МИСТЕРИЈА “АСАНЖ”: Да ли је жив, мртав, отет или слободан?
Где је Џулијан Асанж? Да ли је и даље у амбасади Еквадора у Лондону? Да ли је искористио прекиде струје и аеродромске узбуне и одмаглио у непознатом правцу? Да ли је заиста ухапшен и интервјуе даје под присмотром безбедносних служби? Зашто је то битно? Зато што је реч о највећем узбуњивачу у историји.
Џулијан Асанж, оснивач издавачке куће Викиликс, замало да буде изабран за личност године. Наиме, 21. новембра Асанж, који је од 19. јуна 2012. године азил пронашао у еквадорској амбасади у Лондону, по броју гласова читалаца магазина Тајм претекао је новоизабраног америчког председника Доналда Трампа. Магнат из области некретнина, који је ове године од политичког аутсајдера дошао до најмоћније политичке позиције у свету, у последњем тренутку преотео је аустралијском хакерском вундеркинду ову титулу. Тако је Асанжу измакло да постане човек који је обележио 2016. То звање, али и пажња медија, припали су Трампу.
И ту долазимо до главног питања – шта би било да је пажња медија, барем оних водећих, била приморана да се окрене Асанжу? Да ли би они успели да одговоре на питање које месецима мучи милионе – где је Џулијан Асанж? Па ваљда је јасно где је. Већ четири и по године налази се у дипломатском представништву Еквадора у елитном епицентралном делу Лондона – Најтсбриџу. Но, да ли је?
Да бих покушала не да одговорим на ово питање, јер је то скоро немогуће, већ да вам покажем да је само питање на месту, морам да се вратим у 5. фебруар, када је Џулијан Асанж последњи пут недвосмислено виђен у јавности, на балкону поменуте амбасаде. Повод за његов редак излазак на свеж ваздух, јер су за њега Еквадорци, из безбедносних разлога, резервисали подрумске просторије без природног светла, била је одлука Уједињених нација коју је Асанж тада назвао “слатком и непобитном победом за њега, његову породицу, а и за независност Светске организације”. Наиме, радна група УН за произвољни притвор закључила је да је Асанж подвргнут управо том нелегалном начину лишавања слободе и позвала Велику Британију и Шведску да дозволе оснивачу Викиликса да се слободно креће. Иако је ова одлука правно обавезујућа, Лондон и Стокхолм су је одбацили. Британија је уложила жалбу, а Асанжов правни тим тада је најавио да ће се позвати на Конвенцију Светске организације против мучења.
Прочитајте цео текст у штампаном издању Експреса…