци на референдуму одобрили закон (ВИДЕО)
АУСТРАЛИЈА се сад бори са ПОПЛАВАМА - ШТА ЛИ ЈЕ СЛЕДЕЋЕ: Прво снажни ПОЖАРИ, онда КИШЕ које НЕ ПРЕСТАЈУ! (ФОТО/ВИДЕО)
ЗАСТРАШИВАЊЕ БЕЗ ПРЕСЕДАНА: Полицајци и војници упали у парламент, ево шта траже од посланика (ВИДЕО)
ИРАН НИЈЕ УСПЕО ДА ЛАНСИРА САТЕЛИТ: За све криви Американци, а ево и зашто! (ВИДЕО)
Грађани се ЖЕСТОКО ПРОТИВЕ: Протест у Мароку због Трамповог плана за Блиски исток!