"МИСЛИЛИ СМО ДА ЈЕ БИЛА АТОМСКА БОМБА, ТО ЈЕ БИО ТАКАВ УДАРАЦ" Језива исповест Србина из Бејрута (ВИДЕО)
Стравична експлозија која је уздрмала цео Либан, а осетила се чак до Кипра, десила се 4. августа.
Србин Дејан Симић, тениски тренер који живи у Бејруту око десетак година, испричао је како изгледа живот у том граду након катастрофалне експлозије у којој је погинуло најмање 200 људи, а више хиљада грађана је повређено.
МИСТЕРИОЗНИ ЛАВИРИНТ У БЕЈРУТУ: Експлозија открила велику ТАЈНУ (ВИДЕО)
ХАПШЕЊЕ ЗА ПРИПРЕМУ ТЕРОРИСТИЧКОГ НАПАДА: Овако изгледа акција ФСБ-а на Кавказу (ВИДЕО)
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ЈЕЗИВО! ПРЕКЛИЊАЊЕ, СУЗЕ, РЕАНИМАЦИЈА И СМРТ: Нови снимак хапшења Флојда камером на униформи
Стравична експлозија која је уздрмала цео Либан, а осетила се чак до Кипра, десила се 4. августа око 18 часова по локалном времену у либанском главном граду. Према тврдњама стручњака, разорна експлозија у Бејруту трећа је по снази у историји, одмах после експлозије нуклеарних бомби у Хирошими и Нагасакију.
Србин који се професионално већ годинама бави тенисом у тренутку експлозије био је на тениским теренима, који су удаљени око два километра од места трагедије.
- У првом моменту сам мислио да је земљотрес. Измиче вам терен под ногама, а онда се после минут, два појавио густи облак, па вам је јасно да није земљотрес. Мислили смо да је била атомска бомба, то је био такав ударац - прича Симић и додаје да је ударни талас био много жешћи и разорнији у нижим деловима града него на тениским теренима који су на око 500 метара надморске висине.
Он је након несреће кренуо возилом ка центру града, аутопутем који се налази поред луке у којој се десила несрећа, и описао да су призори које је видео док се возио били ужасни.
- То је заиста била катастрофа. Возите се по стаклу, срча на све стране, људи крвави и повређени по улицама - рекао је Симић који каже да међу његовим познаницима има и оних који су претпрели велике губитке у овој трагедији.
Симић је рекао да се експлозија десила око 18 часова по локалном времену, када су људи већ отишли с посла, иначе, каже, да се догодила само два сата раније, око 16 часова, када је тај део града пун људи, било би више хиљада мртвих и повређених.
- Тај дан око 16 часова пролазио сам туда, ишао сам ка клубу, и пут је био препун возила. Не можете да замислите каква је то гужва била. Да се експлозија десила само два сата раније трагедија би била много већа. Огромна је разлика у та два сата, људи су отишли већ кућама, напустили су канцеларије. Страшно је за видети да се возите улицама препуних стакла и крвавих људи… - казао је Симић.
И седам дана након ескплозије, у Бејруту је хаос.
Упитан да прокоментарише тренутну ситуацију у Бејруту где се бесни грађани окупљају на улицама, где је јуче пала Влада Либана, Симић каже да је људима прекипело и да им је доста више светга.
- Људима је једноставно доста свега, надају се да је ово крај, нема даље, нешто мора да се промени. Ова катастрофа траје последње две године, економска криза у Либану је огромна. Званичан курс долара овде је један и по, а улични је ишао и до 10 - истакао је Симић и додао:
- Ни седам дана касније у принципу се није ништа значајно променило и даље је хаос, и нико не може да наслусти шта ће даље да се деси. Није проблем само ово што се десило 4. августа, већ је проблем који траје неколико година. Сада се на крају десила И ова катастрофа. Људи не знају шта да очекују и где је крај - објаснио је Симић.
Број мртвих у Либану након трагедије не престаје да расте ни данима касније, а у експлозији су оштећене многобројне стамбене зграде, болнице и друга инфраструктура. Стотине хиљада људи остало је без крова над главом.
- Живим у Бејруту неких десетак година, био сам у том периоду и на разним другим местима, али последње четири године сам ту стално. Они су чудо, они су невероватни. Средиће они то. Оно што би требало некој земљи 10 година, њима су потребне две. Такав им је менталитет. Шта год да се деси, после дан, два имате неку атмосферу да се овде нешто дешава нормално. Имате систем у глави који је невероватан. Људи гледају унапред - рекао је Симић и додао да Бејрут има много способних појединаца, који су спремни да помогну.
Да ли Бејруту прете велики немири, Симић оцењује да је то тешко предвиди пошто је реч о прилично "измешаном граду" када је реч и о религији, али и о политици.
Након експлозије и притиска јавности Влада Либана поднела је јуче оставку.
Либански премијер Хасан Дијаб рекао је раније да је цела Влада дала оставку после протеста изазваних експлозијом која је разорила престоницу Бејрут и додао да је експлозија резултат "ендемске корупције".
Он је рекао да стоји уз народ који позива да одговорни морају да плате "за овај злочин".
ТРЕЋИ ДАН ХАОТИЧНИХ ПРОТЕСТА У БЕЛОРУСИЈИ: Почело хапшење демонстраната у Минску
ДЕМОНСТРАНТИ ТРАЖЕ ОСТАВКУ ПРЕДСЕДНИКА: Настављају се протести у Бејруту
"СПРЕЧЕНИ МНОГИ САЈБЕР НАПАДИ ИЗ НЕМАЧКЕ" Огласио се Сергеј Лавров
РАЦИЈА ШИРОМ ЗЕМЉЕ: Ухапшено девет екстремних злочинаца
КОЛИКО ЋЕ ШТИТИТИ РУСКА ВАКЦИНА? Министар здравља одговорио на питање које ЗАНИМА СВЕ