МИСТЕРИОЗНО СЕЛО ГДЕ МЕШТАНИ НЕ КОМУНИЦИРАЈУ: Многи не верују, али они само ЗВИЖДЕ једни другима (ВИДЕО)
Они овај начин комуникације зову "птичји језик" или "куш дили", а и само име њиховог села Кушкој значи "село птица".
Давно пре него што су имали струју, становници турског села Кушкој су осмислили бриљантно једноставан начин комуницирања на велике удаљености - звиждање. Они овај начин комуникације зову "птичји језик" или "куш дили", а и само име њиховог села Кушкој значи "село птица".
ДАЛЕКО ОД КОРОНЕ, ДАЛЕКО ОД СВЕТА: Овај човек живи на РАЈСКОМ ОСТРВУ већ 30 година, али томе је ДОШАО КРАЈ
ПРАВИ ПОДМОРСКИ РАЈ: Грчка отвара први подводни музеј, посетиоци ће моћи да уживају у древним предметима (ВИДЕО)
ПАНДЕМИЈА КОРОНЕ У СВЕТУ: Број заражених достигао скоро 5,8 МИЛИОНА, 99 одсто људи није животно угрожено
Ово фасцинантно средство комуникације је настало пре више од 400 година. Пошто је село смештено на јако неприступачном терену, преношење поруке до других сељана било је јако захтевно. Управо су због тога сељани осетили потребу за алтернативним начином комуникације.
Инспирисани песмама птица, почели су да звижде слогове турских речи. Мештани су користили овај начин комуникације да једни друге обавесте о странцима који пролазе кроз село, да упитају једни друге за помоћ или да једноставно пошаљу некоме позивницу за дружење уз чај. Током година њихов језик звиждања се толико развио да су почели да склапају и сложене реченице, па чак и да воде разговоре звиждањем иако су у међувремену научили сви турски језик.
Када бисте их и данас упитали зашто комуницирају звиждањем а не "нормално", не би вам дали одговор. Кажу само да имају своје разлоге за то и зато бојкотују обичне разговоре. Пошто се звиждук чује до удаљености од једног километра, ако је особа која треба да прими поруку даље, неко ће увек бити љубазан да пренесе звиждук - све док порука не стигне до свог циља.
Електрична енергија је стигла у Кушкој тек 1986. године, а отприлике у то време млађи становници су већ напуштали село у потрази за бољим животом у развијеним градовима. Данас у селу живе углавном старији људи. У селу су се већ појавили мобилни телефони, али народ и даље гледа да пред другима комуницира звиждањем.
Мештани, штавише, сваке године организују фестивал који промовише језик звиждања, и приликом тога покушавају да промовишу језик међу млађом популацијом, као и да развију туризам који значајно доприноси економији села.
ВИРУС НАПАДА ОВАЈ ВИТАЛАН ОРГАН И ОСТАВЉА ТРАЈНА ОШТЕЋЕЊА: Лекари открили са чиме се носе опорављени од КОРОНЕ
ПАНИКА У КИНИ: Корона вирус поново хара, забележен РЕКОРДАН БРОЈ ОБОЛЕЛИХ у последњих неколико недеља
Андреа (19) је имала тежак живот, а умрла је у НАЈГОРИМ МУКАМА: Убица јој је везао бетонску плочу за ногу и БАЦИО ЈЕ ЖИВУ У КАНАЛ
КАМЕРЕ СНИМИЛЕ ЗАСТРАШУЈУЋУ СМРТ МЛАДИЋА: Пао са скејта, убила га флаша пива (ВИДЕО)
НАУЧНИЦИ ДОШЛИ ДО НОВОГ ОТКРИЋА: Коронавирус је у нашој близини дуже од пола века, живео је у ОВИМ животињама